Domů
Energetika v zahraničí
Čína kvůli nedostatku elektřiny nařídila uhelným dolům zvýšit těžbu

Čína kvůli nedostatku elektřiny nařídila uhelným dolům zvýšit těžbu

Čína nařídila uhelným dolům kvůli nedostatku elektřiny zvýšit těžbu. Informuje o tom server BBC. S výpadky proudu se v Číně v posledních týdnech potýkají miliony domácností a firem. Čína pokrývá hlavní část své spotřeby energie těžbou uhlí. Poptávka po energii se nyní zvyšuje díky oživování ekonomiky po pandemii.

Podle čínské zpravodajské agentury Caixin slíbily zvýšit produkci tři největší uhelné regiony v zemi. Severočínský region Vnitřní Mongolsko podle zdrojů agentury Reuters oznámil, že více než 70 dolů zvýší roční těžební kapacitu téměř o 100 milionů tun. To odpovídá skoro třem procentům celkové spotřeby tepla v Číně. Oblast je druhým největším producentem uhlí v zemi.

Krok představuje zatím poslední pokus úřadů o zvýšení dodávek uhlí, protože ceny dosáhly rekordních hodnot a nedostatek elektřiny přinutil energetické firmy energii ve velkých částech země přidělovat.

Minulý týden čínská státní plánovací komise pro rozvoj a reformy vyzvala těžební společnosti a energetické firmy, aby podepsaly nové dohody, a pomohly tak problém vyřešit.

Série výpadků elektřiny přiměla od minulého měsíce některé továrny omezit výrobu nebo zcela zastavit provoz. Obzvláště tvrdě byla zasažena výrobní centra na severovýchodě Číny.

Obavy o nedostatek energie se v poslední době šíří i v Evropě a v Indii. Evropští spotřebitelé se kvůli prudce rostoucím velkoobchodním cenám obávají vysokých účtů za elektřinu.

Na pokraji nebývalé energetické krize se ocitla Indie. Dodavatelům energií v této zemi se daří jen s obtížemi zajistit dostatek uhlí, které by uspokojilo rostoucí poptávku po elektřině.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Josef
8. říjen 2021, 16:45

Při 18% růstu HDP po COVID obnově se nelze těmto problémům divit, rozdíl mezi Čínou a EU je v tom ,že u nás se vydá komuniké a ekonomika se nechá narazit do zdi, kdežto oni direktivně zvednou těžbu uhlí a problém řeší. V každém případě zelené zítřky tímto vzali za své.....ukazuje se, že energetika je obor kde fundamentální zněna trvá desítky let a proces jde urychlit jen částečně. U nás se za posledních 18 let prakticky provedl jen solární tunel s minimální dopadem na výrobu , jinak je struktura výroby energie prakticky stejná a teď se připravuje plynová varianta.

Jaroslav
10. říjen 2021, 08:31

oni to řeší ale taky je to o tom, že následky je taky nezajímají...žijou ze dne na den. Tyhle krátkozrakosti na zítřek nevěří a tak nějak mi do toho zapadá i green deal. To je v podstatě taky autoritářství pokrytecky vydávané za " demokracii" ono narušení rovnováhy je obrovské

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se