Domů
Větrné elektrárny
Německá vláda stanovila minimální vzdálenost větrných elektráren od obydlí. Reaguje na protesty obyvatel
Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova
Zdroj: Mainova

Německá vláda stanovila minimální vzdálenost větrných elektráren od obydlí. Reaguje na protesty obyvatel

Nově postavené onshore větrné elektrárny v Německu budou muset být vzdáleny minimálně 1 km od obydlených oblastí. Vládou sestavený klimatický kabinet toto opatření uvedl na svém jednání o Klimatickém balíčku minulý týden v pátek a efektivně tak omezil plochu dostupnou pro rozvoj větrných elektráren v Německu. Naopak navýšil cíle pro výstavbu offshore větrných elektráren.

Nově stanovená omezující podmínka určující minimální vzdálenost od obydlených oblastí pro nově postavené pevninské větrné elektrárny, ale i pro tzv. repowering, neboli obnovené větrné elektrárny, se vztahuje jak na oblasti s vysokou hustotou zalidnění, tak i na venkovské oblasti. V potaz budou brány i stávající územní plány, které vstoupily v platnost před 1. lednem 2015.

Německá vláda opatření zavádí z důvodu množících se protestů proti tomuto typu elektráren ze strany obyvatel. Velká část elektráren a větrných parků aktuálně končí před soudem.

Německá agentura pro životní prostředí (UBA) v březnu uvedla, že minimální vzdálenost ve výši 1 km od obydlí by snížila celkový potenciál pevninských větrných elektráren z 80 GW na 43-63 GW. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že „místa“ je tak nadále dost, je nutné brát v potaz, že ne všechny lokality nabízejí totožný potenciál z hlediska proudění větru, a tedy i využití větrných elektráren. I mírný pokles očekávané výroby tak může ovlivnit rozhodnutí investora, zda zdroj postaví, či ne.

Cíl instalovaného výkonu pro offshore větrné elektrárny pro rok 2030 se naopak zvýšil z původních 15 GW na 20 GW, podmíněn je závaznými dohodami s pobřežními spolkovými zeměmi a provozovateli přenosové soustavy o rozšíření sítí. Právě v nedostatečně rozvinuté přenosové soustavě ovšem tkví problém v dalším rozvoji offshore větrných elektráren.

Již dnes má země problémy přenášet vyrobenou elektřinu ze severu země do míst spotřeby, zejména průmyslových center na jih země. Stabilně tak rostou náklady na odškodnění provozovatelů obnovitelných zdrojů energie, zejména potom větrných elektráren, za nemožnost dodávat elektřinu do sítě kvůli hrozícímu přetížení vedení. Vloni to bylo již 635 mil. EUR.

Spolkové země i obce mohou stanovit výjimky z pravidla

Jednotlivé spolkové země mohou do 18 měsíců od vstoupení nového nařízení v platnost stanovit nižší minimální vzdálenost. Rovněž obce mají možnost stanovit nižší vzdálenost, v tomto případě i bez časového omezení, a měly by být zapojeny do finančních příjmů z větrných turbín. O to více, pokud nevyužijí nebo omezí pravidlo minimální vzdálenosti.

Aktuálně jsou však minimální vzdálenosti stanoveny spíše výše. Například Bavorsko, které je v této oblasti průkopníkem, zavedlo již na konci roku 2014 tzv. pravidlo 10H, stanovující vzdálenost od nejbližšího obydlí nejméně desetkrát větší, než je celková výška elektrárny, tedy výška stožáru navýšená o délku listu rotoru. To při současné výšce elektráren znamená minimální vzdálenost přesahující 2 km od nejbližšího obydlí. Po zavedení tohoto pravidla se výstavba větrných elektráren prakticky zastavila. Podobná pravidla ale zavedly i další spolkové země, například Severní Porýní ‑ Vestfálsko.

Německo si v rámci svých cílů v oblasti klimatu stanovilo zvýšit do roku 2030 podíl obnovitelné energie na hrubé konečné spotřebě na 65 % z přibližně 38 % v loňském roce. Zvyšování instalovaného výkonu větrných elektráren hraje v dosažení tohoto cíle klíčovou roli.

Úvodní fotografie: Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Miloslav Černý
17. červen 2021, 16:46

V budoucnu nebude určovat pravidlo, jak a z čeho vyrábět dostatek energie, lidstvo nebo kdo bude zrovna u kormidla nějaké země. Bude to spolehlivě vyšší moc, na kterou se lze v tomto smyslu spolehnout. Lidstvu se nabízí jenom možnosti v podobě dostatečné pokory a respektu. Kdo může chtít moc, nemusí mít také vůbec nic. Tady se nabízí cesta společného lidského zájmu, neboť jinou planetu k přesídlení v nedohledné době mít nebudeme.

energetik II
28. září 2019, 16:37

Inu, bude to těžké. Výkon elektráren v moři na Severu bude dál rychle bobtnat na rozdíl třeba od těch pozemních v Bavorsku. Kapacita přenosových vedení z moře tak bude muset rychle narůstat ,ale i jejich budování můžou lidé napadat a klást různé překážky. Každopádně to vypadá , že Windenergy v Německu stojí před závažnými problémy. A do odpojení všech jaderek přitom chybí už jen 4 roky.

Carlos
29. září 2019, 18:55

jaderky neodpoji ... bez nich to zatím nedaji, potřebuji něco co funguje pořád

když bude noc a přestane foukat tak co ?

Jan Veselý
29. září 2019, 19:07

Otázka: Co teď dělají Francouzi, když jim poptávka po elektřina překročí možnosti výroby JE?

To udělají.

Martin Hájek
29. září 2019, 20:57

Myslíte, spolehnou se na Německé uhelky? Jenomže to už za pár let nebude možné, protože Německo jich hodlá velkou část také odstavit.

Martin Hájek
29. září 2019, 21:02

Energiewende narazila na své limity dokonce ještě dříve, než jsem předpokládal. Výstavba větrníků na souši v Německu tímto v zásadě končí. Další výstavba na moři nemá smysl, dokud se nepostaví vedení sever-jih a to nebude ani za 20 let. Teď ještě uvidíme, jestli je Německo opravdu tak zfanatizované, že odstaví i jaderky v Bavorsku. Na lži nejde žádnou rozumnou energetickou koncepci stavět a Němce právě dohnala a bude je dohánět stále více. Mimochodem bude velmi zajímavé, jak se k neplnění evropských cílů v obnovitelných zdrojích ze strany Německa postaví Evropská komise, kterou vede Němka. Podle toho já budu posuzovat, zda jsou si země EU rovny a nebo tu existuje klub těch rovnějších.

Milan Vaněček
29. září 2019, 21:47

Přání otcem myšlenky. Zapoměl jste na následující bod, cituji: "Rovněž obce mají možnost stanovit nižší vzdálenost, v tomto případě i bez časového omezení, a měly by být zapojeny do finančních příjmů z větrných turbín. O to více, pokud nevyužijí nebo omezí pravidlo minimální vzdálenosti."

Doufám že jste pochopil že snahou je vytvořit podmínky obcím aby participovaly na zisku VtE. To je velmi positivní rozhodnutí. A to výstavbu nezastaví, naopak.

Martin Hájek
29. září 2019, 22:58

Tak určitě :-). Stejnou možnost mají ovšem i obce v Bavorsku, kde pravidlo 10h výstavbu větrníků úplně stoplo.

petr
29. září 2019, 22:25

Vážení, všechny zdravím a přeji vše dobré...

Tento víkend mne navštívil jeden kamarád z Bavorska, jinak vzdělaný a velmi pracovitý člověk. První věta co z něj vypadla, že již všichni v Bavorsku mají dost těch keců o zelené elektřině z té jejich Merkel-kraviny.

O Merkel se vyjádřil, že by v rámci sebereflexe měla jít do důchodu...

On jako drobný podnikatel platí v KAŽDÉ kWh 17 centů na ten rudozelený nesmysl OZE tedy více jak 4,3 Kč / kWh a neví jak to dlouho utáhne, nemůže zdražovat své výrobky neb by to neprodal...

Zelená politika, kterou si politicky vymyslí jeden blb a normální lidé to mají platit je proti smyslu života.

Tento velice konzervativní člověk řekl krásnou myšlenku, enviromentální politik je člověk je buď velmi hloupý a proto by se jinde než v politice neuživil a nebo je to agent cizí moci prosazující prodej zemního plynu...

Martin Hájek
29. září 2019, 23:00

Není ovšem vyloučena ani kombinace obou možností, které se vzájemně nijak nevylučují.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se