Vláda Spojeného království vydala informace o tom, jak bude ovlivněn jaderný dozor a jaderný výzkum v případě, pokud by země měla v příštím roce opustit Evropskou unii bez dohody s EU (tzv. tvrdý Brexit). Dokument zmiňuje i opatření, která budou muset podnikatelé v jaderném sektoru přijmout.

Dominic Raab, ministr pro odchod z EU, představil prvních 25 technických poznámek (technical notices), které mají, dle vlády, informovat občany i podnikatele ze Spojeného království o potřebných krocích v případě, že nedojde k dohodě mezi Spojeným královstvím a EU. Další dokumenty, vztahující se k takové situaci, by měly brzy následovat.

„Dosažení dohody ještě před 29. březnem 2019, kdy Spojené království opustí EU, je pro vládu prioritou. Přesto máme jako zodpovědná vláda povinnost připravit se i na možnost odchodu bez případné dohody. Dokumenty které představujeme jsou praktické a proporční.“Dominic Raab, ministr pro odchod z EU

Jak fungovat, až přijde „tvrdý Brexit“

Technické poznámky pokrývají oblast jaderného dozoru, jaderné bezpečnosti, vlastnictví a přepravu jaderných materiálů, jaderného vybavení a technologií, stejně jako i způsob nakládání s jaderným palivem a radioaktivním odpadem. Nastavují se zde i podmínky informování a reportování pro Evropskou komisi.

V současnosti platná bezpečnostní opatření, která se vztahují na jaderný materiál, podléhají kontrole ze strany Evropské komise. V případě odchodu z EU bez dohody bude muset Spojené království nastavit speciální režim bezpečnostních opatření, který by měl být zajišťován Britským jaderným regulátorem (ONR).

Britain's Secretary of State for Exiting the European Union (Brexit Minister) Dominic Raab is pictured during a joint press conference with EU's chief Brexit negotiator at the European Commission in Brussels on July 19, 2018. - Britain's new Brexit negotiator Dominic Raab said on July 19 he planned on "intensifying" the withdrawal negotiations as he met his EU counterpart for the first time. (Photo by JOHN THYS / POOL / AFP) (Photo credit should read JOHN THYS/AFP/Getty Images)
Dominic Raab, ministr pro odchod z EU. Zdroj: John Thys/AFP

Kdo bude vlastnit jaderné palivo?

V současnosti je veškerý speciální štěpný materiál (Pu239, U233, U235) a materiál obsahující tyto izotopy vlastněný Euratomem a provozovatelé mají právo na použití tohoto materiálu, pokud splní podmínky Smlouvy o Euratomu. V případě, že se nepodaří do 29. března 2019 dosáhnout dohody, stane se tento materiál vlastnictvím Spojeného království.

Smlouvy o dodávkách paliva, které mají být uskutečněny po 29. březnu, budou muset být znovu schváleny a provozovatelé jaderných elektráren budou muset rovněž získat licenci k dovozu/vývozu jaderných materiálů z/do zemí EU. Ty v současnosti nepotřebují, ale po vystoupení z EU se na Spojené království bude nahlížet jako na tzv. „třetí zemi“. Na bilaterálních dohodách se již pracuje a dle vlády zatím vše probíhá dle plánu. S dodávkou jaderného paliva by tak neměl být problém.

Mezinárodní jaderné projekty

Spojené království je součástí Výzkumného a testovacího programu Euratom, díky kterému mohou instituce, nebo i samostatní vědci, spolupracovat na mezinárodních výzkumných projektech. Například jde o projekty Joint European Torus (JET) nebo Mezinárodní termojaderný reaktor (ITER).

Ze strany Spojeného království již bylo oznámeno, že má zájem na dalším pokračování této vědecké spolupráce. V případě tvrdého Brexitu by ovšem došlo k odchodu z Euratomu a tím i ukončení spolupráce na projektech.

Experimentální tokamak ITER; Zdroj: iter.org
Experimentální tokamak ITER; Zdroj: iter.org

„Vláda Spojeného království je zavázána podporovat jaderný výzkum. To znamená i mezinárodní výzkum, stejně jako i mezinárodní partnerství. Musí tak být zajištěna vedoucí pozice Spojeného království v této oblasti.“ – Citace z technických poznámek, které vydalo Ministerstvo pro odchod z EU

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *