Domů
Teplárenství
Dejte stopku drahým energiím s FVE a tepelným čerpadlem
Ad
Zdroj: Schlieger
Zdroj: Schlieger

Dejte stopku drahým energiím s FVE a tepelným čerpadlem

Ani v roce 2024 se nedočkáme levných energií. Právě naopak. Pokud vezmeme v úvahu ceny z roku 2022, mohou vzrůst náklady domácností na elektřinu v příštím roce až o třetinu. Jak vysoké ceny energií zkrotit? Pomoci může pořízení fotovoltaické elektrárny (FVE) s bateriovým úložištěm, ideálně v kombinaci s tepelným čerpadlem vzduch-voda.

Výše zmíněnou kombinací FVE a tepelného čerpadla lze totiž v ideálním případě ušetřit až 80 % nákladů (pokud momentálně vytápíte svůj dům pomocí elektrokotle). Kromě prodeje přebytků energie bude od příštího roku navíc možné sdílet vyrobenou elektřinu v rámci energetického společenství třeba s rodiči, kteří bydlí ve vlastní nemovitosti. Argumentem pro kombinované řešení FVE a čerpadla je i jeho vnitřní synergie. Elektřina z FV panelů pokryje nejenom spotřebu elektrických zařízení, ale dokáže napájet také tepelné čerpadlo, které z dodané elektřiny ohřeje vodu. Nejen tu, co teče z kohoutku, ale hlavně vodu v topení. Pořízení FVE a čerpadla je tak investicí s velmi rychlou návratností.

Klíčem je vysoká účinnost

„Kouzlo“ spočívá v efektivitě tepelných čerpadel, například ta od Schliegeru dosahují vynikající hodnoty až 4,4 COP (Coefficient of Performance – udává poměr mezi energií získanou a energií vloženou). V praxi to znamená, že z 1 kWh elektřiny, kterou tepelné čerpadlo spotřebuje (a tu máte z fotovoltaické elektrárny), dokáže vyrobit 4,4 kWh tepla. Díky tomu je fotovoltaická elektrárna v kombinaci s tepelným čerpadlem jednoznačně nejrychlejší cestou k úsporám za energie.

Pro toto řešení jsou navíc k dispozici různé dotační tituly, jako je Nová zelená úsporám (NZÚ) nebo Oprav dům po babičce. Úspěšní žadatelé NZÚ zároveň získají od ledna 2024 možnost čerpat zvýhodněný úvěr od stavebních spořitelen. Dotace je financována z Modernizačního fondu, tedy z peněz Evropské unie a celkově bylo v NZÚ připraveno k čerpání 55 miliard korun.

A.I. urychlí návratnost investice o 30 %

Výhodou kompletního řešení Schlieger je i skutečnost, že produkty pro fotovoltaickou elektrárnu včetně tepelného čerpadla jsou A.I. Ready, tedy připravené na spolupráci s řízením pomocí umělé inteligence (A.I.). Schlieger investuje do vývoje vlastního A.I. softwaru desítky milionů korun, a svým zákazníkům tak nabídne již v roce 2024 umělou inteligenci Schlieger A.I. Box. Ta bude schopna komunikovat s produkty A.I. Ready, které si zákazník pořídí již dnes. Umět bude mimo jiné mapovat vzorce chování domácnosti nebo sledovat předpověď počasí. Díky analýze vstupních dat bude schopná optimalizovat spotřebu energie v domácnosti, nabíjet bateriová úložiště za výhodné spotové ceny nebo elektřinu při vysokých výkupních cenách elektřiny naopak prodávat. Pokud nebude cena energií výhodná pro prodej, raději spotřebuje energii v domácnosti, např. do ohřevu vody prostřednictvím tepelného čerpadla. Zároveň bude schopna uživateli radit, zda je nyní výhodné zapnout spotřebiče s vysokým odběrem, např. pračku nebo myčku, nebo má raději počkat, až bude cena energií příznivější. Podle propočtů společnosti Schlieger se díky A.I. softwaru návratnost investic jen do fotovoltaiky urychlí až o 30 %!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(40)
intfor
27. prosinec 2023, 23:19

Reklama, vydávající se za článek...

Jiří Švarc
28. prosinec 2023, 01:53

Souhlas. Štítek Ad na druhém místě, rozhodně nesplňuje zákonné podmínky pro označení reklamy nejspíš ani v anglicky mluvících zemích.

