Domů
Trh s elektřinou
Výhled dodávek francouzské jaderné energie nadále klesá. Francie plánuje snižovat spotřebu a spoléhat na import
jaderná elektrárna fessenheim edf
Zdroj: EDF

Výhled dodávek francouzské jaderné energie nadále klesá. Francie plánuje snižovat spotřebu a spoléhat na import

Podle provozovatele francouzské přenosové soustavy společnosti RTE hrozí v lednu ve Francii vyšší riziko výpadku dodávek elektřiny. Důvodem je probíhající údržba odstavených jaderných reaktorů. Ve svém výhledu RTE snížila svůj poslední odhad dostupnosti jaderných elektráren na leden o 5 GW na 40 GW. Snížení prognózy výroby ze strany RTE je způsobeno dopadem stávek a zpožděním procesu údržby, které odložily plánovaný restart reaktorů v průměru o dva týdny, uvedl v pátek portálu Montel Thomas Veyrenc, vedoucí strategie provozovatele přenosové soustavy.

Podle jeho slov je "velmi nepravděpodobné", že by francouzský výrobce elektřiny, společnost EDF mohla dosáhnout svého cíle, kterým je zprovoznění 45 GW výkonu jaderných bloků do začátku ledna. Riziko nedostatku elektřiny ve zbylých podzimních měsících a v zimě se ovšem nyní zdá být menší než minulý měsíc, a to v důsledku poklesu poptávky po elektřině, mírného počasí a omezení průmyslové výroby, doplnil svůj komentář Veyrenc.

Společnost EDF plánovala do konce února znovu spustit všech 25 reaktorů - deset reaktorů do konce listopadu, dalších pět v prosinci, dalších šest v lednu a čtyři v únoru.

Francie se při reakci na sníženou výrobu jaderných zdrojů spoléhá na úspory energie, které jí pomohou snížit úroveň poptávky ve špičce během letošní zimy. Francouzská poptávka po elektřině je v posledních měsících dle dosavadních dat nižší ve srovnání s průměrnou úrovní let 2019-2021.

„Země by mohla ušetřit zhruba 5 GW výkonu ve špičkách, pokud by podniky a domácnosti snížily spotřebu energie,“ řekl v říjnu předseda představenstva RTE Xavier Piechaczyk.

France electricity consumption (MWh) France electricity consumption (MWh) Zdroj: Statista

Společnost RTE taktéž zřídila varovný systém, který spotřebitele upozorňuje na hrozící výpadky elektřiny, pokud nesníží svůj odběr. Do systému se přihlásilo zhruba 90 největších podniků v zemi. Ty se formálně se zavázaly, že v případě potřeby sníží svou spotřebu energie.

V nejhorším případě by Francie spustila nouzová opatření, jako je například průběžné odpojování odběratelů nebo přerušení dodávek energeticky náročným průmyslovým odvětvím.

Francouzský provozovatel přenosové soustavy RTE spoléhá také na to, že mezi evropskými státy bude tuto zimu panovat vzájemná solidarita. "Od našich německých přátel nemáme žádné signály, že by vývoz elektřiny mohl být omezen," uvedl Piechaczyk v rozhovoru pro Montel na tiskové konference konané v říjnu v Paříži.

Na říjnovém shromáždění organizovaném Evropskou sítí provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) národní provozovatelé přenosových soustav potvrdili, že je důležité zachovat solidaritu a transparentnost mezi provozovateli přenosových soustav, aby byla zajištěna provozní koordinace a dostupnost propojovacích kapacit po celé zimní období.

V kontrastu s tímto tvrzení nicméně v říjnu německý provozovatel přenosové soustavy Amprion upozornil, že možná bude muset tuto zimu v krajním případě krátkodobě přerušit vývoz elektřiny do Francie a dalších sousedních zemí, aby se vyhnul výpadku dodávek. Jakýkoli výpadek nebo omezení německého vývozu elektřiny může zhoršit nedostatek dodávek ve Francii.

Podle think-tanku Fraunhofer ISE Francie v lednu až březnu 2022 dovezla z Německa uhruba 6 TWh elektřiny, což se rovná 5 % celkové výroby elektřiny v zemi v tomto čtvrtletí. To je pětinásobný nárůst oproti stejnému období loňského roku.

Tuhá zima může zkomplikovat francouzské plány

Z vyjádření francouzských orgánů vyplývá, že při poklesu výroby elektřiny z jádra spoléhají na snížení spotřeby v zimních měsících a solidaritu mezi evropskými státy. Zejména vývoj francouské spotřeby elektřiny během zimy nicméně může do velké míry zkomplikovat francouské plány.

Důvodem je francouzský systém vytápění, který je do vysoké míry elektrifikován. To má za následek každoroční zvýšení špičkové denní spotřeby elektřiny v zimě téměř o 50 % a také výrazné sezónní výkyvy spotřeby mezi ročními obdobími. Tuhá zima ve Francii tudíž může značně narušit snahu o snižování národní spotřeby, což bude klást větší nároky na objemy dodávané elektřiny.

