Norsko, které je největším evropským výrobcem elektrické energie z vodních zdrojů, bude během letošního léta pravděpodobně čelit vyšším cenám elektrické energie. Podle tamního energetického regulátora se totiž kvůli nezvykle teplému jaru vypařil či vsákl velký objem sněhu, který je hlavním zdrojem vody pro tamní vodní elektrárny.

Po výrazně chladném období v průběhu letošní zimy, kdy norští výrobci elektrické energie vypustili z přehrad nadprůměrné množství vody, se energetické společnosti tradičně spoléhaly na doplnění zásob vody v přehradách během postupného odtávání sněhu. Podle norského regulátora NVE však současné odhady naznačují, že vody bude letos méně.

Obavy z nízkých zásob vody podle agentury Reuters podpořily v Norsku růst spotových cen, které se v minulém týdnu vyšplhaly v průměru na 45 EUR/MWh, tedy zhruba dvojnásobek ve srovnání se shodným obdobím loňského roku.

„Někteří zákazníci nemusí být v letošním roce spokojení se svým účtem za elektřinu, ale to je cena za elektroenergetický systém závislý na počasí. Během vlhkých a normálních let bývají ceny elektřiny obvykle nižší,“ řekl agentuře Reuters Martin Andreas Vik, poradce norského regulátora NVE.

Za výrazným úbytkem zásob vody stojí extrémně teplé počasí, kdy se teploty v jižním Norsku v období od poloviny května do začátku tohoto měsíce vyšplhaly na rekordní hodnoty přesahující 30 °C. Podle Vika se jedná o vůbec nejsušší zaznamenané třítýdenní období od roku 1958. Odhady ukazují, že z tajícího sněhu se vsáklo či vypařilo více vody, než doteklo do vodních nádrží.

{„country“:“NO“,“type“:“AREA“,“from“:“2018-06-12″,“to“:“2018-06-19″,“caption“:“Výroba elektřiny v Norsku je na vodních elektrárnách závislá“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-06-12″,“end_date“:“2018-06-19″}

Na začátku měsíce tak odhady ukazovaly, že se na horách nachází dostatek sněhu na výrobu pouhých 10 TWh elektrické energie oproti 32 TWh ve srovnání s běžnými roky. Přestože k 11. červnu byly norské vodní nádrže naplněny z 56,8 % oproti 54,7 % z loňského roku, s ohledem na zbývající objem neroztátého sněnu by jejich hladiny mohl výrazně zvýšit pouze déšť.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *