Omezování výroby obnovitelných zdrojů v Německu předloni dosáhlo rekordní úrovně

DomůObnovitelné zdrojeOmezování výroby obnovitelných zdrojů v Německu předloni dosáhlo rekordní úrovně

S růstem instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích v Německu každoročně stoupá i jejich výroba, avšak jejich potenciál není plně využíván. Příčinou je pomalý rozvoj přenosové soustavy, který zaostává za tempem výstavby zejména větrných elektráren. V roce 2019 tak nemohlo být ke spotřebitelům přeneseno bezmála 6,5 TWh elektrické energie z OZE, kterou zdroje nemohly vzhledem k síťovým omezením vyrobit.

Přestože se Německu v posledním desetiletí dařilo intenzivně rozvíjet využívání obnovitelných zdrojů, kvůli omezením v energetické infrastruktuře musí být v určitých chvílích s ohledem na stabilitu sítě omezována jejich výroba. To se týká téměř výhradně větrných elektráren, které jsou budovány především na severu země s ohledem na příznivé povětrnostní podmínky.

Podle zprávy německého síťového regulátora Bundesnetzagentur (BNetzA) o stavu tamního energetického sektoru v roce 2019 vzrostl objem nevyrobené elektřiny v obnovitelných zdrojích na rekordní úroveň. Zatímco v roce 2018 se jednalo o téměř 5400 GWh, v roce 2019 tato hodnota meziročně vzrostla o 20 % na přibližně 6480 GWh. Na začátku minulé dekády se jednalo pouze o 126 GWh. Přestože se hodnota může zdát na první pohled vysoká, podle regulátora bylo ke spotřebitelům dodáno na 97 % z celkové možné výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Omezována je výroba zejména v případě větrných elektráren, které se na celkovém nevyrobeném objemu podílely z více než 96 %. Podle regulátora bylo jednou z hlavních příčin tak vysokého meziročního nárůstu větrné počasí během prvního čtvrtletí.  U solárních elektráren byl objem nedodané elektřiny s 2,7% podílem výrazně nižší. Výroba musela být omezována například i u kogeneračních elektráren, nicméně se jednalo o pouhých 0,87 GWh, tedy méně než 0,1 % z celkového objemu.

Úvodní fotografie: Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují