Domů
Teplárenství
Strakonická teplárna zvažuje, že se bude soudit s opozicí
Teplovod Mělník-Praha

Strakonická teplárna zvažuje, že se bude soudit s opozicí

Teplárenství
Bez komentáře
1. červen 2018, 16:49
ČTK

Vedení města Strakonic a představenstvo teplárny Strakonice zvažuje, že se kvůli kritickým výrokům opozice o hospodaření teplárny obrátí na soud. Kvůli kritice váhají někteří noví odběratelé, zda se k teplárně připojit, někteří nynější zákazníci chtějí od teplárny odejít, řekl dnes ČTK předseda představenstva teplárny a starosta Strakonic Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost). Město má ve firmě 77,3 procenta akcií.

Na valné hromadě 30. května uvedl akcionář Pavel Vondrys, opoziční zastupitel (Jihočeši 2012) a bývalý starosta, že finanční hotovost podniku klesla od roku 2014, kdy byla 82,8 milionu, na loňských 25,18 milionu. Teplárna se, jak řekl, blíží platební neschopnosti. Již dříve kritizoval teplárnu i zastupitel ze stejného hnutí Pavel Pavel nebo člen hnutí Aleš Seitz, bývalý ředitel teplárny, kterého město odvolalo v létě 2015.

Opoziční kritiku vedení města i představenstvo odmítá jako účelově zkreslenou.

„Opozice jde přes mrtvoly. Nám se tady na základě jejich záměrně poškozujících prohlášení chtějí už odpojovat lidi, budeme to dávat k soudu,“ řekl Hrdlička.

Dodal, že se odhlašují zatím jen jednotlivci. Teplárna ale, jak řekl Hrdlička, přichází kvůli kritice o nové klienty, kteří se rozhodují mezi tepelným čerpadlem a teplárnou.

„A jako argument pro odhlašování to používají firmy, které nabízí tepelná čerpadla a ukazují zprávu z novin, kde Vondrys píše, že do roka zkrachujeme. Přerůstá to v masovou mstu a může to teplárně začít škodit. Budeme řešit na představenstvu, jak tomu zamezit, zřejmě to bude soudně. Máme i zprávy od občanů, kteří přemýšlejí o odpojení, to využijeme jako důkazy u soudu. Navíc pan Vondrys je akcionář, takže poškozuje vlastní firmu,“ řekl Hrdlička.

Pavel Vondrys dnes ČTK řekl, že se soudu nebojí.

„Vyhrožovali nám už před rokem, kdy jsme upozorňovali na to, že se ekonomická situace teplárny průběžně zhoršuje. Poslali nám výhružné dopisy, že zváží trestní oznámení a žaloby, a nebylo nic. Byla to spíš snaha nás zastrašit. Já se soudu neobávám, protože vycházíme z čísel z výročních zpráv,“ řekl Vondrys.

Teplárna Strakonice skončila loni se ziskem po zdanění 3,63 milionu Kč, meziročně stoupl o 28 procent. Dividendu firma nevyplatí, peníze nechá na účtu nerozděleného zisku kvůli vytváření zdrojů a rezerv na budoucí investice. Tržby loni klesly meziročně o jedno procento na 282,7 milionu Kč; v roce 2015 byly 365,4 milionu Kč.

Strakonická teplárna je od poloviny dubna bez ředitele. Bohumíra Fílu, který místo zastával od 1. února, vedení odvolalo. Předtím byla firma bez ředitele sedm měsíců. Nového ředitele město zatím nemá. Teplárna loni prodala 521 terajoulů (TJ) tepla, meziročně o devět TJ méně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516