EU vyzve státy světa k odklonu od uhlí

DomůEvropská UnieEU vyzve státy světa k odklonu od uhlí

Evropská unie učiní změnu klimatu ústřední součástí své zahraniční politiky. Dle návrhu dokumentu, o kterém informovala agentura Reuters, Unie v nadcházejících dnech vyzve státy světa k postupnému ukončování výroby energie z uhlí  a zastavení dotací pro fosilní paliva.

Dle prohlášení je cestou ke klimatické neutralitě přímočará energetická diplomacie. EU dokumentem vyzve k zastavení investic do fosilních zdrojů a jako prioritu stanoví navazování spojenectví s ekonomikami s podobně vysokými ambicemi v oblasti energetiky a klimatu.

„Energetická diplomacie EU odrazuje od veškerých dalších investic do projektů energetické infrastruktury založených na fosilních palivech ve třetích zemích, pokud nebudou plně v souladu s ambiciózní a jasně definovanou cestou ke klimatické neutralitě,“ uvádí dokument s odkazem na státy mimo Evropskou unii.

Ačkoli cíl klimatické, respektive uhlíkové neutrality si dali i jiné státy světa, v čele s Čínou či Japonskem, Evropská unie je zatím jedna z mála, která ambiciózní cíle začala svébytně promítat do své legislativy. Po dalších zemích světa teď požaduje to samé. Především tedy, v prvním kroku, ukončení veškerého financování nové infrastruktury založené na uhlí.

Jak ale upozorňuje například organizace Climate Action Network i samotná EU a její státy musí zajistit úplné ukončení dotací na fosilní paliva. Ze 159 miliard eur, které země EU v roce 2018 vynaložily na dotace v oblasti energetiky, šla téměř třetina na podporu zdrojů využívajících fosilní paliva.

Země EU se na konci minulého roku dohodly, že do roku 2030 sníží emise alespoň o 55 % oproti úrovni z roku 1990. Za účelem splnění tohoto cíle pak blok plánuje zmobilizovat investice o výši několik bilionů eur. Svou ekonomickou a diplomatickou sílu pak Unie hodlá využít tak, aby zajistila, že její příklad budou následovat i další země.

Zdroj úvodní fotografie: Richardprins, Wikimedia Commons

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují