Domů
Úřady a instituce
Vláda odvolala Míla z pozice zmocněnce pro jádro
Dostavba JE Temelín

Vláda odvolala Míla z pozice zmocněnce pro jádro

Vláda dnes odvolala vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla. Agenda jeho skupiny se postupně přesune pod ministerstvo průmyslu, kde by měla vzniknout nová sekce. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Ministr uvedl, že bez bezpečnostní prověrky, kterou Míl nemá, je obtížné připravit jakýkoli dokument týkající se stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Ministr také poukázal na špatnou komunikaci mezi skupinou pod vládním zmocněncem a další skupinou na ministerstvu průmyslu.

Míl byl zmocněncem od února 2019. V minulosti byl předsedou představenstva a generálním ředitel energetické společnosti ČEZ a prezidentem Svazu průmyslu a dopravy.

„Současný personální stav, který je v rámci přípravy nového jaderného bloku, je s ohledem na chybějící bezpečnostní prověrky komplikovaný ve smyslu určité komunikace. Prokázalo se, že bez bezpečnostní prověrky je velmi složitá příprava jakéhokoli dokumentu,“ řekl Havlíček.

Dostavba jaderných elektráren
Ilustrační foto

Agenda zmocněnce se tak v posledních dnech začala převádět pod úřad ministerstva průmyslu. „Současně připravujeme vytvoření sekce, která bude mít svého náměstka a bude odpovědná za přípravu jádra,“ poznamenal ministr.

Další postup ohledně stavby nového dukovanského bloku dnes probírala Bezpečnostní rada státu a následně vláda. Z vyjádření ministerstva průmyslu minulý týden vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči – francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. To vyvolalo kritiku opozice.

Bezpečnostní dotazník, který bude rozeslán zájemcům o stavbu bloku, vytvoří pracovní skupina zastřešená ministerstvem vnitra. Budou v ní zástupci všech tří tajných služeb, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) či ministerstva zahraničí. Potenciální zájemci, kteří dotazník převezmou, se budou muset zavázat, že jim tím nevznikají jakékoli nároky vůči České republice. Vláda to dnes vzala na vědomí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(28)
energetik
29. březen 2021, 18:38

Tak hlavně že se vymyslela funkce a že ji někdo měl, i když po několika letech se zjistilo že ji mít nemůže protože nemá prověrku. Jen tak dál, ovčani to zaplatí.

pr
29. březen 2021, 21:35

Tak Míl bez bezpečnostní prověrky nemůže ani sestavit otázky. Avšak nedůvěryhodný uchazeč nejenže může otázky číst, ale může na ně i odpovídat. To že Míl nemůže číst odpovědi uchazečů bych chápal, ale to že nemůže ani formulovat otázky je síla. Otázka komu odvolání Míla poslouží, což je řekl bych klíčová. Cituji z článku: (Míl) "byl předsedou představenstva a generálním ředitel energetické společnosti ČEZ a prezidentem Svazu průmyslu a dopravy."

"Agenda jeho skupiny se postupně přesune pod ministerstvo průmyslu, kde by měla vzniknout nová sekce."

"Ministr také poukázal na špatnou komunikaci mezi skupinou pod vládním zmocněncem a další skupinou na ministerstvu průmyslu."

A vyvstává otázka co to je za skupinu na ministerstvu která není ochotna s Mílem komunikovat když nová sekce nahrazující Míla ještě neexistuje? A jak asi bude vypadat práce skupiny která neexistuje než přijde na to v jakém zápřahu a na čem konkrétně Míl dodnes makal?

Není to o tom, že se panáček utrhnul z řetězu a má dobré výsledky kterým ministerští úředníci nerozumí? (ať už máme na otázku (ne)stavět JE jakýkoli názor, jde o princip)

Co nám nechtějí prozradit? Je to také tajné?

T
29. březen 2021, 19:48

Kancler Mlynar ji take nema a je primo u toho.Snad to redakce nevymaze???

Petr Poruban
29. březen 2021, 20:08

Tak pan Míl nesouhlasil se zapojením Ruska do tendru a byl odvolán protože neměl bezpečnostní prověrku.

Tomu se říká absurdita.

Neměli by v zájmu bezpečnosti být odvoláni ti, kteří navzdory obecně známé situaci ohledně Ruských aktivit neváhají, pravděpodobně zcela nezištně do tendru Rusko pustit?

Josef
29. březen 2021, 20:56

Proč nepoužíváte svojí hlavu a jen papuškujte to, co říkají media. To nás jako Rusové ovládají proto, že stavěli Dukovany a nebo Američani proto, že stavěli Temelín tomu jako chcete věřit ? O peníze tady jde ne o svobodu jde o stovky mld. korun na víc, které pak budete platit v ceně el. energie když to nepostaví Rusko, protože nikdo jiný než Rusko nebo Čína dnes JE stavět za přijatelné ceny stavě neumí. Ruské jad. el. jsou dnes nejlepší na světě, protože západ posledních 30 let prakticky nerozvíjí jaderný průmysl a jejich současné JE jsou proti Ruským nebo Čínským drahé a zastaralé. Tu JE musí stavě Rusko nebo Čína v opačném případě se to sice postaví také, ale za mnohem delší dobu a mnohem dráž a tato cena se samozřejmě promítne do cen el. energie a tady nejde o to co zaplatíte Vy na účtu, ale co se zaplatí v celém dodavatelském řetězci i ty peníze klesne životní úroveň obyvatel.

Karásek
29. březen 2021, 21:55

Nedělejte ruskou agitku.

St
2. duben 2021, 08:40

To není agitka, to jsou jen holá fakta pane Karásku. Jediné co bych vytkl je to, že jsme nepozvali číňany, ti by byli vynikající pákou na Rusy co se týče ceny.

Jore
29. březen 2021, 22:17

Vždyť má pravdu...

Mirek
29. březen 2021, 22:47

A teď si představte situaci. JE Dukovany 2 staví rusové. Stavba běží třeba 5 let už se profinancovalo třeba 100mld Kč a najednou Rusko začne dělat problém, třeba protože EU vyhlásí další sankce, třeba za Krym nebo podobnou ruskou dobročinnost. Nebo ještě líp si rusové sbalí fidlatka a pojedou domů že končí.

Co budeme dělat? A kecy o tom, že to se nemůže stát protože budou podepsané smlouvy atd neberu. Rusko dodržuje jen ty smlouvy které dodržovat chce. Mezinárodní právo v Rusku nic neznamená.

A.o
29. březen 2021, 23:07

Víte co je zajímavé? Že něco podobného, co tu tvrdíte už se prakticky stalo.

Jenom ne Rosatomu, ale Westinghousu. Staví si krásně jaderku ve své domovině, proinevstuje se značný balík a pak bum, vyhlásí bankrot.

Rusko nám je od roku 2010 výhradním dodavatelem palivem pro obě naše elektrárny a nevšiml jsem si, že by někdy dodávky vypadly.

Jan Veselý
29. březen 2021, 23:17

A Rusové tím hrozili Turkům, před pár lety.

A.O
29. březen 2021, 23:30

Kdy přesně?

Ivan Novák
30. březen 2021, 11:12

Na přípravě Akkuyu se práce nezastavily ani tehdy, kdy Turci sestřelili ruskou stíhačku, která při letu se Sýrie do Sýrie škrtla o hranice. V. Putin tehdy zaujal pro tisk stanovisko, že vojenské a komerční aktivity jsou (tam) různé věci.

pr
29. březen 2021, 23:20

Dokud D2 neovládají naši operátoři, generátor neběží na 100% a SÚJB neřekl že je hotovo, tak ať má dodavatel profinancováno kolik chce. Zadavatel neproplatí ani dolar či euro. Normální obchod.

Jan Veselý
29. březen 2021, 23:24

Proto tady píšu pořád dokola, ať mají JE stejné podmínky jako OZE a dostávají zaplaceno za dodanou elektřinu.

Omega
30. březen 2021, 09:15

Pane Veselý,

vyjímečně s Vámi souhlasím. Ať mají JE stejné podmínky jako OZE, takže platba za dodanou elektřinu, přednostní povinný výkup všeho, co jsou schopni dodat a ať se jejich elektřina dodává s certifikátem že je bezuhlíková jako OZE.

Jan Veselý
30. březen 2021, 10:08

Výborně, takže vám taky vadí ten plánovaný bianco šek na výstavbu nové JE v ČR. Dávat prachy se má za dodanou službu, na za slib, že tu službu jednou budu dodávat.

Josef
30. březen 2021, 01:15

Mezinárodní právo a vyhlašovat sankce je jako v pořádku ? Opět máte představu, že USA může všechno ostatní nic. Kde jsou lidská práva lidí zavřených bez soudu na Guantánamo jsou tam 20 let některé, když zavřeli byly děti a mučili je tam. Proč nedá EU sankce na USA ? Když dáte zakázku Američanům nenapadne je za 5 let, že JE nedostaví pokud nepřestaneme brát plyn od Rusů ? nebo nezastaví to když zavedete digitální daň na jejich technologické firmy co chtějí cucat svět a Čína jim to kazí ?

Proč myslíte ,že USA chce aby EU měla pokud možno co nejhorší vztahy s Ruskem a Čínou, protože když neprodáme nic na tyto 2 trhy, pak budeme muset prodávat Američanům a oni si s námi budou dělat co budu chtít. EU totiž nemá suroviny a energie kdežto USA ano, takže my musíme dovážet a vyvážet kdežto oni ne, proto nemá EU armádu je nám k ničemu, ( Proti Rusům EU bojovat stejně nebude) pokud by došlo k válce přerušil by se mezinárodní obchod a naše hospodářství by za pár měsíců bylo na kolenou a můžeme hodit ručník do ringu. Našim zájmem je naopak spolupráce s Ruskem. Pokud by se Rusko stalo součástí EU , pak bychom byly supervelmoc silnější než USA ekonomika EU+ Ruské jaderné zbraně , suroviny, území to by neměl nikdo na světě Evropa by zase hrála ve světě prim. Už chápete proč je Rusko ze strany USA tolik démonizováno.

Petr Poruban
30. březen 2021, 14:01

Především by jste měl pochopit, že špatné vztahy s EU i USA si Rusko způsobuje samo.

Západ se až zoufale snažil o spolupráci. Dotoval Rusko investicemi, humanitární pomocí v devadesátých letech, odpouštěním dluhů, snažil se spolupracovat v kosmickém i vojenském sektoru, vše k ničemu.

Proč?

Protože v Rusku vládne klika, která nemá zájem dělit se o moc a přejít na západní standarty demokratické společnosti.

To by totiž znamenalo, že kdo tam vládne dnes, zítra nemusí a to je historicky ten problém Ruska a jeho špatných vztahů se západem.

Kvůli osobním ambicím pár vlivných jedinců.

Rusko má stále "Cara". Na vrchu je stále feudál, i když dole se začíná poprvé hrát na volný trh.

iLL
30. březen 2021, 15:02

Určitě souhlasím pane Josefe s tím, že Amerika se může zachovat stejně, jak tady mnozí říkají o Rusku. Notabene to už ukazuje u Nord Stream II. Rusko sice dělá bu bu bu, ale jeho ekonomika je dosti žalostná. Rusko je velmi vývozový stát a na vývozu se jeho hospodářství opírá nejvíce. Proto je velmi nepravděpodobné, že by toto použila k vydírání a deklasifikovala svoji reputaci.

blaha.p
30. březen 2021, 06:53

Josefe, jde nejen o bezpečnost země, ale i o to, že podle posledního průzkumu si 72% nepřeje, aby JE stavěli Rusáci. To je dost jasná většina. Pro opozici toto podivné odvolání Míla je vlastně dobrá zpráva, protože to opět bude znamenat odliv voličů od ANO. A na podzim nejen ohledně dostavby bude vše jinak.

