Domů
Teplárenství
Dánsko pomůže Číně s dekarbonizací soustav centrálního zásobování teplem
Geotermální enegie
Zdroj: Pixabay

Dánsko pomůže Číně s dekarbonizací soustav centrálního zásobování teplem

Dánská energetická agentura (DEA) informovala o uzavření dohody o podpoře při dekarbonizaci soustav centrálního zásobování teplem v Číně. Dánsko by v rámci spolupráce mělo Číně poskytnout mimo jiné know-how v oblasti regulatorních podmínek a tím přispět k urychlení "zeleného" přechodu, který má Číně pomoci dosáhnout závazků plynoucích z Pařížské dohody.

DEA připomněla, že zhruba třetina globální spotřeby energie připadá právě na vytápění a chlazení a že zejména v Číně je vzhledem k rozsahu soustav zásobování teplem a současné závislosti na uhlí obrovský potenciál ke snižování emisí CO2.

„Čína není pouze nejlidnatější národ, ale také největší emitent CO2. Vysoké emise CO2 a problémy se znečištěním ovzduší jsou pro Čínu silnou hnací silou pro přechod na zelenější energetický systém. Naprostá většina energie využívané k vytápění budov v Číně dnes pochází z uhlí,“ uvedla DEA.

Agentura doplnila, že podle Mezinárodní energetické agentury má Čína největší rozsah soustav zásobování teplem a potenciál pro dodávky "zeleného" tepla pro více než 200 milionů obyvatel.

"Spoustu čínských měst chce realizovat projekty zaměřené na snižování emisí CO2, avšak nemá dostatek znalostí a potřebné regulatorní podmínky pro optimalizaci přechodu na "zelené" centrální zásobování teplem," dodala DEA.

Projektem, který uzavření dohody o spolupráci předcházel, je například vybudování soustavy centrálního zásobování teplem využívající 100% energii z obnovitelných zdrojů energie ve městě Si-an. Teplo do uvedené soustavy je dodáváno ze zdrojů využívajících geotermální energii a zbytkové teplo z odpadních vod.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Jaroslav Novák
20. srpen 2021, 13:41

Čína nasadí SMR do každé čtvrti, nemá tam zelené šílence a pomatené legislativce, během několika let se stane nejčistším územím,.....tak tomu je všude, kde rozvoj řídí odborníci a politici jejich výsledků využívají pro svoji moc,......v ČR se politici pouze vydírají a mají strach, co na ně praskne!!!

Arimatejský
20. srpen 2021, 16:47

Vláda odborníků neboli často fachidiotů nemá v demokratických zemích co dělat.

Jan Veselý
20. srpen 2021, 18:17

Ano, řízení země je především práce s lidmi, tj. je třeba na ni mít sociální inteligenci a humanitní vzdělání (ekonomie, právo, sociologie, historie, pedagogika, apod.) se taky hodí. Úkolem technických kádrů je být dobře placenou pracovní silou, která plní zadané úkoly a nemontuje se do věcí, kterým nerozumí.

jozka
20. srpen 2021, 21:26

jj, socialni inteligenci soucasni vladcove zapadu prekypuji. A nejen tou socialni:

„Stanovíme časový rámec, do kterého musí být všechna auta bez emisí,“ uvedla Ursula von der Leyenová pro Süddeutsche Zeitung. V posledních několika týdnech několik automobilek oznámilo, že v letech 2028 až 2035 přejde na bezemisní výrobu.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová (10. června 2021)

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová (10. června 2021)

Bez přesného plánování by podle von der Leyenové nebyl naplněn plán do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality.

„Jak změní svou výrobu, je na samotných výrobcích,“ zdůraznila politička. „Vědí nejlépe, jak vyvíjet nová auta nebo nová paliva.“

Jan Veselý
21. srpen 2021, 09:42

Svým textem jen dáváte najevo, že nevíte co je sociální inteligence a že vůbec netušíte jak vlastně vznikají na půdě EU nějaká rozhodnutí.

jozka
21. srpen 2021, 12:27

A vite, ze mne neprekvapuje, ze netusite, co to ma spolecneho se socialni inteligenci?

To je totiz fanatikum spolecne.

Josef
20. srpen 2021, 21:32

Největší problém je když ideologie přemůže fyzikální nebo psychologickou realitu. Číně se právě od poloviny 80 tých let. 20. století podařilo postupně upozadit ideologii a nastolit pragmatické řízení společnosti s jediným cílem a tou je prosperita vlastního národa. Bohužel západ jde dnes přesně opačným směrem, místo prosperity tam kvete zelený komunismus a dotační korupce.

PS: ekonomická úroveň Číny sice zatím ani náhodou zatím nedosahuje průměru EU nebo USA ale, je to země která se dokáže vypořádat jak s ekonomickými tak politickými problémy současnosti a má proto před sebou velice slibnou budoucnost, bohužel západ neumí ani jedno ani druhé, naopak svoje problémy řeší omezováním práv lidí na majetek (Dánsko například) a kriminalizaci těch, kdo poukazují na reálné problémy společnosti a popisují je tak, jak je vidí.

Jan Veselý
21. srpen 2021, 09:53

Žije hrůza, co? Když vám něco nabourává vaší psychologickou realitu.

Mohl byste mi třeba vysvětlit jak je (když jsme na energetickém serveru) podpora OZE a elektrifikace dopravy zároveň pragmatické řízení společnosti (v Číně) a zároveň zelený komunismus (v EU)?

