Cena uhlí v Číně je kvůli nedostatečné nabídce na rekordu
Ceny uhlí v Číně dnes vystoupily na rekord a od začátku roku se zvýšily zhruba o 260 procent. Situaci zhoršuje sílící energetická krize a dřívější příchod zimy. Nejaktivněji obchodovaný kontrakt na komoditní burze v Čeng-čou, který má lednový termín dodání, vystoupil na rekordních 1982 jüanů (6763 Kč) za tunu. Informuje o tom agentura Reuters. Nedostatek elektřiny zvyšuje poptávku po uhlí i jinde, ačkoliv jeho využití by se mělo kvůli ochraně životního prostředí omezovat.
„Pokles teplot v některých částech Číny vyvolává obavy, že se nedostatek elektřiny v nadcházející zimě na severní polokouli pravděpodobně zvýší,“ uvádějí analytici společnosti ANZ. Za nedostatkem elektřiny stojí málo uhlí, vysoké ceny pohonných hmot a rostoucí poptávka po pandemii.
Elektřina na příděl je nejméně v 17 z více než 30 regionů pevninské Číny. Některé továrny to přimělo pozastavit výrobu, což narušuje dodavatelské řetězce.
Peking minulý týden umožnil uhelným elektrárnám promítat vyšší náklady do cen pro některé zákazníky. Cílem je povzbudit elektrárny k výrobě většího množství elektřiny a zmírnit tlak na ziskovost, kterému čelí.
S vyššími a méně stabilními cenami energie se budou potýkat rovněž energeticky náročná odvětví výroby oceli, hliníku, cementu a chemikálií. To bude zvedat náklady a tlačit na ziskové marže.
Vláda také přijala opatření ke zvýšení produkce uhlí, které pohání téměř 60 procent čínských elektráren. A oficiální údaje ukazují, že jeho dodávky se mírně zvyšují. Podle čínské Národní komise pro reformní rozvoj denní těžba uhlí nedávno dosáhla 11,5 milionu tun, což je od poloviny září nárůst o více než 1,2 milionu tun.
S rostoucími cenami energií se potýká celý svět včetně České republiky. Končící vláda premiéra Andreje Babiše v pondělí rozhodla o odpuštění daně z přidané hodnoty (DPH) energií na listopad a prosinec.
Mohlo by vás zajímat:
Co se to ve světě děje ?? U nás zase dochází na benzinkách AD BLUE přísada do nafty naftových aut s normou E5 , Ad Blue zajišťuje ekologičnost provozu těchto aut. Pokud v autě dojde zásoba, pak elektronický systém auto zastaví a vyřadí jej z provozu. AD BLUE dodávaá v Evropě pouze slovenské Duslo Šala , jedna výrobna v Polsku + ještě jedna. Jedna výrobna už úplně zavřela a Duslo Šala se chystá brzy oznámit, že už bude dodávat jen domácím slovenským řidičům. Jsem rád, že jezdím na benzín, ale vy "nafťáci" vyražte k benzinkám a rychle skupte poslední zásoby AD Blue. Jinak už nebudete jezdit.
Kteréhopak eurokomisaře by to tehdy napadlo - že přidávání močoviny (AdBlue) se takhle vymkne. A kterého. A kdo tlačil zezadu… (https://www.kurzy.cz/zpravy/614451-babisovu-tovarnu-na-mocovinu-drti-drahy-plyn-dopravci-varuji-pred-ekonomickym-kolapsem-odvratit/#utm_source=box_dole&utm_campaign=rzpravy)
Já tedy nevím, ale do osobáku stačí nalít močovinu 1x za rok... je to jako palivo pro jaderné elektrárny - není problém mít ho doma zásobu na několik let dopředu...
Akorat vozy s euro 6D ho chtěj doplnit každou třetí nádrž. Roky to vyžadují kamiony, autobusy, uhelné elektrárny...
No co, soudruzi něco dobře podělali a pak celý svět přesvědčili že řešením jsou lockdowny, které jsou asi tak účinné jako svěcená na zlomeninu až to podělalo světovou ekonomiku a teď se jim to vrátilo jako bumerang. Akorát že ten bumerang je cihla a na nohu si ji tak trochu pustili sami když začali jančit kolem Australského požadavku na vyšetřování toho jak je to s tím virem.
Dále jsou problémy na dopravních cestách, shořelo pár uhelných přístavů a nějaké LNG terminály měly problémy s dodávkami proudu po hurikánu a někdo omezil dodávky plynu, asi aby si vyjednal puštění jedné róry. Takže tak, no se to začalo vézt a když do toho není tak větrno jak by mohlo a mělo být, tak se to prostě projeví.
