Domů
Energetika v zahraničí
Katar investuje do projektu malého modulárního reaktoru společnosti Rolls-Royce
Vizualizace elektrárny s SMR Rolls-Royce
Zdroj: Rolls-Royce

Katar investuje do projektu malého modulárního reaktoru společnosti Rolls-Royce

Katar se skrze svůj státní investiční fond stal posledním akcionářem britské společnosti Rolls-Royce SMR. Britská společnost, která vyvíjí malý modulární reaktor (SMR), je nyní plně financována, uvedla skupina Rolls-Royce.

Qatar Investment Authority (QIA), katarský státní investiční fond, investuje 85 milionů liber (2,5 mld. korun), aby si zajistil 10% podíl ve společnosti Rolls-Royce SMR. Britští ministři minulý měsíc oznámili, že na program vedený společností Rolls-Royce vyčlení 210 milionů liber (6,2 mld. korun) z grantových prostředků poté, co výrobce leteckých motorů uvedl, že získal 145 milionů liber (4,3 mld. korun) v investici od dvou sponzorů ze soukromého sektoru.

"Jsem nesmírně rád, že mohu oznámit, že jsme dále posílili naše vztahy s Katarem prostřednictvím investice QIA do společnosti Rolls-Royce SMR. Úspěšně jsme získali kapitál potřebný k založení společnosti Rolls-Royce SMR a je povzbudivé potvrdit, že podnik je nyní připraven uspět," uvedl Warren East, generální ředitel skupiny Rolls-Royce.

Americká energetická společnost Exelon Generation a BNF Resources, investiční společnost podporovaná členy bohaté francouzské rodiny Perrodo, budou vlastnit 20 %. Zbývajících 70 % bude vlastnit společnost Rolls-Royce, která v posledních šesti letech vyvíjela aktivity v oblasti malých jaderných reaktorů.

Katarská podpora pomůže konsorciu financovat projekt v prvních dvou fázích přísného britského regulačního procesu posuzování jaderných reaktorů, který by měl trvat přibližně čtyři roky. Společnost Rolls-Royce doufá, že první SMR postaví počátkem příštího desetiletí.

SMR mají Spojenému království pomoci s dekarbonizací

Vizualizace elektrárny s SMR Rolls-Royce. Zdroj: Rolls-Royce

SMR společnosti Rolls-Royce disponuje instalovaným výkonem 470 MWe a jedna elektrárna má zabrat přibližně desetinu plochy konvenční jaderné elektrárny, uvádí Rolls-Royce. Ve srovnání s SMR v pokročilé fázi vývoje se jedná o jednotku s poměrně vysokým jednotkovým výkonem. Výkony konkurenčních SMR se pohybují od 60 MWe (NuScale) po cca 300 MWe (BWRX-300, PRISM).

Vláda Spojeného království se zavázala podporovat menší i velké jaderné elektrárny v rámci plánů na vytvoření pracovních míst a pomoci pokrýt budoucí poptávku po elektřině, která se má do roku 2050 zdvojnásobit. Další země, včetně USA a Francie, vyvíjejí malé a střední jaderné elektrárny.

Skeptici však tvrdí, že malý jaderný reaktor společnosti Rolls-Royce se ještě neosvědčil a přijde příliš pozdě na to, aby mohl významně přispět k nedávno oznámenému cíli Spojeného království dosáhnout do roku 2035 nulových čistých emisí uhlíku při výrobě elektřiny.

Spolupráce Kataru s Rolls-Royce

Katar do vývoje SMR společnosti Rolls-Royce investuje poté, co minulý měsíc oznámil, že bude spolupracovat se společností Rolls-Royce na výstavbě britského vědeckého a inženýrského kampusu, který bude sloužit k rozvoji začínajících podniků v oblasti zelených technologií.

Stát Perského zálivu bohatý na zemní plyn již se společností Rolls-Royce spolupracuje, Qatar Airways je jedním z největších odběratelů jejích tryskových motorů Trent.

Pro společnost Rolls-Royce je toto partnerství a projekt malého jaderného reaktoru jednou z řady iniciativ, kterými se snaží přesvědčit investory, že by mohla těžit z celosvětového úsilí v boji proti změně klimatu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Ivan Novák
21. prosinec 2021, 11:31

A teď zase z oblaků zpátky na zem: dnes v 3:22 místního času se v OL3 rozběhla řetězová reakce. Přifázovat generátor v rámci zkoušek nadále plánují v lednu.

Mirek
21. prosinec 2021, 16:44

o To bych nazval 17 zastavení jara :-) :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516