Pravoslav Motyčka
27. prosinec 2023, 23:40

Přesně tak. Osobně využívám hodinové ceny , tepelné čerpadlo a FVE. Ano funguje to a žádný SW pro řízení nepotřebujete. Protože levné hodiny jsou pořád stejné a jde v zásadě o to ,že ráno dáte topnou přestávku pak topíte převážně z FVE - záleží na poměru ztrát domu a velikosti FVE , večer dá něco baterka a až dojde tak je levná elektřina protože je noc. Kdo má podlahovku může dát větší topnou přestávku i večer, natápět odpoledne tím ještě více ušetří. Celkově se nechá ušetřit hodně proti nějakému fixu na elektřinu a plyn kdy se roční náklady na energie jsou běžně 100 000 i více jsou úspory opravdu velké. S větší FVE na střeše domu ,která má přes léto slušné prodeje a klene reálná cena za energie i v domě , který není bůh ví jak zateplený k 10% původních výdajů někdy i k nule. Problém je spíše v tom ,že aby se to stalo musí se koupit kvalitní FVE a tepelné čerpadlo a ne levné problémové šmejdy. O tom to asi celé je.

intfor
28. prosinec 2023, 00:06

Kolik Vám ta FVE pokryje v prosinci a lednu?

Otázkou také je jak dlouho budou výkupní ceny z FVE v létě zajímavé?

Pravoslav Motyčka
28. prosinec 2023, 00:41

Nejsem právě modelový příklad, ale pokud chcete v číslech pak 51% za prosinec. ( zatím) jenže to není 51% ceny jako máte vy berte to tak ,že já mám hodinové ceny to znamená většinou noční spotřebu a když fouká a FVE vyrábí špatně tak na burce klesají ceny až k nule. Moje celková cena el. energie bude v silovce za prosinec tak nejvýše 1,8kč + 0,3kč distribuce + DPH tedy 2,5 kč /kWh. ( + samozřejmě paušální ceny za připojení bez odhledu na odběr ) Takže ve výsledku zaplatím velmi málo a to máte prosinec to je nejhorší měsíc. Jen tak pro zajímavost prodávám za 2kč/kWh takže dejme tomu za 2,6 kupuji a 2kč prodávám. Není problém být celoročně v zisku a to i když započítáte všechny paušály.

Petr prochaska
28. prosinec 2023, 08:48

Distribuce příští rok zdraží a výkupní ceny budou klesat.

Pravoslav Motyčka
28. prosinec 2023, 20:40

Ano podraží distribuce a také se zavede poplatek za OZE. Ale výkupní cenu mám smluvně zajištěnou do konce roku 2024. Jinak mám spotřebu asi 4MWh ročně ze sítě , takže dobře 4000x0,6 + 0,2 x 4000 , takže zaplatím 3200kč na víc za spotřebu + 1000 kč za jistič To je 4200 kč, kdybych neměl FVE a netopil tepelným čerpadlem zaplatil bych to stejně.

intfor
28. prosinec 2023, 09:13

V prosinci Vám FVE vyrobila 51% spotřeby (kWh)? A kolik to bylo vloni a kolik v lednu? Jak velká je FVE a jaký příkon/výkon má tepelné čerpadlo? Děkuji

Emil
28. prosinec 2023, 09:43

Mě by spíš zajímalo kolik procent spotřeby to pokryje třeba v červnu a co udělá s návratností investice fakt, že brzy bude elektřina v létě kolem poledne téměř bezcenná.

Karel Zeman
28. prosinec 2023, 17:03

Třeba já mám FVE, tepelné čerpadlo a virtuální baterii, takže silovku neprodáváme ani moc nekupuji…. Nevím jak dlouho bude trvat, než se na to EON vyprdne, ale zatím je to fajn. Poplatek za virtuálku se platí 40 Kč/MWH za měsíc, takže cca 500 za rok, mívám naspořeno tak 4 MWh na zimu….

Emil
28. prosinec 2023, 18:59

Mě by ale zajímalo jak to vychází bez virtuální baterie, u které se asi shodneme na tom, že to není dlouhodobě udržitelná služba a nelze s ní do budoucna v žádných kalkulacích počítat. A zajímalo by mě to konkrétně u FVE, která pokrývá v prosinci 51 % spotřeby.

Pravoslav Motyčka
28. prosinec 2023, 21:20

Dobře odpovím na Váš dotaz obecně , aby to mělo smysl pro každého. Moje FVE vyrobí cca 2x tolik elektřiny za rok než spotřebuji. Takže si dosaďte co 1kW to 1MWh výroby a pak zjistíte jak velkou FVE potřebujete , aby Vám to fungovalo jako mně. Samozřejmě , že ideální je mít tem poměr 1:3 , jenže na každý na to má střechu.

Emil
28. prosinec 2023, 21:37

Nevím na čí dotaz jste odpovídal ale na můj to rozhodně nebylo. Já se totiž ptal na něco úplně jiného než vy "odpovídáte". Ale podobnou (ne)odpověď jsem očekával. Co vím i bez odpovědi je, že nepotřebuji aby mi to fungovalo jako vám. Fotovoltaickou elektrárnu která by pokrývala 51 % prosincové spotřeby nepovažuji za smysluplnou investici.

Karel Zeman
28. prosinec 2023, 23:51

Moje FVE letos v prosinci pokryla asi 20% elektřiny a to jsem na největší mrazy zapnul plyn, který mám fixovaný ještě z roku 21. Na druhou stranu plynový kotel strarý nemám a tak při příznivé ceně zapnu prosinec a leden plyn a zbytek roku nechám běžet tepelné čerpadlo a nějak to dopadne….

Pavel Doubek
30. prosinec 2023, 23:44

Pane Motyčko, modelový příklad určitě nebudete. Vašich 51% zisku z výroby FVE v prosinci je nesmysl, musíte topit asi dřevem nebo zemním plynem. FVE je v prosinci a lednu jen jako okrasa na střeše a když napadne sníh, tak jsem běžně 10 dní v roce bez výroby, protože mrzne a slunce nesvítí a sníh nesleze i když mám ideální sklon střechy a směrem na jih.

Petr Hariprasad Hajič
28. prosinec 2023, 03:31

Mohl byste si bilanci ještě trochu vylepšit, pokud přejdete na spotové ceny. Píše se to i článku, ale pak už byste ten SW potřeboval a nejspíš i slušně velkou baterii. Počítejte ale s tím, že v zimě pak může být bilance poněkud horší, a létě naopak se dá hodně vydělat.

Pravoslav Motyčka
28. prosinec 2023, 00:46

Jinak každý může mít hodinové ceny, ale platí se za to zatím pokud nemáte FVE v síti ČEZ distribuce je to 400kč / měsíčně. Zadarmo to bude až někdy od příštího roku pro odběratele nad 6 MWh ročně., ti by měli postupně dostat průběhová měření. Patrně díky tomu dojde k růstu cen elektřiny na burze , takže už to nebude tak růžové jako teď....

Pravoslav Motyčka
28. prosinec 2023, 01:14

Omlouvám se za špatné uvedené ceny pro rok 2023 cena klesá na 171kč měsíčně d DPH . ( viz ceník ČEZ distribuce). To už je velmi laciné a vyplatí se to každému do má alespoň bojler a celkovou spotřebu přes 3MWh

Richard Vacek
28. prosinec 2023, 06:00

Pokud se nejedná o koníček, kde cena nehraje roli, tak to je ekonomický nesmysl. Přes zimu není dostatek elektřiny z fotovoltaiky ani na běžné spotřebiče, tak kde by se bralo něco na pohon tepelného čerpadla?

Navíc neznalý člověk dostane do baráku něco, co si žije vlastním životem a co vyžaduje kontrolu kvalifikované osoby.

Řešením je energetická politika, která zajistí dostatek levné elektřiny (USA 2x , Čína 5x levnější) a ne drahota vedoucí k samozásobitelství.

Petr prochaska
28. prosinec 2023, 08:52

Ve skutečnosti lze i v zimních měsících použít FVE na vytápění. Jen prostě v den, kdy svítí, tak nespotřebujete žádnou EE ze sítě (večer pokryje baterka) a další den, kdy nesvítí, tak potřebujete ze sítě dostat třeba 50 kWh.

Bob
28. prosinec 2023, 13:40

Denní spotřeba RD 50 kWh (příkon zhruba 2 kW) by pro celo elektrifikovaný dobře zateplený dům s TČ mohla odpovídat.