iLL
30. březen 2021, 14:28

Pane Josef lépe bych to nenapsal. To samí říkám lidem, kteří se mě na to zeptají.

energetik II
29. březen 2021, 23:02

Všechny tři naše tajné služby budou nyní hrabošit ,prskat, papírovat a vymýšlet nesmysly, jak je vlastně Rusko strašlivě nebezpečné ,když Rusko přitom už staví dva bloky v zemi NATO Turecku , před začátkem je stavba v Maďarsku a rovněž Finsko má objednáno VVER z Ruska do Hanhikivi. V Británii platí Čína 30 % nynější stavby obou bloků Hikley Point - C a má od Britů objednávku na dodávku dvou svých bloků Hualong do lokality Bradwell. My ale v naší typické české malosti zase Rusku nasazujeme psí hlavu a hulákáme o nějakém neexistujícím nebezpečí. Přitom naše auta jezdí na ruskou ropu a ranní čaj si vaříme na ruském plynu už desítky let k plné spokojenosti a tajné služby to asi zatím vůbec nezpozorovaly !! My se zaobíráme ideologií a politikařením daleko více jak komunistická Čína. Té jde vždy jenom o konečný ekonomický profit a nikoli o hrabání se v ideologických předsudcích . Sama si na svém území nechala budovat reaktory od Američanů, Francouzů i Rusů a po nějaké bezpečnosti ani nezívla.

Rostislav Žídek
30. březen 2021, 00:10

Zcela určitě proto, že ty Americké a Francouzské jsou naprosto bezpečnostně vpořádku! To to nevidíte???

A ty ruské tam pustili, aby měli od koho okopírovat techniku :)

Omega
30. březen 2021, 09:23

Zkoušel jste už někdy něco okopírovat, aby to bylo funknční?

Můžu vás ubezpečit, že to není až tak jednoduché, jak to vypadá. Ty lidi, co to kopírují to musí skutečně pochopit a to do detailů. Většinou je přitom napadnou i vylepšení, takže se u kopie často ukážou některá vylepšení.

Většina lidí si neuvědomuje, že tím "kopírováním" se už dvě generace čínských techniků učí a vylepšuje postupy. V současné době má čína nejlepší techniky na světě a už je to vidět. V IT nabízejí lepší věci než Apple, mají nejpokročilejší vlaky, nejpokročilejší jaderné reaktory, vlastní letadlové lodě... mám pokračovat.

energetik
29. březen 2021, 23:46

Už se perou. Jaderní svědci a Rusofilové se dohadují jak to zaonačit a utajit aby se k lížu dostal jejich nohsled a veřejnost to nemohla nijak napadnout a pokorně to vše platila.

To už nemůže dopadnout dobře.

ijn
30. březen 2021, 11:17

až blackout vypne ČR na 2 dny, potom se do energetiky vrátí odpovědnost, jinak budou padat helikoptéry, uhelky a dekarbonizaci nahradíme slunečníky, dopadneme jako Libye s řekou ze Sahary!!!

Rostislav Žídek
30. březen 2021, 00:02

Tak jediný poznatek, kterému se nám dostalo je, že Rusko není tak velká hrozba, jakou by byla Čína.

Dává to smysl?

S rostoucí HDP a celkově i technickou vyspělostí Číny se zdá se přibližuje bod, kdy se střetne se západem...

Ať už o Jihočínské moře, o nerosty v Africe a nebo jen ve válce obchodní...

Tedy, šance že na dodavatelské firmy z Číny příjde nějaké embargo se jeví jako mnohem pravděpodobnější, než u Ruska...

Když na to příjde, víme prd.

Ale jde přece jen o byznys a minimálně pro širší konkurenci a lepší finální nabídky do tendru někoho kdo jaderku opravdu umí postavit pustit musíme...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se