Domů
Uhlí
EPH sází na budoucnost uhlí jako záložního zdroje k OZE

EPH sází na budoucnost uhlí jako záložního zdroje k OZE

EPH sází na uhlí jako záložní zdroj k současně rychle se rozvíjejícímu sektoru obnovitelných zdrojů energie. Cílem společnosti je zajistit si kontrakty podobné tomu z Velké Británie pro elektrárnu Eggborough. Akvizicí aktiv Vattenfallu cílí EPH na zisk z německé uhelné rezervy. 

Strategií investorů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče je vydělat na rychlé expanzi obnovitelných zdrojů energie v Evropě zajištěním záložní energie, která je potřeba, když slunce nesvítí a vítr nefouká.

„Zatímco obnovitelné zdroje energie budou nepochybně i nadále růst, bez strukturálních změn v distribučních sítích a efektivního ukládání elektrické energie zůstane konvenční výroba po nějakou dobu nadále nepostradatelnou,“ řekl předseda představenstva EPH Daniel Křetínský pro Bloomberg.

Spolčenost EPH v roce 2014 odkoupila britskou uhelnou elektrárnu Eggborough a minulý rok fosilní zdroje v Itálii. Tento měsíc se pravděpodobně finalizují podrobnosti o převzetí německých uhelných elektráren Vattenfallu.

Kontrakt ve Velké Británii

Uhelná elektrárna Eggborough o výkonu 2 000 MW vlastněná EPH. Zdroj: EPH

Při nákupu italských aktiv EPH oznámil svůj plán vstupu na evropské trhy za cílem zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny. Jednou z cest je získání kontraktů, skrze které je výrobcům placeno za udržení pohotové výkonové rezervy.

Podle britských analytiků ze společnosti Sandbag si EPH zajistil 60 milionů liber (v přepočtu přes 2 miliardy korun) v aukci ve Velké Británii za udržení elektrárny Eggborough v pohotovosti a poskytování rezervního výkonu v následující zimě.

„Chtějí využít skutečnosti, že trhy s elektřinou se mění. Nelze se vyhnout faktu, že naše soustava v zimě stále vyžaduje elektřinu z uhelných zdrojů,“ tvrdí britský konzultant Cornwall Energy Associates Tom Edwards.

Podle údajů britského provozovatele přenosové soustavy Natonal Grid získá 46 let stará elektrárna Eggborough 11 513 liber (395 tisíc korun) za každou hodinu v pohotovosti a dalších 3 908 liber za hodinu při najetí. K tomu elektrárna získá za vyrobenou elektřinu zhruba trojnásobnou hodnotu současné tržní ceny.

Příležitosti na dalších trzích

Také Německo plánuje vytvoření výkonové rezervy, aby zajistilo dodávky elektřiny při odstavování všech jaderných elektráren a uzavírání některých uhelných zdrojů.  Náš západní soused plánuje do rezervy umístit 8 uhelných elektráren včetně některých zdrojů, jež EPH odkoupil od Vattenfallu.

Stejnou strategii, tedy generování zisku z nutnosti zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny, vyznává také Macquire Group, která vlastní paroplynové elektrárny ve velké Británii. Podle National Grid by bez záložních opatření v Británii klesl rezervní výkon v příští zimě na nulu.

EPH bude ze současné strategie těžit tak dlouho, dokud budou členské státy EU využívat samostatných rezervních mechanismů. Tato opatření se budou podílet na tom, že až polovina z účtů za elektřinu v Evropě by mohla být do roku 2020 tvořena mimotržními dotacemi a daněmi, tvrdí Matteo Mazzoni, analytik italské společnosti Nomisma Energia. To je nemalý nárůst oproti současnému 36% podílu.

„Lidé z EPH jsou chytří, mají jasně definovanou růstovou strategii. Pouští se do oblastí, se kterými ostatní nechtějí mít nic společného,“ tvrdí analytik Bloomberg Intelligence Elchin Mammadov.

Úvodní fotografie: Větrné elektrárny s uhelnou elektrárnou Eggborough v pozadí, autor: johnthescone, Flickr

Potřebujete být v obraze ohledně uhelné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti uhelné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Uhlí meziročně zdražilo o desítky procent, je o něj velký zájem
16. srpen 2022, 09:49
Evropské plány na život bez ruského plynu. Spoléhání na LNG, jádro i úspory, část zemí opět pálí uhlí
15. srpen 2022, 04:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se