Jen bych rád věděl, jaký instalovaný výkon by musela mít FVE, aby tuto spotřebu v těchto dnech pokryla? Ono to totiž (podle reálného měření) vychází i pro nynější slunné dny (27.12.) vychází na FVE o výkonu zhruba 100 kWp. A takovou asi těžko na RD někdo má. Navíc většina dní není tak slunečná. Předchozí dny měla 100 kWp FVE denní výrobu jen kolem 20 kW. 24.12. 15 kWh, 23.12. 0 kWh.

Bob
28. prosinec 2023, 13:42

Oprava: denní výroba vždy v kWh, někde mi ta h chybí.

Petr prochaska
28. prosinec 2023, 14:11

Pokud si vezmete situaci před měsícem, kdy byly panely pokryté sněhem 10 dní, tak je celkem jedno jak velkou FVE máte, protože bude stejně výroba nula.

Bob
28. prosinec 2023, 14:25

No právě.

Ani 100 kWp FVE pro RD zdaleka nestačí. I tak je nemálo dní, kdy potřebuje energii ze sítě, v případě TČ elektřinu.

Ale i kdyby to bylo jen několik dní, musí být pro tyto případy vybudována dostatečná kapacita sítě a přichystány příslušné záložní zdroje. To rozhodně není levná záležitost.

Další věc je ekonomická návratnost takové FVE, a co s tou elektřinou v létě, zvláště i když ostatní okolo je budou mít.

O přenosu 100 kW z většiny RD sítí ani nemluvím.

Petr prochaska
28. prosinec 2023, 16:14

100 kWp FVE se hlavně nevejde na střechu. Ekonomická návratnost s dotacemi zase tak špatná není a pokud dobíjíte elektromobil, tak se ještě zkracuje.

Dostatečná záložní kapacita vybudována bude.

Prostě tento model energetiky němci naplánovali, vše je schválené a jsou nastavené finanční toky pomocí emisních povolenek a dotací. Změnit to lze jen na úrovni EU a k tomu není a nebude politická vůle. Ve výsledku budou naplněné emisní cíle EU. OZE se předimenzují a záložní fosilní elektrárny se budou zapínat jen na určité období v zimě, když nebude na Západě foukat.

Pravoslav Motyčka
28. prosinec 2023, 21:08

Ano to je pravda sníh je problém, ale když máte panely na jih dlouho se na nich neudrží.

Bob
29. prosinec 2023, 17:56

Teoreticky byste si mohl dostatečnou plochu FVE instalovat kromě střechy i na pozemek.

Ale copak nevidíte nesmyslnost této koncepce?

Když budete mít FVE menší, budete značnou část energie (v zimě) odebírat ze sítě. Na to budou muset síť a elektrárny být dimenzovány. To nebude ani levné, ani bezemisní a ani se nezbavíme závislosti (možné vydírání dodavatelem). Prakticky jediné řešení je ZP, ale pokud bude EE vyráběna ze ZP, nedává to za mrazů smysl dokonce ani s TČ. Navíc, kdo bude stavět plynové elektrárny s vědomím, že brzo po dostavění budou zakázány (nebudou rentabilní kvůli emisním povolenkám, ap.). A to nemluvím o elektrickém topení, kde TČ nelze použít a které bývají u dobře zateplených domů instalovány přednostně (topné fólie, kabely. infra, apod.).

No a pokud byste měl těch 100 kWp (stejně v zimě nedostatečné), co pak s tou elektřinou ve dnech, kdy se výroba bude blížit maximu? Bude přípojka (a další infrastruktura) dimenzována běžně pro RD na 100 kW?

Dostatečná záložní kapacita bude vybudována???

Včetně vedení? Kde, kdy, za kolik a bezemisně (protože emise CO2 jsme si už dopředu zakázali)? A potom efekt "nimby" třeba u EE vedení, úložišť energie.

Elektromobil bude stát přes poledne (za méně příhodných podmínek celý den)doma na nabíječce? Tak na co ho budu mít?

P.s. Sníh je problém i na střeše šikmé. Ale vemte si plochou s panely se sklonem 15°. Tam ten sníh fakt nesjede. Musíte počkat, až to roztaje. A zkuste tam někoho poslat shazovat sníh z 5. patra. Jednak shazovat dolů na ulici nemůžete a po druhé by pracovníci museli mít oprávnění na výškové práce a blíže než 2 metry od okraje být připoutáni bezpečnostním lanem.

