Domů
Evropská Unie
EU vyzve státy světa k odklonu od uhlí
Zdroj: Richardprins / Creative Commons / CC-Zero
Zdroj: Richardprins / Creative Commons / CC-Zero

EU vyzve státy světa k odklonu od uhlí

Evropská unie učiní změnu klimatu ústřední součástí své zahraniční politiky. Dle návrhu dokumentu, o kterém informovala agentura Reuters, Unie v nadcházejících dnech vyzve státy světa k postupnému ukončování výroby energie z uhlí  a zastavení dotací pro fosilní paliva.

Dle prohlášení je cestou ke klimatické neutralitě přímočará energetická diplomacie. EU dokumentem vyzve k zastavení investic do fosilních zdrojů a jako prioritu stanoví navazování spojenectví s ekonomikami s podobně vysokými ambicemi v oblasti energetiky a klimatu.

„Energetická diplomacie EU odrazuje od veškerých dalších investic do projektů energetické infrastruktury založených na fosilních palivech ve třetích zemích, pokud nebudou plně v souladu s ambiciózní a jasně definovanou cestou ke klimatické neutralitě,“ uvádí dokument s odkazem na státy mimo Evropskou unii.

Ačkoli cíl klimatické, respektive uhlíkové neutrality si dali i jiné státy světa, v čele s Čínou či Japonskem, Evropská unie je zatím jedna z mála, která ambiciózní cíle začala svébytně promítat do své legislativy. Po dalších zemích světa teď požaduje to samé. Především tedy, v prvním kroku, ukončení veškerého financování nové infrastruktury založené na uhlí.

Jak ale upozorňuje například organizace Climate Action Network i samotná EU a její státy musí zajistit úplné ukončení dotací na fosilní paliva. Ze 159 miliard eur, které země EU v roce 2018 vynaložily na dotace v oblasti energetiky, šla téměř třetina na podporu zdrojů využívajících fosilní paliva.

Země EU se na konci minulého roku dohodly, že do roku 2030 sníží emise alespoň o 55 % oproti úrovni z roku 1990. Za účelem splnění tohoto cíle pak blok plánuje zmobilizovat investice o výši několik bilionů eur. Svou ekonomickou a diplomatickou sílu pak Unie hodlá využít tak, aby zajistila, že její příklad budou následovat i další země.

Zdroj úvodní fotografie: Richardprins, Wikimedia Commons

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
PetrV
26. leden 2021, 22:06

Co kdyby se soudruzi vsociální progresivisti z eu zbavili uhlíku ve svém těle? Třeba by bylo světu lépe...

Rostislav Žídek
27. leden 2021, 00:03

Tož tak jsem si to vzal za své a rozhodl se opustit fosilní paliva.

Přešel jsem na vytápění EE, plánuju pořídit aku sekačku na trávu a elektro-auto.

Všechno je tři a vícekrát dražší...

kua... Ale má to jeden háček.

Podle statistik zas tak co2 neutrální nejsem, když do gridu přichází hrouda energie z hnědého uhlí...

Jestli ono by nebylo lepší raději topit plynem, a mít benzínovou sekačku + auto, které mají podstatně lepší emise?

Bizon
27. leden 2021, 02:14

Banda feťáků vyzývá ostatní feťáky, aby časem přestali s drogou, na které jsou zatím skoro všichni totálně závislí. Současná civilizace by bez uhlí dostala těžce zabrat, pro některé země by to byl skoro návrat do středověku. A dekarbonizaci plynem neberu jako výmluvu, sice je lepší že zabije daleko méně lidí, ale z pohledu změny klimatu, o kterou zde údajně jde, to je minimální rozdíl. Navíc když máme v týmu např. Polsko, tak bychom měli podle mně radši držet hubu.

Vím že to prej hrajeme na soft-power, ale minulý rok jsem sledoval hlavně americká média, a tam z nás mají většinou spíš srandu. Když jejich politici moc dlouho jen schůzují a vydávají nezávazná prohlášení, tak to občas komentují jako "EuroUnionizaci politiky"...

Michmir
27. leden 2021, 08:23

Hloupa evropa si pod sebou podrezava energetickou vetev a cina se smeje, jak jeden nepritel odpadava strelbou do vlastni nohy. Za cenu astronomickych nakladu se kaci lesy aby misto nich rostly "eko" vetrniky, zabira a kontaminuje se puda toxickym odpadem ktery se uvolnuje ze solaru. Evropsti politici predstiraji ze ridi klima pomoci CO2, coz nelze, pokud zaroven nedokazete omezit emise H2O, jako hlavniho sklenikoveho plynu, coz na tehle vodni planete neni realne. Coz potrvrzuje i fakt, ze vetsinu doby meziledove bylo tepleji nez dnes a to vyrazne, co2 v tom nehralo roli, menila se vlhkost vzduchu.

Jaroslav Fiala
29. leden 2021, 12:05

Banda zelených magorů vyzývá svět : koukejte, střelili jsme se do nohy, udělejte to také, vůbec to nebolí!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se