Otázkou je taktéž sázka na solidaritu mezi jednotlivými evropskými státy. Tento princip je zakotven v evropských směrnicích. To na jedné straně znamená vyšší efektivitu a míru jistoty ve využití energetických zdrojů. Na druhou stranu to také může zvýšit rizika šíření incidentů z jednoho trhu na druhý.

Aby solidarita fungovala efektivně musí rovněž existovat dostatek dostupných výrobních zdrojů, které jsou schopné vykrýt odchylku ve spotřebě elektřiny. V případě výroby se nicméně dá očekávat, že vytížení zdrojů v případě nižších teplot v zimních měsících bude vysoké ve všech sousedních státech, a to i navzdory tomu, že sezónní výkyvy spotřeby elektřiny zde nejsou tak vysoké, jako v případě Francie.

Pokles výroby v nejméně vhodnou dobu

Francie se dlouhodobě pyšní tím, že je víceméně autonomní ve výrobě elektrické energie. Zhruba 70-75 % veškeré vyprodukované elektřiny pochází z jaderných reaktorů, kterých je v zemi 56. Všechny provozuje státní energetická společnost EDF.

Během letošního roku ovšem musela být téměř polovina stárnoucí jaderné flotily v zemi odstavena kvůli korozi, vysokým letním teplotám nebo odložené údržbě. To dramaticky snížilo výrobu elektřiny a přispělo k již tak napjaté situaci na evropských energetických trzích.

Francie dlouhá léta dodávala během letních měsíců elektřinu do okolních evropských zemí a zajišťovala přibližně 15 % celkové výroby elektřiny v regionu Západní Evropy. Výpadek dodávek způsobený vlnou oprav v jaderných elektrárnách v zemi přitom přišel v době evropské energetické krize, způsobené především výpadkem dodávek ruského plynu.

Tyto komplikace v letních měsících vyvolaly obavy, že Francie možná nebude letošní zimu schopna vyrábět dostatek elektřiny, aby pomohla evropským sousedům, kteří hledají alternativu k ruskému plynu. V běžném roce vyrobí francouzské jaderné reaktory přibližně 400 TWh. Zhruba 10 % tohoto objemu země v letních měsících exportuje. Během zimních špiček spotřeby Francie naopak dováží elektřinu od svých sousedů, zejména z Německa.

Kumulativní výroba jaderných elektráren ve Francii (TW) Zdroj: EDF

Pokles domácí výroby francouzských reaktorů může na trzích s elektřinou vyvolat vyšší poptávku v porovnání s předešlými roky. Dle predikcí EDF se má výroba jaderných elektráren pohybovat na úrovni 280-300 TWh, což je nejméně od roku 1993. Pro rok 2023 predikuje EDF výrobu jaderných zdrojů mezi 300 až 330 TWh. Důvěryhodnosti těchto predikcí nepomáhá fakt, že společnost v letošním roce několikrát své prognózy snížila a odložila opětovné spuštění několika reaktorů nejméně do poloviny listopadu.

Analytici oslovení agenturou Reuters se taktéž vyjádřili, že výroba elektřiny ve Francii nejméně do konce ledna klesne s vysokou pravděpodobností pod prognózy zveřejněné EDF, a to o 10 až 15 GW výkonu. Takový vývoj opět vytvoří dodatečný tlak na dovoz elektřiny v době, kdy bude zbytek evropských státu pravděpodobně rovněž zvyšovat svou poptávku po elektřině.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(44)
Ivan
22. listopad 2022, 15:37

solidarita, ale němci řekli, že když jim poteče do bot, vy*erou se na všechny... schválně, jak by se zachovali, kdyby náhodou spadly ty 400 kV linky z rozvodny Hradec směrem na něměcko, by tam posílali svoje lidi, aby to bylo opraveno co nejdříve

Ivan Novák
22. listopad 2022, 17:32

V důsledku Covidu a ruské války nerostla poptávka po elektřině nijak rychle, období předpokládaného růstu spotřeby se o pár let posunulo, proto Němci patrně severojižní posílení své soustavy jakžtakž stihnou, možnost přetoku Sasko-ČR-Bavorsko pro ně nebude úplně kritická. I když ale zaplatí majlant (a my s nimi), při slabém větru a po tmě budou vždy buď pálit uhlí, nebo se třást zimou u nehybných EV.

Emil
22. listopad 2022, 16:05

Zajímavé je, že Němci teď dávají od problémů ve Francii ruce pryč, když ještě zhruba před pěti lety přesně k tomu Francii v rámci tzv. francouzsko-německé energetické aliance tlačili. Tenkrát se jim povedlo aspoň docílit zavření elektrárny Fessenheim. Cituji Agoru:

"If carbon minimum price leads to prolonguement of lifetime of French nuclear power plants and large import of French nuclear power to Germany, there is no support for thist in Germany!!! DE-FR-CO2 minimum price initiative needs a clear nuclear reduction strategy in France

A political deal between the two countries? Germany could commit to a CO2 minimum price, France to reducing its nuclear generation capacity -> Result: Emisssions decrease, markets could refinance all low-carbon assets and electricity trade would be more balanced in both countries."