Bob
29. prosinec 2023, 18:39

Jinak nabízí se technicky také možnost teplovodního, nejlépe podlahové topení, FVE s baterií akumulátorů a velkou vodní AN na léto a přechodná období, TČ na dobu když moc nemrzne a když mrzne, tak kondenzační plynový kotel. Jenže:

- V dobře zateplených domech je s teplovodním topením (a podlahovým ještě o něco více) problém kvůli regulaci. Daleko lepší a investičně levnější je to s nějakým přímotopem s individuální termostatem v každé místnosti a s okamžitou reakcí.

- Taková kombinace je investičně extrémně finančně náročná.

- Je ale finančně náročná i kvůli nákladům provozním (paušály, revize a kontroly).

- čím více zdrojů, tím obtížnější regulace a poruchovější.

- Nebude to nejen bezemisní, ale ani nízkoemisní. Počítejte také emise na výrobu toho všeho.

- Je otázka co je lepší? menší FVE+TČ, nebo větší FVE a odporové topné těleso? I vzhledem k obtížím s regulací teplovodního systému.

- Není otázka jestli, ale jen kdy dojde k rozpadu EE sítě (solární bouře). Při pořádné minulé to odnesly jen telegrafy, další infrastruktura ještě tehdy nebyla.

- Takže ještě komín a kamna na dřevo s ručním přikládáním?

Pravoslav Motyčka
28. prosinec 2023, 21:12

Stačí vám , když FVE pokryje den protože v noci je elektřina levná. Ale dobře 27.12. FVE na jih 50kWh výroba = 17kWh instalovaný výkon.

Petr prochaska
28. prosinec 2023, 23:47

Takže bylo úplné jasno a za pár hodin Vám FVE vyrobila 50 kWh. Za pár hodin je docela i problém tolik spotřebovat, takže to chce velkou baterku.

Nicméně i tak s velkou baterkou by 50 kWh mělo na den stačit.

Nicméně další den již svítit nemusí a budete potřebovat těch 50 kWh získat se sítě.

V noci je elektřina levnější. Když bylo zima, třeba 30.11. neklesla cena elektřiny pod 100 EUR/MWh ani v noci. Navíc až bude mít každý soláry, tak nejlevnější elektřina v průběhu dne bude v době kdy svítí a to i v zimě.

Bob
29. prosinec 2023, 18:09

Dnes 29.12 100 kWp FVE výroba 24,8 kWh. Tedy asi polovina spotřeby dobře zatepleného RD vytápěného TČ. A to za současných extrémně vysokých teplot. Kdyby opravdu mrzlo, bylo by to daleko horší. TF TČ vzduch-voda by klesal, až se zapne přímotop. Zvláště pro ohřev TV a radiátorových topných systémů (teploty topné vody 60-75°C).

Milan Vaněček
28. prosinec 2023, 10:59

Já bych to doplnil, pane Vacku: to Vaše "Řešením je energetická politika, která zajistí dostatek levné elektřiny (USA 2x , Čína 5x levnější) a ne drahota vedoucí k samozásobitelství"

Místo"...ne drahota vedoucí k samozásobitelství" se i zde řídit Amerikou a Čínou.

To znamená: levná elektřina ze všech zdrojů co jsou k disposici

kombinovaná se samozásobitelstvím (fotovoltaika na střechách, kombinovaná s elektromobilitou).

Místo toho EU opakuje to co kdysi dělal Mao ce tung: Velký skok (nyní Green deal). Čína se z Velkého skoku vymanila dost rychle a začala pragmatickým kapitalizmem napravovat škody, velmi úspěšně.

Je spolu s USA lídrem ve fotovoltaice i elektromobilitě. A neopustila staré zdroje výroby elektřiny, jen neustále buduje co nejvíce moderních technologií. Technický pokrok nezastavíš.

-
28. prosinec 2023, 18:17

re: Richard Vacek- Co se týká vytápění TČ, tak se jistě shodneme, že je to správně. NO a k FVE je zásadní info to, že NÁKUP elektřiny v zimě lze realizovat na SPOTU + 9% obchodníkovi. Nemusí tedy nutně vyrábět FVE, ale lze nakoupit ze sítě levnou elektřinu do baterií. O víkendu a ve všední dny od 0-5 hodin ráno je cena i záporná, ale většinou okolo 50 EUR / MWh. Tehdy lze úspěšně "natápět" topnou vodu a nabít baterie u FVE za pár korun. Drahá energie je pak mezi 7,00 - 9,00. Pak TČ nemusí běžet a domácnost běží na baterie. To samé mezi 18,00 - 21,00 hod. Slušně zateplený RD má ztrátu okolo 6-8 kW. Podzim a jaro je pro FVE bez problémů ( FVE 10 kWp ), aby se postarala o teplou vodu a topení. Léto jsou přetoky. Letos jsem prodával přetok za 4 Kč/kWh, příští rok 2024 mám sjednánu výkupní cenu za 2,9 kč/kWh. Navíc tedy vlastním EV. Tedy nesmysl to opravdu být nemusí :-)