Josef
21. srpen 2021, 17:47

Je to jednoduché. V Číně se staví jak uhelné tak jaderné elektrárny v EU se zavírají bez toho aby za ně byla reálná náhrada a místo nich se dováží plyn, takže Čína sice podporuje OZE, ale ne tak, aby si likvidovala vlastní energetiku ona tím pouze omezuje dovozy energií. Takže je to pragmatické rozhodnutí.

Navíc nejvíce energie z OZE má Čína stále z vodní energetiky, která se tady z ideologických důvodů také nerozvíjí. Co se týče podpory elektromobility pak to je otázka složitější , Čína podporovala především elektrifikaci hromadné dopravy jako prvek pro zlepšení ovzduší ve městech (Šen-čen ....). To je tady zpožděné proti Číně o 10 let.

Carlos
20. srpen 2021, 18:42

Vlády "odborníků" a "vědců" napáchaly v minulém století neskonalé množství tragédií a na mnoha místech, třeba v té ČLR je působí dodnes. To co popisujete je odporný technokratický totalitní režim.

Strkat jaderné reaktory do měst, nedej bože obytných čtvrtí, vymýšlení stokilometrových rozvodů tepla z JE a podobné voloviny jsou právě technokratickou totalitou která bere lidem možnost volby.

Politici a zejména vlády tu jsou od správy, nikoliv od řízení. A mají zemi spravovat ne tak aby odpovídala nějakým jejich představám, ale tak aby v ní lidé a podniky, kteří jsou skutečnými tvůrci ekonomiky, mohli v co nejširší míře realizovat svůj potenciál a kreativní energii. V momentě kdy začnou ekonomiku a společnost řídit "odborníci", tak seberete v podstatě 99% obyvatel jednat podle svobodné vůle.

Josef
20. srpen 2021, 21:45

Víte Carlosi já s vámi souhlasím samozřejmě že odborníci nemohou řídit společnost, protože nebyli zvoleni a nejsou tím nikomu odpovědní, to znamená, že dělají něco jiného než lidé chtějí. Problém je v tom, že toto se dnes přesně děje ovšem není to vláda odborníků ,ale je to vláda úředníků a zájmových skupin, která přes EU ovládá legislativu národních států. I v Číně máte volby a ve výsledku naše nejsou svobodnější než jejich, protože ať si zvolím Macha nebo Šebestovou a moje strana drtivě vyhraje volby, pak většina legislativy nám stejně bude nadiktována z Bruselu.

Pokud si Číňan může volit variantu v rámci jejich komunistické strany , pak já si mohu volit variantu v rámci zeleného Eurokomunismu což je také totalitní ideologie akorát na jiném základě.

Eda
21. srpen 2021, 08:15

Tak říkat, že v Číně je stejná svoboda jak v EU? To myslíte vážně?

Jan Veselý
21. srpen 2021, 09:57

On si hlavně nevšiml, že Europarlament je normálně volený orgán a Evropská komise vzniká tak, že tam vlády členských států nominují svého zástupce.

KeB
21. srpen 2021, 09:36

Gratuluji! Získal jste další bod do svého sociálního skóre. Jen tak dál a jednoho dne budete moci jezdit vlakem.

Josef
21. srpen 2021, 18:02

Řekněte veřejně něco proti principům levicové liberální demokracie a pokud pracujete v nějaké lepší pozici placené z veřejných rozpočtů tak vás za to vyhodí z práce a už vás ve státních službách nikdo nezaměstná takže sice sociální skóre oficiálně nemáte , ale ve skutečnosti to tady funguje podobně jako v Číně. Když naše "udatná armáda" v Afgánistánu zajala Afgánce a ti vojáci ho vyslýchali tak, že to nepřežil tak se nikomu nic nestalo. Já mezi námi a Čínou zas tak velký rozdíl nevidím státní perzekuce pro lidi se špatnými názory funguje tam i tady, ten hlavní rozdíl je asi v tom, že my děláme, že to u nás neexistuje.

Peter
20. srpen 2021, 15:54

Obrátili sa na odborníkov. Ja obdivujem ako v DK funguje zásobovanie teplom. V lete ukladajú teplo do veľkokapacitných zásobníkov. Veľmi zaujímavá je hlavne cena. Mesačné náklady sú menšie ako na plyn plus ďalšie výhody.Nepotrebujete kotol,kotolňu,komín a revízie kotla.

Pripájam niekoľko čísel na porovnanie: Náklady na vykurovanie starého domu. elektrina 28.500.dk, plyn 16.400, repkový olej 13.300,drevo z lesa 5.600, sušené drevo na palete 14.600, TČ 8.000 - 9.000, CENTRALNE KURENIE 9.900 pelety 9000.

viac na:

https://voresvilla.dk/huset/varmepumper/hvad-koster-opvarmning-af-huset/

Josef
21. srpen 2021, 23:44

Velice zajímavý článek , nicméně tu cenu CZT berte sportovně je to v přepočtu 520kč GJ. Dánsko je hodně socialistické a teplárenské společnosti ze zákona nesmí být ziskové, proto je vlastní města nebo majitelé bytů , průměrná cena za 1GJ je dnes v Dánsku okolo 750Kč přitom hlavními zdroji jsou biomasa mnohdy z dřeva přivezeného zaoceánskými parníky. Takže to není tak úplně růžové jak to vypadá. Nicméně většina domů v Dánsku je vytápěna CZT je to přes 60%. Mají velký potenciál v jaderné energetice , která by dokázala zásobovat CZT teplem nicméně si jí zákonem zakázali pro jistotu...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se