Evropská komise schválila Německu úpravu podpory kogenerace a soustav zásobování teplem
Evropská komise schválila Německu prodloužení a úpravu schématu podpory pro výrobu elektřiny v nových, modernizovaných a retrofitovaných zařízeních kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET). Součástí schématu je také podpora pro rozvoj soustav zásobování teplem a chladem a zařízení pro akumulaci tepla a chladu. Roční náklady na podporu mají činit 1,8 mld. eur (zhruba 46 mld. Kč).
Podle zveřejněné tiskové zprávy Evropské komise přináší novela zákona o kombinované výrobě tepla a elektřiny (KWKG 2020) kromě prodloužení schématu podpory do roku 2026 několik podstatných změn ve srovnání s poslední platnou verzí tohoto zákona.Pravděpodobně nejpodstatnější změnou je snížení hranice instalovaného výkonu, od které se musejí zájemci o podporu elektřiny z KVET účastnit aukcí. Původní limit, který činil 1 MWe, byl snížen na 500 kWe.
Aby byl zajištěn provoz podporovaných zařízení v době, kdy je to nejvíce potřeba, tedy v době vysokých cen silové elektřiny, byl dále omezen roční počet podporovaných hodin využití maxima.
Kromě výše uvedeného byl dále zaveden mechanismus automatického upravování objemu aukcí pro případ nedostatečného zájmu ze strany investorů.
„Německé schéma podpoří energetickou účinnost a přispěje k dalšímu snížení emisí CO2, což je v souladu s cíli evropské Zelené dohody. Ve srovnání se stávajícím německým schématem podpory kogenerace zavádí nové schéma několik nových prvků cílících jak na zajištění dostatečné konkurence v aukcích, ve kterých se o podporu bude soutěžit, tak na udržení nízkých cen elektřiny pro spotřebitele a motivaci pro provozovatele kogeneračních zdrojů, aby provozovali tyto zdroje v době vysoké poptávky po elektřině, tedy když je nejvíce potřeba,“ uvedla výkonná místopředsedkyně Komise Margrethe Vestagerová.
Notifikované schéma podpory je kromě rozvoje kogenerace zaměřeno také na rozvoj soustav zásobování teplem a chladem a zařízení pro akumulaci tepelné energie. Roční rozpočet na podporu vyplacenou v rámci uvedeného schématu činí 1,8 mld. eur (zhruba 46 mld. Kč)
Mohlo by vás zajímat:
To je ta správná cesta k nejefektivnějšímu využití dotací zároveň i ve všech OZ. Jiný vymýšlený způsob je jen neschopnost a ulehčení si práce z odpovědnosti za výsledek v hospodárnosti. Cílem má být nejvyšší instalovaný výkon s min. státními dotacemi, zároveň s vyčerpáním stanovené výše.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se