Domů
Teplárenství
Modernizace teplárenské sítě v Liberci má být hotova ještě letos

Modernizace teplárenské sítě v Liberci má být hotova ještě letos

Modernizace teplárenské sítě ve stotisícovém Liberci má být hotova do konce letošního roku. V projektu GreenNet dělníci vymění kolem devíti kilometrů ztrátových parovodů, které nahradí moderní a úspornější horkovodní potrubí. Modernizace se týká i 28 výměníkových stanic. Projekt za 300 milionů korun má být hotov do konce roku, zatím je hotová asi třetina. Novinářům to dnes sdělil Petr Heincl, místopředseda představenstva Teplárny Liberec, která patří do skupiny MVV Energie CZ.

„Nové předizolované potrubí má lepší tepelně izolační vlastnosti než to stávající 40 let staré potrubí. Zároveň se jedná o takzvaně inteligentní potrubí,“ doplnil Heincl.

V polyuretanové pěně, která horkovodní trubky obklopuje, jsou dva vodiče, které signalizují případnou netěsnost nebo únik teplonosného média.

„Takže se dá jednoduše zjistit, v kterém úseku přesně porucha je. Dnes jsme zjišťovali poruchy v podzemních trasách půdními mikrofony a je složité identifikovat přesné místo poruchy,“ dodal.

Téměř 60 procent nového potrubí bude uloženo do země. Z části města díky tomu zmizí nevzhledné parovody, které hyzdily například i koryto Nisy v centru Liberce.

„Pod zem půjde teplovod od Londýnské ulice až k teplárně,“ doplnil mluvčí společnosti Lukáš Jankovský.

Odstranění parovodů z koryta řeky zajistí lepší průtok v případě velké vody, navíc umožní zpřístupnit řeku. S otevřením koryta a vybudováním schodiště až k vodě počítá projekt revitalizace, který si pro okolí svého sídla dal zpracovat Liberecký kraj.

Dokončení revitalizace první větve centrálního zásobování teplem v Liberci by mělo zhruba o třetinu snížit tepelné ztráty v rozvodech. Umožní to další snížení cen tepla. Aktuálně platí domácnosti, které podepsaly pětileté smlouvy, 650 korun za gigajoule, o deset korun méně než loni. Teplárna počítá i s modernizací dalších dvou větví parovodů.

Náklady na každou etapu se odhadují na 300 milionů korun, financování ale zatím není vyřešeno. Pokud se do něj nezapojí město jako menšinový vlastník teplárny, bude se podle předsedy představenstva Martina Pěnčíka firma moci do další etapy pustit nejdřív po roce 2025, až splatí úvěr na tu současnou.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.