Letošní výměna parovodů za horkovody, na níž už devátý rok pracují Teplárny Brno, omezí dopravu ve městě jen minimálně, i když bude mít obdobný rozsah jako v minulém roce. Novinářům to dnes řekl vedoucí technického rozvoje tepláren Martin Šroubek.

„Letos plánujeme vyměnit 8,2 kilometru parovodů, do dalších let tak bude zbývat nahradit ještě 17 kilometrů parovodů. Výměna se týká 53 odběrných míst a bude stát 400 milionů korun,“ upřesnil Šroubek.

Výkopové práce na rozdíl od minulých let, kdy přinesly uzavírky hlavních dopravních tepen v Brně, nijak výrazně neomezí dopravu. Jediným větším omezením je uzavírka části ulice Cejl, která začala v březnu a potrvá do podzimu.

„Ostatní práce zahrnují spíš menší ulice nebo se odehrávají v kolektorech pod zemí,“ uvedl Šroubek.

S výměnou parovodů za horkovody začaly brněnské teplárny v roce 2010 a do roku 2022 chtějí vyměnit celkem 66 kilometrů parovodů. Výměna za potrubí s horkou vodou přinese úspory teplárnám, ale i obyvatelům Brna.

Horká voda má při rozvodu tepla výrazně menší tepelné ztráty než pára, kterou teplárny využívaly dosud. Samotné teplárny tak po dokončení rekonstrukce ušetří asi 100 milionů korun za rok. Odběratelé pak budou ročně platit asi o 1500 až 2000 korun méně.

Využívání moderních horkovodů namísto parovodů je podle tepláren šetrnější i k životnímu prostředí. Po dokončení modernizace rozvodů by to pro ovzduší v Brně mělo znamenat to samé, jako by z jeho ulic zmizelo 10.000 aut.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *