Domů
Elektřina
Írán testuje novou generaci odstředivek pro obohacování uranu
Plynová odstředivka pro obohacování uranu; Zdroj: Flickr.comAutor: NRC

Írán testuje novou generaci odstředivek pro obohacování uranu

Írán koncem ledna provedl první injekci hexafluoridu uranu (UF6) v plynné formě do své odstředivky IR-8, určené pro obohacování uranu. Íránská organizace pro atomovou energii (AEOI) tvrdí, že vývoj nové generace odstředivek probíhá v souladu s mezinárodní dohodou Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA).

Prohlášení vydané AEOI dne 28. ledna uvádí, že injekce UF6 do nových odstředivek představuje významný krok v oblasti národního výzkumu obohacování uranu. Podle organizace jde o „nejpokročilejší odstředivku navrženou a zkonstruovanou Íránskými vědci“. Centrifuga nové generace již tři roky prochází mechanickými testy a má „přibližně dvacetkrát“ vyšší obohacovací kapacitu, než odstředivky první generace (IR-1), které zatím Írán stále provozuje.

Mluvčí AEOI, Behrouz Kamalvandi, pro Mehr news agency potvrdil, že injektáž hexafluoridu uranu proběhla podle plánu a že byla plně v souladu s jejich jadernou smlouvou.

JCPOA byla podepsána v červenci 2015 mezi Íránem, zeměmi P5+1 (Čína, Francie, Německo, Rusko, Anglie, USA) a Evropskou Unií. Účinnosti nabyla 16. ledna 2016. Podle jejího znění omezí Írán své obohacovací aktivity, zbaví se veškerého uskladněného středně obohaceného uranu a sníží zásoby nízko obohaceného uranu v průběhu následujících 15 let.

Íránská jaderná elektrárna Bušéhr (Bushehr). Zdroj: MAAE

Podle dohody musí íránské aktivity v oblasti obohacování uranu, jeho výzkumu a vývoji probíhat pouze v obohacovacím závodě Natanz, který se nachází v centrální části Íránu. Při prvním výročí platnosti této dohody potvrdila Mezinárodní agentura pro atomovou energii, že Írán odstředivky a zařízení z obohacovacího závodu Fordow odstranil v souladu s požadavky JCPOA.

Dohoda požaduje, aby Írán zajistil postupné vyřazování odstředivek typu IR-1 a do 10 let zajistil jejich úplně odstavení. Po tuto dobu je Íránu umožněno pokračovat v řízení procesu obohacování, výzkumu a vývoje, avšak za podmínky, že nebude obohacený uran hromadit. Příloha č. 1 z JCPOA omezuje činnost obohacovacích odstředivek na povolené typy IR-4, IR-5, IR-6 a IR-8. Pro typ IR-8 navíc stanovuje, že po dobu prvních 8,5 let od účinnosti smlouvy mohou být odstředivky provozovány pouze jednotlivě a po uplynutí této doby bude velikost centrifugové kaskády omezena na nejvýše 30 prvků.

Podle zpravodajské agentury Fars news, řekl Íránský náměstek ministra zahraničí Seyed Abbas Araqchi, že testování odstředivek IR-8 mělo „zásadní význam“ pro program rozvoje jaderné energie v zemi. „Odstředivky typu IR-6 a IR-8 jsou symboly národního vědeckého a technologického pokroku. Budou rozhodovat o budoucnosti obohacování uranu v zemi.“

Úvodní fotografie: plynové odstředivky z roku 1984. Autor: nrc.gov

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.