Domů
Energetika v zahraničí
Studie: Za poklesem emisí z vytápění domácností v Německu stojí teplé zimy

Studie: Za poklesem emisí z vytápění domácností v Německu stojí teplé zimy

Německo se v poledních letech snaží intenzivně snižovat emise, avšak relativně úspěšně se mu to daří pouze v oblasti výroby elektrické energie. Problematické zůstávají především vytápění a doprava, přičemž ke snížení emisí v těchto sektorech má pomoci nová daň, která bude zavedena od příštího roku. Podle každoroční studie německého institutu sice emise z vytápění domácností v zemi za poslední dekádu poklesly o pětinu, téměř veškerý tento pokles byl však spojen s nižší potřebou vytápět kvůli teplejším zimám.

Zatímco ke snižování emisí v elektroenergetice pomáhají v posledních letech vysoké ceny emisních povolenek, v sektorech vytápění a dopravy je situace komplikovanější, jelikož systém EU ETS pokrývá pouze zlomek jejich emisí. Podle každoroční studie Německého institutu pro ekonomický výzkum (DIW) sice emise z vytápění tamních domácností od roku 2010 poklesly o přibližně 21 %, při očištění o vlivy počasí se však jedná pouze o 2,6 %.

„Snížení emisí o 21 % je jen stěží způsobeno zvyšováním energetické účinnosti budov. Proto tedy neexistuje žádný důvod, proč bychom měli polevit v úsilí snižovat emise,“ uvedl podle serveru CLEW Jan Stede, ekonom z institutu DIW.

Studie sleduje vychází z dat shromážděných od přibližně 300 tisíc německých domácností. Ty stále ve velkém využívají k vytápění fosilní paliva, která bude nutné nahradit, stejně tak je nutné snižovat jejich poptávku po energii. Jedním z kroků ke snížení emisí domácností je i plánovaný zákaz na nové systémy vytápění využívající topný olej od roku 2026.

Na vině je ale především stagnující situace v oblasti zvyšování energetické účinnosti obydlí. Podle studie německá vláda plánovala navýšit rychlost zateplování domácností na 2 % ročně, avšak reálně bylo dosaženo pouze 1 %. Výzkumníci tak navrhují vyšší podporu pro zateplování, přičemž zdanění emisí z vytápění od příštího roku by mělo být motivující pro vyšší investice.

Právě zpoplatnění emisí z vytápění a dopravy má Německu pomoci v dosažení klimatických cílů. Od příštího roku budou emise z těchto sektorů zpoplatněny fixní částkou, která má začínat na 25 eurech za tunu CO2, v následujících letech postupně růst na 55 eur v roce 2025. Pro německé domácnosti vytápějící zemním plynem to tak bude v praxi znamenat zdražení plynu v příštím roce o 5 eur za MWh.

Emise budou zpoplatněny, velcí emitenti však budou moci žádat o výjimku

Zvýšené náklady se však projeví na hospodaření společností s vysokou emisní náročností na výrobu. Pokud tyto firmy své výroby exportují na mezinárodní trhy, bude pro ně obtížné tyto náklady promítnout do cen, jelikož by to vedlo ke snížení jejich konkurenceschopnosti.

Německá vláda tak navrhuje, že by firmy, u kterých by hrozil přesun výroby a tím i emisí mimo zemi, měly mít možnost si zažádat o výjimku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
5. říjen 2020, 10:29

To je teprve začátek.

Brzo budou moci o výjimku začít žádat i domovy důchodců s plynovým vytápěním, aby důchodci neutíkali do mezinárodních teplých krajin.

Nebo alternativně Německo zavede vyplácení důchodů jen při každoměsíčním potvrzení pobytu na území Německa nebo alespoň EU.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se