V Dalších dnech ale začne být více a více větrno, takže by mohlo dojít k poklesu cen elektřiny. Nějaké náznaky už jsou na krátkodobém trhu vidět a během čtvrtka by už mělo být v Severním a Blatském moři dost větrno, stejně jako v severním Německu. To bude trvat tak do soboty, neděla až úterý klidněji a pak se to zase začne rozjíždět.
Plyn je pak jiný problém. Jsem si ale celkem jistý že do budoucna se začnou provozy závislé na vodíku zaopatřovat a budovat si akumulační kapacity a různé zdroje vodíku mezi kterými budou moci přecházet podle aktuální výhodnosti. Eventuálně si budou technologický vodík objednávat o dráze.
TO : Carlos
nezdá se mi, že by "soudruzi" v Číně něco podělali. Za první 3 čtvrtletí letoška mají zatím růst HDP o 9,8 % proti loňsku a posledního mrtvého na COVID tam měli 27.ledna . Denně mají nyní 20 až 50 nových případů COVID , my v 10 milionové ČR včera už 3.250 a křivka letí vzhůru jako utržená. Brzy budeme mít přes 10 000 denně a nějakých 50 až 80 mrtvých za den. Ale dosáhneme tohoto "blivajzu" demokraticky a v podmínkách liberální demokracie , takže na pohřbech našich příbuzných a známých, co opět do Vánoc zemřou na COVID, budeme recitovat "Havlova moudra" a radovat se , že zemřeli " plně demokraticky" ??
Jo, podělali to, můžeme se bavit o tom jestli platí verze že si s tím hráli, že se výzkumník rýpal v trusu holýma rukama, nebo někde něco blbě spláchl (na polévku pana Wanga už asi nikdo nevěří), ale někde jim to uniklo a bylo to tam několik měsíců před tím než to přiznali a zpětnou analýzou nákupů se zjistilo že se tam muselo něco divného dít už od poloviny 2019. Chemii na PCR nekupujete jen tak.
Dále stát jako je ČLR si vyprodukuje jaká čísla se mu hodí a o reálné situaci nevíme nic a víte co je nejhorší? Možná o ní neví ani vedení ČLR, jsou tam vesnické oblasti bez pokrytí, jsou tam desítky tisíc neregistrovaných lidí z minulosti (protože politika jednoho dítěte), do toho mají už zase povodně. To stejné s mrtvými, není to jak ověřit. Evropa, Severní Amerika, do značné míry Latinská Amerika, Austrálie, Oceánie, Japonsko Jižní Korea, značná část Afriky, tam všude není zásadnější problém aby naklusaly mezinárodní týmy a situaci ověřily na místě... Hádejte kam se moc nedostanou.
Dnes vyšel nádherný komentář na seznamu se základní nosnou myšlenkou kterou říkám už dlouho, lidi nelze chránit proti jejich vůli, to prostě nelze. Asi půl roku se už může většina republiky nechat opíchat, asi 44 % to neudělalo. Do značné míry i kvůli intervencím zemí poněkud autoritářských. A asi ano, asi se rozhodli že raději umřou při zachování své svobody. Ano, může nastat situace že zemře někdo kdo s chránit snažil, ale ta pravděpodobnost bude výrazně redukována.
Jejich prudký ekonomický růst pak znamenal současné problémy s dodávkami energií, mimochodem protože si zabanovali importy z Austrálie.
A do toho se jim začíná sypat pár dalších oblastí.
Možná je to cenou zemního plynu. Močovina se vyrábí z amoniaku. Ten se vyrábí Haber-Bosch syntézou a je to energetický náročný proces, padne na něj 5% globální produkce zemního plynu. Zhruba 80% amoniaku jde na výrobu hnojiv a zbytek má různé průmyslové použití, např. Adblue.
Jinak k té těžbě, pokud Čína udrží současnou těžbu uhlí půjde o 9% růst oproti před- covidové úrovni a polovina uhlí na světě se bude těžit v Číně , ale je to asi jen krátkodobé řešení uhlí je příliš drahé. pokud z něj vyrobíte elektřinu dostanete se ( nevím jakou má to uhlí výhřevnost ) někam k ceně silovky 105-140 eur MWh. A to není dlouhodobě udržitelná cena.
Co to je drahé uhlí a proč?
V Číně a vůbec v Asii, Austrálii i Americe se těží povrchově. Náklady jsou nízké. Cena je dána trhem neboť chybí. Ono se vyplatí těžit i za půlku.
Zásoby jsou obrovské. Jen ty známě na 200 let. Ty to neomezují.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se