Domů
Uhlí
O státní příspěvek na zmírnění dopadů útlumu hornictví požádalo 1296 lidí

O státní příspěvek na zmírnění dopadů útlumu hornictví požádalo 1296 lidí

O státní příspěvek na zmírnění sociálních dopadů útlumu hornictví požádalo 1296 lidí, tedy většina pracovníků propuštěných z OKD kvůli zavírání dolů na Karvinsku. Prostřednictvím podniku Diamo začal stát horníkům, kteří pracovali v podzemí, vyplácet 8000 korun měsíčně, ostatní dostávají 5300 korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí státního podniku Diamo Jana Dronská.

„Jde o rychlou a především cílenou pomoc konkrétním lidem, kteří přišli o práci v souvislosti s útlumem těžby a zpracování uhlí,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Příspěvek dostávají bývalí horníci po omezenou dobu podle počtu odpracovaných let, zvýhodněni jsou věkově starší zaměstnanci. Nejrizikovější skupina může dostávat příspěvek až 60 měsíců, ostatní tři až 36 měsíců. O příspěvek musí zájemci požádat do šesti měsíců od ukončení pracovního poměru.

„Převažují žádosti důlních pracovníků, tedy s nárokem na vyšší příspěvek. Nejstaršímu žadateli je 63 let a nejmladšímu 23 let. Vesměs převažují padesátníci. Kromě důlních pracovníků žádali o příspěvky i povrchoví včetně úpravářů či pracovníků kancelářských profesí, mezi nimi je i 70 žen,“ uvedl Pavel Kaša, náměstek pro ekonomiku a personalistiku odštěpného závodu Odra, který příspěvek administruje a vyplácí.

Podnik už kladně vyřídil více než 1000 žádostí, zamítl zatím pouze dvě. „Mohu potvrdit, že státní příspěvek plní svůj účel a je o něj velký zájem. Největší vlnu žádostí jsme zaznamenali během dubna v návaznosti na ukončení těžby na dolech Darkov a ČSA. Naše Sociální centrum v Ostravě se snaží žádosti vyřizovat průběžně co nejrychleji. Stovky lidí už mají peníze na účtech,“ uvedl ředitel Diama Ludvík Kašpar.

Společnost OKD v únoru ukončila těžbu uhlí v dolech Darkov a ČSA. Do Diama přešlo letos z OKD téměř 2500 zaměstnanců. Diamo si na útlumové či rekultivační práce nechalo zhruba 700 lidí, skoro 1800 pracovníků ukončilo pracovní poměr. Většinou ho rozvázali dohodou, díky níž dostali větší odstupné.

Komentáře

(1)

Josef

3. červen 2021, 17:41

všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější....

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.