Norsko chce ukončit vydávání záruk původu elektřiny z OZE
Norská strana práce, která má po zářijových volbách většinu v norském parlamentu, navrhla odstoupení od systému záruk původu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Předseda strany Jonas Gahr Støre představil v minulém týdnu program Hurdal, který stanovuje priority nové vlády na období let 2021-2025.
O plánech nového menšinového kabinetu složeného z norské strany práce a středopravicové SP informoval server Montel. V rámci programu Hurdal se Norsko má zbavit systému záruk původu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE), aby tak upřednostnilo potřeby domácího průmyslu.
Norsko je přitom největším vydavatelem záruk původu v Evropě a má tak velmi důležitou roli v evropském systému jejich obchodování. Záruky zároveň směrnice o obnovitelných zdrojích (tzv. RED II) určuje jako stěžejní pro dosahování cílů v oblasti obnovitelné energetiky, a mnozí tak krok nové vlády kritizují.
Odstoupení od systému ze strany Norska totiž může být, vzhledem k dohodě o Evropském hospodářském prostoru (EEA), nelegální. Ačkoli severská země není členem Evropské unie, díky dohodě se v Norsku částečně aplikuje unijní právo. V červnu představený energeticko-klimatický balíček Fit for 55 pak posiluje roli záruk původu, které se mají zároveň rozšířit na téměř všechny druhy energie.
Země je největším vývozcem záruk původu a pouze 14 % záruk je zrušeno ve prospěch subjektů v Norsku. Největší poptávka po norských zárukách je především v Německu a Nizozemsku. Norsko také provozuje obchodovací hub a registr NECS, který je jedním z nejpoužívanějších v Evropě, především díky svým nízkým poplatkům, a ceny norských záruk původu slouží jako benchmark pro zbytek evropského trhu.
Odchod Norska ze společného evropského trhu se zárukami původu by tak mohl mít značný dopad na trh s energiemi z obnovitelných zdrojů a na jejich producenty, kteří jsou v různé míře závislí na příjmech z prodaných záruk původu.
Snížení exportu z Norsku, což by znamenalo snížení nabídky na trhu o přibližně 120 TWh a snížení množství relativně levných záruk původu. Norské záruky na elektřinu z hydroelektráren se v současnosti obchodují za přibližně 93 eurocentů/MWh.
Mohlo by vás zajímat:
znamená to, teoreticky, že by cena záruk původu vyletěla nahoru?
Kterým směrem se hne cena ZP se uvidí. Pokud by tento “trh” měl klesnout na prestiži otráví to jen zainteresované na jeho produktu. Příroda nehne brvou.
Ne. Znamená to jenom to, že záruka že elektřina je obnovitelná bude skutečně reflektovat realitu.
Takže firma, která si v noci svítí elektřinou z uhlí nebude moci v PR prohlášeních říkat že používá jenom zelenou elektřinu.
(kecám, tohle je jen zbožné přání)
Jak může Norsko snížit export záruk původu o 120 TWh, když export reálné energie z Norska dosahuje cca desetiny tohoto objemu? Kolik jich prodávají nyní, když celková výroba v Norsku dosahuje lehce přes tuto hodnotu a spotřeba za rok 2020 byla 80 TWh?
Jsem to jen já, komu to celé přijde jako nějaké absurdní divadlo?
Je to zlodějna. Kupuješ si středověké odpustky.
Double counting se v tomto oboru vyskytuje od začátku. Skoro mi připadá divnější, že Norové ten byznys opouštějí.
A to nemluvím o tom, že to co vyvezou, tak taky dovezou. Jinými slovy do Norska proudí ušpiněná energie z okolních států a ven se dostává jako sluníčkově nádherná ekologická elektřina se zárukou původu.
Je to jako přijet na Lampedusu s kapitánkou Racketovou a v první vesnici si koupit falešný německý pas. A hurá do Evropy
tohle dlouhodobě dělá Rakousko via přečerpávací elektrárny, kupuje noční proud z jaderek v sousedních zemích a přeprodává ho doma i do Němec jako čistou energii z Alp :)
Ano přesně tak celé OZE záruky jsou jedna velká reklama na to aby firmy jako google mohly tvrdit jak nevypouští CO2....
nech to zrusia, aspon sa ukaze ako realne su ceny "zelenej" elektriny v EU .. a som zvedavy ako by dopadli mnohe PPA kontrakty na "zelenu" elektrinu .. mozno rovnako ako teraz s BohemiaEnergy ..
ako uz bolo vyssie spomenute, je to cisto len odrbavanie skutocnosti .. celkova vyroba OZE v Norsku je na urovni ~150TWh rocne, export na urovni ~12TWh .. ale "odpustky" vo vyske 120TWh ?!?
Komentování zcela zcestné "zelené" politiky tzv.EU vede k iluzi, že to má smysl. Nemá. Oni - ti odpovědní činitelé tzv.EU - vědomě odmítají fakt, že skleníkový efekt na Zemi je vytvářen prostřednictvím vodní páry obsažené v atmosféře (asi 75% efektu) a prosřednictvím všech ostatních plynů atmosféry (N2,O2,Ar,metan CH4,CO2)dohromady je vytvářeno asi 25% efektu. Uhlíkaté plyny CH4 a CO2 mají na skleníkovém efektu celkem bezvýznamný podíl. Podstatou antiuhlíkové "zelené" politiky tzv.EU je tupá velmocenská nevědomost.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se