Spalovna v Liberci bude kvůli havárii mimo provoz minimálně týden

DomůTeplárenstvíSpalovna v Liberci bude kvůli havárii mimo provoz minimálně týden

Liberecká spalovna Termizo bude kvůli sobotnímu výbuchu parního kotle mimo provoz jeden až dva týdny. Co k havárii vedlo, provozovatel zatím neví. V horní části kotle ale chybí dva metry velké železné trubky. Je nutné zjistit příčinu, proč se to stalo, řekl dnes ČTK předseda představenstva Termiza Pavel Bernát.

Při výbuchu kotle a následném úniku páry utrpěl těžké zranění sedmačtyřicetiletý zaměstnanec spalovny, má popáleniny na 60 procentech těla. Případem se zabývá policie pro podezření ze spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.. Výši škody zatím Bernát nezná.

„Protože je to první incident takové rozsahu, tak to musíme důkladně všechno zkontrolovat,“ uvedl.

Podle něj je třeba nejprve najít chybějící část trubky.

„Abychom ji mohli dát na expertizy a zjistit, co se stalo. Zda šlo o vadu materiálu či něco jiného, zatím netušíme,“ řekl.

Pro bezpečný provoz spalovny bude podle Bernáta také nutná kompletní kontrola zařízení.

„Protože v rámci toho tlakového rázu tam asi došlo k dalšímu poškození na kotli, které zjistíme třeba až při tlakové zkoušce,“ dodal.

Liberecká spalovna společnosti Termizo je od roku 2011 součástí skupiny MVV Energie CZ. Spalovna byla postavena v polovině 90. let. Od roku 1999 dodává teplo a teplou vodu prostřednictvím Teplárny Liberec domácnostem a firmám ve městě. Dodávky tepla pro odběratele podle Bernáta ohrožené nejsou.

„Teplárna má dostatečnou kapacitu, aby nás pokryla v případě výpadku. Zákazníci teplárny nic nepoznají,“ uvedl již v sobotu Bernát.

V účetním roce od října 2016 do září 2017 Termizo podle výroční zprávy spálilo skoro 90.000 tun odpadu a vyrobilo 1,056 milionu gigajoulů tepla a 26.122 megawatthodin elektřiny. Hospodaření spalovny se 42 pracovníky skončilo v zisku 58,7 milionu při obratu skoro 293 milionů korun.