Náklady spojené s útlumem OKD mají do konce roku 2024 činit devět miliard korun
Praha 4. dubna (ČTK) – Náklady státního podniku Diamo spojené s útlumem těžby černého uhlí společností OKD mají do konce roku 2024 činit devět miliard korun. Peníze vydá stát ze státního rozpočtu. Vyplývá to z informace o stavu útlumu hlubinného dobývání černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru, kterou v úterý dostane vláda. Částku tvoří mimo jiné náklady vynaložené v souvislosti s propouštěním nepotřebných zaměstnanců nebo náklady na zahlazování následků hornické činnosti.
Celkové náklady na útlum v OKD mají podle dřívějších informací do roku 2035 dosáhnout zhruba 15,6 miliardy korun. V částce jsou zahrnuty i náklady na zajišťování báňské záchranné služby a státní příspěvek pro propuštěné zaměstnance. V letošním roce mají podle aktuálního materiálu, který kabinet dostane pro informaci, náklady činit 2,7 miliardy korun.
Odhad pro příští rok počítá zhruba s 1,8 miliardy korun, pro rok 2023 s asi 3,1 miliardy korun a pro rok 2024 se zhruba 1,3 miliardy korun. Předkladatel návrhu, kterým je ministerstvo průmyslu a obchodu, v podkladech upozorňuje, že zmíněná čísla mohou být významně ovlivněna rozhodnutím OKD o dřívějším či pozdější ukončení hornické činnosti na posledních fungujících závodech ČSM-sever a ČSM-jih.
OKD je jediným producentem černého uhlí v republice. Těžbu postupně ukončuje, protože se nevyplácí. V současnosti se v Česku těží černé uhlí jen v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku, který podle únorového vyjádření ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) bude v provozu minimálně do konce roku 2022. OKD má přibližně 2800 vlastních zaměstnanců a zhruba 800 dodavatelských pracovníků.
Horníci na konci února vyvezli symbolické poslední vozíky z Dolů Darkov a ČSA. Ještě před 30 lety v dolech OKD pracovalo více než 100.000 lidí. Po zavírání neefektivních provozů po roce 1989 měl v polovině 90. let minulého století podnik 50.000 zaměstnanců, před deseti lety v dolech pracovalo zhruba 17.000 lidí.
Ze statistiky ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá, že loni se v Česku vytěžilo dosud nejméně uhlí, čísla jsou nejnižší od roku 1965, odkdy jsou údaje k dispozici. Meziročně podle ní výrazněji klesla právě produkce černého uhlí, která se proti roku 2019 snížila o 37,6 procenta na 2,1 milionu tun. Podle analytiků jde o pokračování dlouhodobého trendu, který zčásti zvýraznily dopady pandemie koronaviru.
Mohlo by vás zajímat:
A co tak milé ČTK zveřejnit:
- kolik jsme prodejem dolů získali do státního rozpočtu
- kolik v mezidobí kdy stát doly nevlastnil majitel získal dividend
- kolik si majitel z peněz které OKD+RPG odlil do vlastní kapsy (čti vyvedl z podniku)
- kolik průběžně stojí zpětné převedení OKD na stát (včetně nákladů činnosti soudců - nikoli pouze soudní poplatky)
- jaké jsou nyní známé náklady a v jakém časovém období
To vše tak nějak v kostce by nás milé ČTK tak jakože zajímalo. Abychom měli přehled komu jsme co zaplatili a kdo nám to nepravomocně dluží.
To je ta neviditelná ruka trhu našich továrníků.
A jak probíhá splácení toho úvěru 700 miliónů korun z roku 2016? Jaký tam je úrok?
Ty škody by se měli zahlazovat z důchodového účtu. Nevidím důvod proč by se to mělo přenášet z generace která si takto užívala a vytvořila takovou dotovanou šílenost zabavením soukromých dolů na další generace.
Podobně i zahlazování škod po neúspěšném jaderném šílenství.
Pokud je to dost hluboke,proc tam neskladovat JE,ci komunalni odpad.Dul Brezinka u Svitav je plny komunalniho odpadu.
No, lichotivá bilance pro stát to není. Kauza "prodeje" akcií státu je veřejně známá.
Dle Wikipedie bylo za období 2006 - 2012 vyplaceno v dividendách cca 65,3 mld. Kč.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se