Domů
Teplárenství
ÚOHS řeší fúzi Plzeňské teplárenské s Plzeňskou energetikou

ÚOHS řeší fúzi Plzeňské teplárenské s Plzeňskou energetikou

Teplárenství
Bez komentáře
10. září 2018, 16:28
ČTK

Fúzi městské společnosti Plzeňská teplárenská s Plzeňskou energetikou patřící do skupiny EPH miliardáře Daniela Křetínského se začal zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad to uvádí na svých webových stránkách.

Po spojení obou firem zanikne společnost Plzeňská energetika a její majetek přejde do společnosti Plzeňská teplárenská. Kontrolovat ji mají společně Statutární město Plzeň a společnost EP Infrastructure.

„K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti centralizovaného zásobování tepelnou energií, v oblasti výroby elektrické energie a poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy, v oblasti likvidace odpadu a v oblasti prodeje pitné vody,“ stojí v oznámení ÚOHS.

Teplárenská měla loni čistý zisk 211 milionů Kč a výnosy 2,37 miliardy Kč. Energetika si vydělala 90 milionů korun při tržbách 940 milionů Kč.

„Konsolidovaný zisk za obě firmy by měl být výrazně lepší. Jedna a jedna by tomto případě mělo být 2,3 nebo 2,5,“ uvedl dříve předseda představenstva teplárny Tomáš Drápela.

Podle něj je letos docela dobrý obchod s elektřinou a hospodaření koresponduje s předchozími lety. Za teplárnu lze očekávat 250 až 300 milionů korun zisku, řekl Drápela.

Na funkčním technickém propojení obou firem teď pracují jejich managementy. O propouštění provozních pracovníků se neuvažuje, synergie se mohou výhledově najít v obslužném personálu. Obě firmy mají teď dohromady 520 lidí.

Teplárna zpracuje ročně zhruba 400.000 tun uhlí a Plzeňská energetika asi 150.000 tun. Drápela věří, že se uhlí ušetří. Do systému se více zapojí nová spalovna odpadu. Spojená firma ušetří také za nákupy emisních povolenek, jejichž ceny výrazně rostou.

EP Infrastructure ze skupiny EPH získá v Plzeňské teplárenské podíl 35 procent, zbylých 65 procent zůstane městu.

Plzeňská energetika má váhu 27procentního podílu, a tak za zbylých osm procent akcií dá EPH městu 604 milionů korun, jimiž Plzeňská teplárenská sníží zadlužení na méně než polovinu. Nová spalovna odpadu bude součástí spojené firmy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se