Bob
29. prosinec 2023, 18:16

Opravdu si myslíte, že nakoupíte levnou elektřinu každý den za situace, kdy pravděpodobně nejpozději za 5 let bude odstavena značná část výroby (uhelné elektrárny)?

A i většina sousedů bude deficitní? S výjimkou dní, kdy bude hodně foukat na Baltu a v Severním moři, ale to zase nebude kapacita pro přenos a to nejen u nás.

-
2. leden 2024, 11:09

Re:BOB Není to anonymní. Je tam "pomlčka", opravit to nejde :-) Jinak znovu opakuji. Cena se v průběhu dne bude měnit pořád, více či méně. Výroba ze slunce a větru funguje většinou inverzně. Tedy v létě slunce a v zimě vítr. Rozdílné podmínky v různých částí Evropy jsou věcí distribučních soustav a inteligeního řízení sítě :-) Ale vždy bude platit: Čím dražší energie, tím rychlejší návratnost FVE. Doufám, že u nás v ČR konečně bude instalováno více "větru" ! Základní ekonomické pravidlo zní: "Čím více energie, tím levnější cena" ! Věc flexibility pak zásadní pro stabilitu a efektivitu sítí. Otevření trhu soukromým agregátorům flexibility je pak cesta i k zlevněním nákladů na tuto flexibilitu. Konečně se v tomto směru blýská na lepší časy !!!

-
31. prosinec 2023, 09:46

Re:Bob Právě v době, kdy nebude elektřiny dostatek, je vlastnictví FVE s baterií cestou k rychlé návratnosti. A ANO, cena elektřiny se bude v průběhu dne výrazně měnit, tedy vždy koupíte v určitou dobu levněji než ve špičce. Tedy bez ohledu na to, zda bude průměrná denní hladina na 50 EUR/MWH nebo na 250 EUR/MWh.

Bob
31. prosinec 2023, 15:15

Od kdy tu máme zcela anonymní příspěvky, kde není ani přezdívka?

Když bude elektřiny nedostatek (pracovní dny, mrzne a několik dní nesvítí a třeba i nefouká), tak budou baterie vybité a levná elektřina na nabití nebude.

Projeví se to tím více, čím více bude výroby ve FVE a současně topení na elektřinu (ani zastoupení výroby tepla TČ vzduch-voda to za teplot zhruba pod venkovních -10°C nezlepší, mezi -10-0°C jen omezeně).

Pokud se masově rozšíří v domech akumulátory (třeba i vodní) a přesuny spotřeby, nebudou ani vysoké rozdíly v ceně elektřiny v průběhu dne.

Pavel Doubek
31. prosinec 2023, 10:01

Letos jsem to riskl a přešel také na spot od října 2023. Zatím jsem v silové elektřině v průměru levnější o 1 Kč než mi nabízel i nohy po tajné slevě... Je to celé o celkové investici do FVE, bateriích a EV. Když si to sečtěte, tak jste určitě něco přes 2. mil. Kč na pořizovací ceně za vše. Návratnost je pak diskutabilní...

Pravoslav Motyčka
28. prosinec 2023, 21:14

žádná levná energie pro domácnosti už nikdy nebude.... tu si musíte vyrobit sám.

Milan Vaněček
28. prosinec 2023, 12:44

ad pan Vacek: Ano, souhlas: "Řešením je energetická politika, která zajistí dostatek levné elektřiny (USA 2x , Čína 5x levnější) a ne drahota".

USA a Čína fungují pragmaticky, používají VŠECHNY zdroje výroby elektřiny, ale nejvíce investic jde do fotovoltaických a větrných elektráren.

Evropa se ničí sama důrazem na ideologii, která nemá základ ve skutečné, kritické vědě, ale ve zpolitizované, lobbysty financované "pseudovědě".

Ještě k tématu článku: ano FVE na střeše, ano tepelné čerpadlo nebo split klimatizace, ale určitě též kamna na dřevo resp pelety pro pár týdnů velkých mrazů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se