Domů
Energetika v zahraničí
Maďarsko disponuje velkým potenciálem v geotermální energii, který však nevyužívá
Geotermální enegie
Zdroj: Pixabay

Maďarsko disponuje velkým potenciálem v geotermální energii, který však nevyužívá

Díky své geografické poloze a rozvinutému sytému centrálního vytápění má Maďarsko velký potenciál využívat geotermální energii. Podle expertů ovšem maďarská vláda nepodniká žádné konkrétní kroky, aby tohoto potenciálu využila. Geotermální energie je přitom lokálním obnovitelným zdrojem energie, který by pomohl snížit závislost na fosilních palivech a také snížit ceny energie pro spotřebitele. Informoval o tom portál Euractiv.

Pod Maďarskem se nachází Panonská pánev, která v sobě skrývá bohaté geotermální zdroje energie. Maďarsko zároveň disponuje systémem dálkového vytápění. To v součtu znamená, že geotermální energie pro zemi představuje nízkonákladovou čistou alternativu fosilním palivům ve vytápění.

„Díky specifické geologii má Maďarsko velmi příznivé přirozené podmínky pro geotermální energetiku. Nicméně geotermální energie má stále nepřiměřeně malou roli na maďarském energetickém trhu,“ uvedl maďarský europoslanec Sándor Rónai.

V Maďarsku je v současnosti více než 650 tisíců domácností připojeno na dálkové vytápění. Podle europoslance Rónaie by tyto domácnosti mohly být vytápěny geotermální energií.

Obnovitelné zdroje nejsou pro maďarskou vládu prioritou

Vybudování geotermální energetiky v Maďarsku by podle portálu Euractiv zemi pomohlo se čtyřmi konkrétními cíli. S odklonem od ruských fosilních paliv využívaných ve vytápění, s vytvořením stabilního lokálního zdroje energie, se snížením emisí skleníkových plynů a se snížením cen energie pro spotřebitele.

Dnes se geotermální energie podílí zhruba ze 2 % na vytápění v Maďarsku. Jako hlavní překážka je portálem Euractiv identifikovaná absentující politická vůle. To je podle Rónaie součástí širšího problému týkajícího se současné vlády a podpory obnovitelným zdrojům energie. V současnosti se Maďarsko soustřeďuje naopak na zvyšování dodávek fosilních zdrojů a budování jaderné energetiky.

Veřejná podpora je pro potřebný rozvoj klíčová

Odborníci odhadují, že se v Maďarsku každoročně těží přibližně 80-90 milionů metrů krychlových termální vody teplejší než 30 °C. Zhruba třetina této vody se nechává vychladnout a používá se jako pitná voda, další třetina se využívá ve známých maďarských termálních lázních a zbytek se využívá k energetickým účelům.

Podle modelů maďarské Termální energetické asociace (MTT) by bylo možné ročně získávat 380-400 milionů metrů krychlových termální vody. Společně s využitím tepelných čerpadel by podíl geotermální energie mohl dosáhnout až 10 % v energetickém mixu Maďarska a zhruba 25% podílu ve vytápění.

K takovému rozvoji by byly nutné investice ve výši přibližně 2,45 miliard euro (zhruba 58 miliard korun) během nadcházejících 40 let. Bez veřejných investic a podpory se geotermální energetika v Maďarsku v potřebném měřítku nerozvine. Například v Národním plánu obnovy Maďarska, který má přispět k ekonomické obnově po pandemii koronaviru a na základě kterého by země mohla získat více než 16 miliard eur (zhruba 396 miliard korun) v půjčkách a podpoře, je ale geotermální energetika zmíněna pouze okrajově.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Slavomil Vinkler
5. červenec 2022, 10:34

Samozřejmě. Energie (v zemi) je zcela zdarma (jakož i uhlí). Jen ta geotermální potřebuje investice (čti dotace). A dotace jdou z části odklonit. CBD

kuk
5. červenec 2022, 17:54

Tak ještě že fosilní energie není nikak dotovaná. Ha ha ha. :)))

Dalibor Fišer
7. červenec 2022, 18:32

Oni to již v minulosti zkoušeli. Jenže vysoká solnost čerpané vody trvale ucpávala potrubí, armatury ,výměníky a čerpadla. Po několika letech to zrušili a začali vytápět plynem. Možná dnes by se to vzhledem k celně plynu už zase vyplatila. Možná použít jinou technologii.

Rejpal
7. červenec 2022, 18:45

Když se podíváme na internetové zdroje pak mnoho zdrojů v Maďarsku je s teplotou pod 45°C. Pro termální lázně a bazény je to teplota dostatečná jenže pro přímé vytápění měst je to teplota příliš nízká. A přestavět všechny otopné soustavy na dejme tomu 35°C je dost nereálné. Navíc vytopit lázně stojí řádově méně energie než vytopit celé město. Současně objevené zdroje tepla jsou pro takové využití zcela marginální. Tento článek je z edice útoků na Maďarsko za jeho postoj k Rusku. Geotermální energie slouží Maďarsku především jako turistická atrakce , což některým leží v žaludku ....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se