Domů
Energetika v zahraničí
Ørsted plánuje propojení teplárny na biomasu se systémem zachytávání CO2
Avedøre Power Station
Zdroj: Ørsted

Ørsted plánuje propojení teplárny na biomasu se systémem zachytávání CO2

Dánská energetická společnost Ørsted minulý týden oznámila úmysl propojit svou teplárnu Avedøre s projektem výroby udržitelných paliv. Teplárna by se tak stala zdrojem udržitelného CO2 pro projekt Zelená paliva pro Dánsko. 

Teplárna Avedøre, jejíž část je podle Ørsted nejvhodnějším zdrojem udržitelného CO2 pro další fáze projektu „Zelená paliva pro Dánsko“, se skládá ze dvou bloků spalujících dřevěné pelety a jednoho bloku, který využívá slámu z blízkého okolí. Její roční spotřeba činí přibližně 130 000 tun.

Teplárna zajišťuje centrální zásobování teplem pro širší oblast Kodaně. Energii pro část projektu P2X si Ørsted zajistil nedávno uzavřeným kontraktem se společností HOFOR. Ta bude projektu dodávat elektřinu ze své plánované 250MW offshore větrné elektrárny.

V případě realizace by se pro Ørsted jednalo o první využití technologie CCS. Konečné rozhodnutí o investici do projektu CCS závisí na realizaci dalších částí projektu „Zelená paliva pro Dánsko“, která jsou zaměřená na výrobu metanolu a biosyntetického kerosinu. Společnost se chce nyní zaměřit na možnosti realizace části první fáze projektu, zvláště způsoby implementace systémů CCS a optimalizací výkonu elektrolyzérů s dodávkami elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Cílem společnosti je dosáhnout výroby značného množství udržitelných paliv ještě před původně plánovaným termínem zahájení provozu druhé fáze v roce 2027.

„Přestavba našich tepláren z fosilních paliv na využívání udržitelné biomasy byla středobodem Zelené transformace Dánska i Ørstedu. Využití potenciálu pro zachytávání uhlíku v Avedøre by se potenciálně mohlo stát vzorem pro další dekarbonizaci našich tepláren. Ørsted se momentálně zabývá výzkumem potenciálu pro využití zachytávání uhlíku v některých dalších zařízeních na biomasu, která by tak mohla poskytnout potřebný uhlík pro zařízení Power-to-X a dále přispěly k dekarbonizaci celé naší společnosti,“ uvedl Ole Thomsen, senior viceprezident společnosti Ørsted Bioenergy.

Vize pro velkovýrobu zelených paliv

Projekt „Zelená paliva pro Dánsko“ (ZPD) je ambiciózní dánskou vizí pro velkovýrobu zelených paliv, v případě úplné realizace má mít celkový výkon 1,3 GW a potenciál snížení emisí uhlíku až 850 000 tun ročně. Za projektem stojí sdružení společností A.P. Moller - Maersk, DSV Panalpina, DFDS, SAS, Copenhagen Airports, a právě Ørsted.

Projekt má být realizován v několika fázích, postupným rozšiřováním se má výkon elektrolyzérů pro výrobu vodíku rozrůst z počátečních přibližně 10 MW na plánovaných 1,3 GW. V rámci první fáze se počítá pouze s výrobou vodíku pro pohánění těžké silniční dopravy. V následujících fázích má dojít k plánovanému zkombinování výroby zeleného vodíku se systémy CCS s cílem vyrábět udržitelný metanol a biosyntetický kerosin.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Stanislav Mikeska
28. červen 2021, 07:22

Tak že hlavně budou vypadat jako zelení smradi! Ale to, že dováží biomasu z Kanady, a Sibiře to už jim nevadí...pokrytci

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se