Milan Vaněček
22. listopad 2022, 17:31

Co platí pro Francii (a je v propojené EU důležité i pro nás), cituji:

1)"Jakýkoli výpadek nebo omezení německého vývozu elektřiny může zhoršit nedostatek dodávek ve Francii."

"Podle think-tanku Fraunhofer ISE Francie v lednu až březnu 2022 dovezla z Německa uhruba 6 TWh elektřiny, což se rovná 5 % celkové výroby elektřiny v zemi v tomto čtvrtletí. To je pětinásobný nárůst oproti stejnému období loňského rokuŮ.

(ČILI JE TO OBRÁCENĚ NEŽ NÁS ZDE PŘESVĚDČOVALI JISTÍ DISKUTUJÍCÍ)

2)"Francie dlouhá léta dodávala během LETNÍCH měsíců elektřinu do okolních evropských zemí a zajišťovala přibližně 15 % celkové výroby elektřiny v regionu Západní Evropy"

(TO DOKÁŽE FOTOVOLTAIKA TAKY, S MNOHEM MENŠÍMI NÁKLADY)

3) "V běžném roce vyrobí francouzské jaderné reaktory přibližně 400 TWh. Zhruba 10 % tohoto objemu země v letních měsících exportuje. Během zimních špiček spotřeby Francie naopak dováží elektřinu od svých sousedů, zejména z Německa."

(ZÁVĚR: FRANCIE BY POTŘEBOVALA VĚTRNÉ ELEKTRÁRNY)

4) "Dle predikcí EDF se má výroba jaderných elektráren pohybovat na úrovni 280-300 TWh, což je nejméně od roku 1993. Pro rok 2023 predikuje EDF výrobu jaderných zdrojů mezi 300 až 330 TWh. Důvěryhodnosti těchto predikcí nepomáhá fakt, že společnost v letošním roce několikrát své prognózy snížila a odložila opětovné spuštění několika reaktorů nejméně do poloviny listopadu."

(TEDY I PŘÍŠTÍ ROK BUDE MIZERIE VE FRANCII TRVAT A NEGATIVNĚ OVLIVŇOVAT CENY ELEKTŘINY)

Je vidět, že energetická krize bude delší než jeden rok, Německo narazilo se svojí Energiewende na velmi drahý zemní plyn, Francie narazila na svojí jadernou monokulturu a špatnou údržbou JE,

a na společném trhu s elektřinou to odnesou (skoro) všichni z EU, především ti, kteří to nezavinili. Nejvíc to odnesou ty chudší země EU.

Emil
22. listopad 2022, 18:26

Ad 1) Jací "jistí diskutující" vás přesvědčovali o čem konkrétně, Vaněčku?

Ad 2) To dokáže fotovoltaika s akumulací s mnohem většími náklady.

Ad 3) Stavět větrné a solární elektrárny byl plán ještě za prezidenta Hollanda, který mimo jiné způsobil současné problémy. Ukázalo, že Francie je není schopná stavět v dostatečném počtu, obyvatelstvo je nechce, protestuje proti nim a jejich výstavbu blokuje (podobně jako v poslední době v Německu). Proto byl původní plán snížit podíl výroby z jádra ze 75 na 50 % nejprve odložen a později zrušen.

Ad) Mizérie bude pokračovat v zemích, které se spoléhaly na to, že z Francie kdykoliv dovezou jakékoliv množství elektřiny, Francie si svou soběstačnost zajistit dokáže, Francie není zodpovědná za nezodpovědné chování jiných zemí v EU, které to dlouhodobě nedokážou. Ostatně k tomu Německo Francii aktivně tlačilo, viz výše. Dlouhodobě deficitní země ovlivňují negativně ceny elektřiny více než Francie.

Milan Vaněček
22. listopad 2022, 19:35

Jako obvykle, ble, ble. V přímém přenosu vidíme jak si Francie soběstačnost ve výrobě elektřiny zajistit nedokázala (REALITA) a výhled na tuto zimu je opět stejný-nutnost dovozu, především z Německa.

Emil
22. listopad 2022, 20:07

Jako obvykle Vaněčkovi k uvedeným bodům věcné argumenty chybí, takže mu zbývá jen to "ble, ble". I v letošním naprosto mimořádném roce chybí Francii pouhá 3,4 % své spotřeby, což je zlomek oproti zemím jako Itálie nebo Rakousko, kde je to 15 % spotřeby. S tím rozdílem že u Francie je spuštění odstavených reaktorů otázkou času, u Rakouska nebo Itálie není jaksi co odstaveného spustit.

Milan Vaněček
22. listopad 2022, 21:10

V článku se píše něco jiného než emilovo, cituji "I v letošním naprosto mimořádném roce chybí Francii pouhá ....."

Buď má pravdu emil nebo ".....uvedl v pátek portálu Montel Thomas Veyrenc, vedoucí strategie provozovatele přenosové soustavy".

