Domů
Energetika v zahraničí
Norsko trápí nízké ceny ropy, tamní koruna je nejslabší od roku 2008
Norská vlajka
Zdroj: Kjell Jøran Hansen / Creative Commons / CC BY 2.0

Norsko trápí nízké ceny ropy, tamní koruna je nejslabší od roku 2008

Norská koruna se dnes vůči euru propadla nejníže od finanční krize před více než deseti lety. Důvodem je podle analytiků napětí ve světovém obchodě, které tlačí dolů ceny ropy, a ohrožuje tak velkou část norské ekonomiky. Kurz měny se během obchodování v Oslu snížil až na 10,097 za euro, což je nejnižší hodnota od prosince 2008.

Od minulého týdne, kdy americký prezident Donald Trump oznámil nová cla na čínské zboží, se cena ropy Brent propadla asi o 12 procent. Obchodní spor mezi Čínou a Spojenými státy ohrožuje růst globální ekonomiky a poptávku po komoditách. Norsko je největším producentem ropných produktů v západní Evropě a téměř polovinu jeho vývozu zboží tvoří ropa a zemní plyn.

„Jasným viníkem je dnes obnovený pokles cen ropy,“ řekl agentuře Bloomberg analytik Andreas Steno Larsen ze společnosti Nordea Bank.

Norská koruna podle něj zůstává náchylná k poklesu zejména před pátečním zveřejněním důležitých údajů o vývoji inflace.

Zvýšení obchodního napětí přichází v době, kdy se norská centrální banka připravuje na jednání o úrokových sazbách. To se má uskutečnit 15. srpna. Banka naznačila, že je připravena zvýšit sazby v září a guvernér Öystein Olsen překvapil trhy závazkem zpřísňování měnové politiky. V červnu zvýšila centrální banka hlavní úrokovou sazbu potřetí za necelý rok, a to na 1,25 procenta.

Ropná plošina
Ilustrační foto

Obavy z dopadů obchodního sporu na ekonomiku ale zřejmě výrazně ovlivní rozhodování centrální banky, i když slabší měna by jí mohla další zvýšení úroků usnadnit.

Norskou korunu ovlivnila rovněž slabá statistika z minulého týdne, kdy index nákupních manažerů ukázal pokles celkové aktivity. Maloobchodní tržby klesly, růst úvěrů domácnostem zpomalil, zatímco míra registrované nezaměstnanosti vzrostla v červenci více, než se čekalo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jar
8. srpen 2019, 07:42

Pokles cen ropy jde správným směrem tj. dolů. Jednou přijde i doba ( a pravděpodobně již velmi brzy) kdy se budou vrtné plošiny muset demontovat.

Teď je nutný eco trend.

Vladimír Šťastný
8. srpen 2019, 10:39

:-)))))))))

Martin Pácalt
8. srpen 2019, 12:57

Vrtné plošiny nikdo demontovat nebude, ne ve 100% dotěžených lokalit. Píchnout na to větrník a využijí již vloženou šedou energii do stavby plošiny jako takové (bez aktivních trubek).

Lubos Vozar
8. srpen 2019, 15:40

Vrtne plosiny sa samozrejme budu odstranovat a aj sa uz hodne odstranuju. OSPAR convencia taziarov k tomu zavazuje. Jedine co zostane su betonove GBS (gravity base structure) ktore neboli este dizajnovane s umyslom odstranenia. Inak je to odhadom $50 billion business na najblizsich 20 rokov len v Severnom mori. Za vsetky projekty vam sem dam aspon link s videom ako sa odstranila vrchna cast Brent Delta plosiny, stoji to za pozretie.

https://www.youtube.com/watch?v=f_jBDw34uec

Jaroslav Loudil
8. srpen 2019, 11:20

Čína dnes zveřejnila výsledky svého zahraničního obchodu za červenec. I přes zavedené clo ve výši 25 % na objem 250 mld. USD exportu do USA vzrostl celkový čínský export v dolarovém vyjádření meziročně o 3,3 %. Čína tedy našla nové trhy pro své zboží a rovněž jí pomohlo 7 % meziroční oslabení Juanu proti Dolaru. Poslední známá čísla z USA za červen naopak hlásí 3 % propad exportu zboží. Trumpeta zase bude zuřit !

frank
8. srpen 2019, 13:15

tohle mě vždycky přijde legrační, hojně ekology a příznivci čisté energie citované Norsko trápí, že mu jeho export zrovna úplně momentálně nepokrývá dotace místní ekologičnosti a bude muset šáhnout do fondu nakapsovaného exportem plynu a ropy:)

Ne vážně, jako dlouholetý čistý exportér ( tuším okolo 30 let) s tím oslabením Norsko musí být spokojeno, není nuceno měnu dlouhodobě řídit/oslabovat jako třeba Čína :)

Jaroslav Loudil
8. srpen 2019, 13:38

TO : frank

Současné čínské řízené oslabení měny je správný krok v zájmu vlastní ekonomiky i obyvatel. Mnoho z nich pracuje ve fabrikách pro export a nižší kurz pomůže exportu. U nás se nedávno ČNB vůbec netajila důvodem řízeného oslabení Kč na 27 za Euro , rovnou oznámila, že je to z důvodu podpory našeho exportu. Jestliže můžou "řídit měnu" evropské státy EU a NATO, tak proč se tomu divit u Číny.

frank
8. srpen 2019, 15:22

Neříkal jsem správné nebo nesprávné, jen řízené nebo neřízené a nemá to VŮBEC nic společného s NATO.

Osobně si myslím , že zásahy do kurzů měn jsou špatné a je jedno, jestli to dělá Čína, ČNB nebo nějaký stát který patří do určitého mocenského uskupení a že dlouhodobě se taková politika každému státu nakonec nevyplatí a nikdy se nevyplatila, takže se nevyplatí ani Číně, které tím roste vnitřní dluh rychleji, než její devizové rezervy, polopaticky pro trumpetu " dluhy státních, polostátních, stranických, vojenských a dalších firem ( napadají mě firmy policejní, nebo dělení vojenských podle oboru ) se v případě krachu stanou čínské vládě kamenem na krku a je celkem jedno, jestli ten umělý boom bude trvat ještě pět nebo deset let, o to nakonec bude ten kámen těžší, ale chápu Čínu, jede na tygrovi a seskočit se nedá...

Jaroslav Loudil
8. srpen 2019, 19:31

TO : frank

Váš "umělý boom" v Číně trvá už 41 let v kuse. Jižní Korea rostla 50 let průměrným tempem 7,4 % ročně a zatím pořád tak nějak nesplaskla a už má HDP na občana vyšší jak my v ČR. Čína má devizové rezervy 3 biliony Dolarů a asi 2000 tun zlata. Cena zlata při současné krizi prudce stoupá, část rezerv má i v Eurech, .... takže žádné obavy. Pokud jsou vámi uvedené dluhy firem v Juanech a ne v Dolarech, pak se nic neděje, když Juan oslabuje. Je to totiž stále ten samý Juan.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se