Ivan Novák
22. listopad 2022, 21:39

Neměřil jsem to, ale je možné, že o rozpor nejde, protože francouzské JE, pokud jich je pohotově hodně, se podílejí na regulaci soustavy a nepracují v základním zatížení.

O regulační energii se budou Francouzi, Němci a Italové přeplácet u Švýcarů, které tak asi už úplně přestaly mrzet nedávné investice do PVE. Jediní se připravovali na horizont 10 let, delší než hokynáři a kratší než snílci.

Emil
22. listopad 2022, 21:42

V článku se žádný podíl importu na spotřebě v letošním roce neuvádí, takže si přestaňte vymýšlet, vaněčku. A ten podíl si může každý snadno ověřit na otevřených datech ENTSO-E.

JVr
23. listopad 2022, 09:50

K tomuto by asi bylo vhodné dodat i to, že 3,4% spotřeby Franice > 15% spotřeby Rakouska možná ~= 15%. Itálie. Tzn. celkový deficit na trhu tvoří Francie význaně vyšší a tak zvyšuje cenu více, než to deficitní Rakousko. Navíc s deficitem Rakouska se už dlouhodobě počítá, zatímco deficit Francie je neočekávaný.

Obecně to není omluva pro energetické politiky Rakouska a Itálie, ale je třeba dodat, že vina Francie na současných vysokých cenách není jen 3%, tedy zanedbatelná.

Emil
23. listopad 2022, 10:05

Já jsem netvrdil že vina Francie je zanedbatelná, ale určitě není větší než Itálie nebo Rakouska. Že je Rakousko malé není omluva pro to, že není schopné si pokrýt svojí spotřebu, a Itálie i v absolutních číslech má 3× větší záporné saldo než Francie. A jestli někdo očekával, že za všech okolností bude Francie vždy největší exportér v Evropě, tak to očekávání bylo prostě chybné.

richie
23. listopad 2022, 13:12

ad Milan Vaněček 22. listopad 2022, 21:10

V článku se píše něco jiného než emilovo, cituji "I v letošním naprosto mimořádném roce chybí Francii pouhá ....."

Buď má pravdu emil nebo ".....uvedl v pátek portálu Montel Thomas Veyrenc, vedoucí strategie provozovatele přenosové soustavy".

alebo obaja :)

“We have no reason to particularly worry” about the end of the year, Veyrenc said.

vacsie obavy maju ine krajiny (vratane nemecka)- vid aj vyjadrenie v clanku:

"..Tyto komplikace v letních měsících vyvolaly obavy, že Francie možná nebude letošní zimu schopna vyrábět dostatek elektřiny, aby pomohla evropským sousedům, kteří hledají alternativu k ruskému plynu. .."

richie
23. listopad 2022, 10:24

DEMAGOGIA v podani p. Vanecka 22. listopad 2022, 17:31 (skutocne vam nie jeptorebne ist na Blahovu uroven)

po jednotlivych bodoch:

1)"Jakýkoli výpadek nebo omezení německého vývozu elektřiny může zhoršit nedostatek dodávek ve Francii."

"Podle think-tanku Fraunhofer ISE Francie v lednu až březnu 2022 dovezla z Německa uhruba 6 TWh elektřiny, což se rovná 5 % celkové výroby elektřiny v zemi v tomto čtvrtletí. To je pětinásobný nárůst oproti stejnému období loňského rokuŮ.

(ČILI JE TO OBRÁCENĚ NEŽ NÁS ZDE PŘESVĚDČOVALI JISTÍ DISKUTUJÍCÍ)

A teraz par faktov:

francuzsky import

Q1/2022 ~6TWh

Q1/2021 ~2TWh

aky je to rozdiel je jasne na prvy pohlad

a teraz preco bol tento rozdiel:

vyroba nemeckych VTE:

Q1/2022 ~44TWh

Q2/2021 ~34TWh

teda nemecke VTE v inkriminovanom obdobi Q1/2022 vyrobili oproti provnavanemu obdobiu Q1/2021 o ~30% viac EE - konkretne o ~10TWh - ktoru nasledne tlacili kam to slo, pretoze u seba to nevedeli ani poriadne preniest na juh ani spotrebovat a uz vobec nie akumulovat - preto pretazovali susedov svojou elektrinou, ktoru nevedeli inak vyuzit - a tito ak to vedeli, tak si ju ukladali (najviac Rakusko, ktore takto importovalo 7TWh pricom ich vlastna vyroba bola ~15TWh)

tak este raz strucne - nemecko exportovalo v Q1/2022 vyrazne viac elektriny oproti Q1/2021, pretoze mali vyrazne vyssiu vyrobu a tak ju tlacili kam sa dalo (lebo dotacie a prednostny vykup - zaroven spojene s neschopnostou ju spotrebovat u seba)

vam ako vedcovi (ci uz len kvazivedcovi ?) mam vysvetlovat co je to overenie udajov a zistovanie co je pricina a co nasledok ?!?

tak este raz - co je obracene ? resp. kto co tvrdil a nie je to pravda ?

hlpb
23. listopad 2022, 10:58

richie, to že budeš kouzlit s čísly jak o život, v žádném případě nezmění skutečnost.

Před jaderným zoufalstvím Francie vyrobila v průměru 520 TWh/rok EE, z toho JE 380 TWh.

V roce 2022 vyrobí Francie pouze 420 TWh/rok a z toho JE pouze 265 TWh/rok !!!!!!

Závěr Francie letos vyrobí o 100 TWh méně a JE dokonce o 115 TWh méně!!! TEČKA. TO jsou reálná čísla výroby.

Emil
23. listopad 2022, 11:17

I kdybyste těch vykřičkníků a "TEČEK" napsal sto, tak se z toho nestanou reálná čísla výroby ale jen vaše zcela nekvalifikované odhady a dojmy v rozporu s čísly uváděnými v článku. Např. i kdyby ve Francii do konce roku nespustili už ani jeden nový reaktor, tak i s těmi co už jsou teď v provozu vyrobí cca o 10 TWh víc než vy uvádíte. Přitom jen dnes má skončit odstávka dvou.

richie
23. listopad 2022, 11:22

ano miestny klaun musel prispiet - a ako obvykle znova reakcia celkom mimo

CO v mojej reakcii (pod ktoru si dal svoj prispevok) NIE JE pravda ?

a teraz k cislam co si tu dal ty :

Před jaderným zoufalstvím Francie vyrobila v průměru 520 TWh/rok EE, z toho JE 380 TWh.

520TWh vyrobilo francuzsko v predcovidovom obdobi a pred krizou - pocas covidu a sucasnej krizy isla spotreba klesla v celej europe - napr nemecko v rovnakom obdobi vyrobilo ~550TWh - tento rok sa dostanu mozno na ~480TWh (len odhad, skutocnost uvidime neskor) .. teda o cca 70TWh menej

teda co si chcel vlastne povedat tym svojim prispevkom a cislami?!?

Milan
23. listopad 2022, 10:29

:D Zase ty nepodložené bláboly, jedeš!

richie
23. listopad 2022, 10:52

pokracovanie demagog Vanecek 22. listopad 2022, 17:31

2)"Francie dlouhá léta dodávala během LETNÍCH měsíců elektřinu do okolních evropských zemí a zajišťovala přibližně 15 % celkové výroby elektřiny v regionu Západní Evropy"

(TO DOKÁŽE FOTOVOLTAIKA TAKY, S MNOHEM MENŠÍMI NÁKLADY)

polopravda az loz

- francuzsko dlhe roky dodavalo/exporotvalo elektrinu okolitym krajinam CELOROCNE nie len v letnom obdobi (a tie si na to zvykli, hlavne nemecko)

- dodavka bola stabilna a predikovatelna

- fotovoltaika dokaze v lete dodat iste percento elektriny len statisticky, ale realne je to velmi nahodnem, co si vyzaduje drahu stabilizaciu siete a drahe nahradne zdroje - to tu bolo uz prezentovane niekolkokrat na TVRDYCH datach z uzasneho nemecka, kde:

- pri instalovanom vykone FVE na urovni 86%~130% potrebneho celkoveho vykonu sa podielali na celkovej vyrobe len na urovni ~13% (a to ich nikto neobmedzuje a maju prednostny vykup)

- v LETNOM obdobi, kedy by mali hrat prim, ma nemecko vdaka ich nahodnej vyrobe v podstate pravidlene 2x denne deficit = teda musi dovazat odkial sa da 2x denne 10%~15% svojej spotreby ... a pocas poludnajsej spickovej vyroby zas maju problem kde to mnozstvo umiestnit, kedze to nie su schopny spotrebovat a robia bordel v celoeuropskej energetike

tak co dokazala fotovoltaika ? ze pri sposobe a rozsahu nasadenia ako v nemecku, to sposobi len bordel a problemy .. a predrazi elektrinu nie len doma (drahe spickove zdroje ci zalohy a drahe sietove sluzby - na tento rok je odhad cez 2mld EUR), ale aj vsetkym naokolo

richie
23. listopad 2022, 11:05

pokracovanie demagog Vanecek 22. listopad 2022, 17:31

3) "V běžném roce vyrobí francouzské jaderné reaktory přibližně 400 TWh. Zhruba 10 % tohoto objemu země v letních měsících exportuje. Během zimních špiček spotřeby Francie naopak dováží elektřinu od svých sousedů, zejména z Německa."

(ZÁVĚR: FRANCIE BY POTŘEBOVALA VĚTRNÉ ELEKTRÁRNY)

a teraz aka je skutocnost:

- v beznom roku je francuzsko sebestacne co sa tyka vyroby elektriny CELOROCNE (ano tento rok je iny, priciny tu uz boli vysvetlene niekolko krat)

- import pocas (nielen) zimnych mesiacov predstavuje prevazne import prebytkov vyroby obcasnych zdrojov elektriny od susedov (niekedy az dumpingovych - hlavne nemeckych) ak im nahodov dobre zafuka (alebo dobre zasvieti na FVE)

teda uvedeny zaver je nespravny - francuzsko skutocne nepotrebuje VTE, pretoze v pripade vhodnych podmienok na vyrobu bude dostatok prebytkov od susedov (a bez nakladov) a v pripade nevhodnych podmienok by to boli vyhodene peniaze, ktore by len predrazovali celkove naklady na elektrinu

Milan Vaněček
23. listopad 2022, 13:02

richie: ve svém rozhořčení jste si nevšiml, že nediskutujete se mnou, ale s výroky autora článku. A že "běžný rok" a letošní rok (a příští rok) se hodně lišily (budou lišit dle autora článku a jeho zdroje, který toho ví o francouzské energetice mnohem více než Vy).

Chce to klidnou hlavu. Ale za současné mizerie energetiky ve Francii není co obhajovat.

Jinak dík za geniální postřeh v bodu 2), že ve Francii slunce v noci nesvítí. To jsem netušil....

richie
23. listopad 2022, 13:22

ad Milan Vaněček 23. listopad 2022, 13:02

richie: ve svém rozhořčení jste si nevšiml, že nediskutujete se mnou, ale s výroky autora článku. A že "běžný rok" a letošní rok (a příští rok) se hodně lišily (budou lišit dle autora článku a jeho zdroje, který toho ví o francouzské energetice mnohem více než Vy).

chyba lavky .. s autorom tendencneho clanku som vobec nemal chut stracat cas, ale skutocne diskutujem s Vami .. pretoze som predpokladal, ze mate podstatne vacsi prehlad aby ste tie zjavne nezrovnalosti odhalil, zial miesto toho ste to vasou reakciou dostali este o level vyssie (resp. skor hlbsie do demagogie .. nechcite predbehnut blahu, ktory nerozumie ani problematike ani cislam..)

richie
23. listopad 2022, 14:00

Milan Vaněček 23. listopad 2022, 13:02

..Jinak dík za geniální postřeh v bodu 2), že ve Francii slunce v noci nesvítí. To jsem netušil....

tak ak uz mate taketo "medzery" co sa tyka fungovania sveta, tak potom gratulujem, ze este ste vobec schopny

potom vam prezradim este jedno tajomstvo, z francuzskych JE si viete objednat/kupit dodavku EE podla presneho odberoveho diagramu (dokonca v 15min rezoch) 24/365 .. z FVE si viete (napr cez PPA) predplatit len nejaky sumarny objem za dlhsie obdobie a ak potrebujete zabezpecit presne pozadovany vykon v 24/365 (aby ste to mohli napr. porovnat s JE), potrebuje na to zalozny zdroj .. snad som vam rozsiril obzory este viac

Pravoslav Motyčka
22. listopad 2022, 22:29

Francie je dlouhodobě v létě exportní zemí a v zimě deficitní , Francouzi totiž topí často elektřinou ( tepelná čerpadla různých typů) a země si na to nevybudovala flexibilní elektrárny a dováží od sousedů. v létě naopak Francie vyváží , protože jádro je levným zdrojem energie. Celé to docela dobře funguje , ale tomuto systému teď zvoní hrana , protože nastává boom tepelných čerpadel v EU a to povede k tomu , že za pár let nebude v zimě od koho dovážet , protože nikdo nebude mít přebytky. Co se týče hodnocení JE , pak pravdu mají v tomto případě odpůrci jaderná elektrárna není vhodným zdrojem pro krytí zimních špiček - to je prostě fakt tedy ne že by to nešlo , ale je to drahé. Obnovitelné zdroje jako slunce a vítr jsou nepoužitelné. Všechny zdroje energie se používají v mixu , kdy jádro je vhodné pro krytí základního zatížení a ostatní zdroje pro krytí špiček i fotovoltaika je dobrá protože šetří palivo špičkovým zdrojům jako jsou plynové elektrárny - v létě, plyn se tak ušetří pro zimní provoz. Můžete mít více jádra i více OZE , ale z logiky věci je tam nějaká mez od které už podíl zdroje roste pomalu ceny rychle. Stejně tak nasazení tepelných čerpadel má svoje limity pokud bude vytápění řešeno výhradně tímto zdrojem budou se muset stavět robustní sítě a hodně záložních plynových elektráren pro zimní provoz. Největší problém současnosti je zelená ideologie lidem je vtloukáno do hlavy že jediné dobré zdroje jsou OZE a je tady snaha vyrábět pomocí nich všechnu energií a to i tam kde se vůbec nehodí vede to na drahé energie a ty zase na ekonomickou krizi.

Emil
22. listopad 2022, 23:18

1) Francie není dlouhodobě v zimě deficitní, až do letoška byla Francie i v zimních měsících v měsíční bilanci soběstačná.

2) Francouzi sice topí často elektřinou, ale převážně přímotopy a nikoliv tepelnými čerpadly různých typů, ty tam nejsou nijak zvlášť rozšířená.

3) Nikdo neplánuje stavět jadernou elektrárnu jako zdroj zimních špiček, to je možná argument odpůrců ale ne něco co by někdo skutečně seriózně zvažoval. Je to zdroj základního zatížení a jeho síla je v tom, že dokáže prodat konkrétní stabilní výkon na celý rok dopředu za předem známou cenu, z nízkoemisních škálovatelných zdrojů je jediný, který to dokáže. A možnost zafixovat si cenu elektřiny za známou cenu na dlouho dopředu je zvlášť v současnosti velmi ceněná. Co by za tu fixaci lidé a firmy, kterým elektřina z ničeho nic několikanásobně zdražila, dali, že...

Milan Vaněček
23. listopad 2022, 09:03

Emile Vy nevíte co je to současná realita? V ČR vyrábíme dostatek elektřiny, máme nouzi o plyn, více než 90% elektřiny a tepla se vyrábí z jádra, fosilu a biomasy. Realita.

A současná realita je že Z TĚCHTO ZDROJů si můžete v současnosti či od nového roku zafixovat cenu, která je cca trojnásobně dražší než ceny na které jsme byli zvyklí v posledních cca 6 letech. Jen zastropování to pak omezí na "jen cca 2,5 násobek" staré ceny.

Tak nám zde nelžete v přímém přenosu reality, ta již přišla do většiny průmyslu a domácností a u zbytku dojde s vypršením starých smluv a nové stejné, VÁM NIKDO NENABÍDNE.

To Vaše neustálé píár už nikoho nezajímá a ani nikdo už mu nevěří.

A Francie a Olkiluoto, to je realita současného stavu jaderné energetiky v EU. Bohužel.

Emil
23. listopad 2022, 09:36

Vaněčku, jediný kdo tu lže v přímém přenosu jste vy sám, že něco nezajímá vás (ač na to máte neustále potřebu reagovat) a že něčemu nevěříte vy, vůbec neznamená, že to nezajímá nikoho a nikdo tomu nevěří.

Skutečná realita (ne ta vaše alternativní) je taková, že firmy i obchodníci, kteří nakupují baseload průběžně, jsou proti současným extrémním cenám chráněni právě tím, že podstatnou část elektřiny mají zafixovanou ještě za staré ceny a než jim ta fixace skončí, ceny se zase uklidní, což už se navíc nějakou dobu děje. A do obrovských problémů se dostali hlavně ti obchodníci a firmy, kteří nakupovali elektřinu tzv. "na Písaříka", tj. proti cenovým skokům byli špatně chráněni a baseload nakupovali málo nebo vůbec. A přesně tam vede ta vámi propagovaná budoucnost postavená na občasných zdrojích, které z principu žádný baseload nabízet nemohou, doplňovaných "levným" zemním plynem, jak jste tu dlouhá léta tvrdil.

Milan Vaněček
23. listopad 2022, 09:58

Emile, přestaňte už píárovat. Realita je jinde, ceny na burze "předprodej na 2024" jsou už na mnohonásobku cen z doby před 6 lety.

Lhaním realitě neuniknete.

A pořád platí: v podstatě veškerá spotřeba elektřiny a tepla v ČR (cca 95%?) je generována jadernými elektrárnami a pálením paliva (uhlí, plyn, dřevo a další biomasa). Energiewende v ČR neprobíhá, ta je v Číně, USA, Indii, Německu, Španělsku, Australii, ...

Emil
23. listopad 2022, 10:12

Vaněčku, "píárovat" přestaňte vy sám, lžete tu jedině vy. Za kolik se teď prodává Cal-24 vůbec nijak nevyvrací to co jsem psal, to jste to spíš jen vůbec nepochopil nebo se to aspoň snažíte předstírat.

Že Energiewende v ČR neprobíhá je velké štěstí, bohužel ale probíhá u našeho největšího souseda, který tím výrazně negativně ovlivňuje celý region, protože trh s elektřinou je společný, což ignorujete do chvíle, než se vám to začne hodit do krámu.

V Číně, USA, Indii, Španělsku ani Austrálii neprobíhá Energiewende, to je další vaše lež. Energetická politika těchto zemí je zásadně odlišná od německé Energiewende, která probíhá jedině tam (naštěstí).

hlpb
23. listopad 2022, 10:36

Tak ve Španělsku rozhodně Energiewende probíhá na plné obrátky. Španělsko má obrovské plány nejen ve FVE a VTE ale i ve výrobě H2. Má jednoznačně nejlepší podmínky pro FVE v Evropě s cenou u velkých parků 15-20 €/MWh. Všichni energetičtí odborníci předpovídají Španělsku podobnou ekonomickou budoucnost, jaké dosáhlo Norsko z ropy a zemního plynu. Španělsko bude H2 a levnou energií z zásobovat zbytek Evropy.

Španělská Iberdola se stává celosvětovým obrem v oblasti FVE a VTE + H2, letos dosáhne obratu cca 1,5 bilionů Kč.

Milan Vaněček
23. listopad 2022, 12:13

Ano, Španělsko v současnosti ukazuje jak dělat rozumnou energetickou politiku přechodu na OZE. A též elektřinu mají levnější než v ČR. Základ je: technický pokrok a žádná hysterie.

Antonín Mikeš
24. listopad 2022, 16:57

" A též elektřinu mají levnější než v ČR. Základ je: technický pokrok a žádná hysterie."

Tvrzení výše není pravdivé, základem nižších cen EE ve Španělsku je stropovaná (dotovaná) cena plynu pro výrobu EE a slabé přenosové spojení do Francie a zbytku Evropy, které by zajistilo snížení ceny EE v celém regionu.

Milan Vaněček
24. listopad 2022, 19:31

Pane Mikeš, mýlíte se. Španělsko má levnější elektřinu.

A že to má také kvůli technickému pokroku nikdo zpochybnit nemůže. Španělsko je v současnosti lídr v zavádění FVE, VtE v EU a v power purchase agreement s výrazně nejnižšími cenami v EU.

Další důvod který uvádíte je též pravdivý: izolace od hysterické části EU, která pod tlakem Grety a Franka Timmermanse tlačí na extrémně rychlé odstraňování fosilních zdrojů, aniž má za ně předem zajištěnou náhradu.

Na rozdíl od Německa, Španělsko neplánuje tak rychlé zavírání svých jaderných elektráren, nemá problémy francouzských JE a má dodávky plynu především z Afriky.

Faktorů je tedy více ale rozhodující je směřování španělské energetiky k neustále zvyšujícímu se podílu OZE, rozumným tempem.

Antonín Mikeš
25. listopad 2022, 09:40

Rozumné tempo zavádění nových technologií jim jistě pomáhá ale cena EE je dána nejdražším zdrojem čili se mýlíte vy, na Iberském poloostrově je nyní nejdůležitější stropovaná cena plynu, jeho dostupnost a izolovanost soustav.

Rozumné tempo zavádění OZE vede pouze k tomu, že ty staré levné zdroje mají, ale není to hlavní parametr ceny.

Ivan Novák
23. listopad 2022, 09:48

V posledních cca 6 letech jste byl zvyklý na cenu danou soutěží na úrovni proměnných nákladů vyroby a dumpovaného ruského plynu. Úplné (reprodukční) náklady za světové ceny vstupů při povinnosti mít v systému i čím dál víc vnucených drahých zdrojů, které vyrábějí a přednostně dodávají jen kdy je napadne, holt cenu trochu zvedají.

Emil
23. listopad 2022, 09:49

A mimochodem, jestli jste si toho dosud nevšiml, tak právě elektřina z jaderných elektráren byla zastropována na ceně 70 €/MWh, což je hluboko pod cenou ostatních zdrojů i pod tržními cenami, na rozdíl od ostatních podle vás "levných" zdrojů, které mají ten strop několikanásobně výše. Nevyvrátil jste jediný argument, který jsem napsal, jen jste opět přišel urážet a šířit svoje "píár".

Milan Vaněček
23. listopad 2022, 10:01

Jen demagogie, to je cena jen pro staré, již zaplacené JE, ale cena nových (v nekonečně dlouhé současné výstavbě) je násobně vyšší a ti vlastníci těch starých v EU si nedokáží SAMI ušetřit na jejich obnovu novými.

Emil
23. listopad 2022, 10:16

Jen demagogie ano ale vaše, Vaněčku. Vlastníci těch starých JE v EU si nemají z čeho SAMI ušetřit na nové, když veškeré zisky z jejich levné výroby odtékají např. do látání děr ve státním rozpočtu, mj. třeba na to abyste dostal důchod. A tvrzení o násobně vyšší ceně nových JE je další demagogie, mnohokrát zde vyvrácená.

richie
23. listopad 2022, 13:31

ad Milan Vaněček 23. listopad 2022, 09:03

Emile Vy nevíte co je to současná realita? V ČR vyrábíme dostatek elektřiny, máme nouzi o plyn, více než 90% elektřiny a tepla se vyrábí z jádra, fosilu a biomasy. Realita.

Energiewende v ČR neprobíhá, ta je v Číně, USA, Indii, Německu, Španělsku, Australii, ...

zacinam ziskavat presvedcenie, ze problemu europskej energetiky a suvisiacej cenotvorby na europskom trhu vobec, ale vobec nerozumiete, to potom dostatocne vysvetluje vase pomylene vyjadrenia

Milan Vaněček
23. listopad 2022, 10:23

Je to marný a zbytečný, píár je píár. Bohužel realita současné energetiky a státu nás doběhla,

to okecat nelze. Končím.

Emil
23. listopad 2022, 10:27

Přeloženo do češtiny - argumenty opět došly.

Milan Vaněček
23. listopad 2022, 12:11

S píárem je zbytečné diskutovat, s odborníkem to má smysl. Rozumíte?

Emil
23. listopad 2022, 12:25

A co že se toho tedy sám nedržíte a neustále diskutujete, když je to prý zbytečné, "píáre"?

Karásek
23. listopad 2022, 12:26

Tak nakonec to budou zachraňovat německé OZE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se