Domů
Energetika v zahraničí
Polský chemický gigant zvažuje jádro jako zdroj energie
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Polský chemický gigant zvažuje jádro jako zdroj energie

Polský chemický producent Ciech zvažuje využívání jaderných technologií.  Energie ze štěpení by tak měla nahradit uhelnou energetiku. Ciech bude spolupracovat se společností Synthos Green Energy při vývoji malého modulárního reaktoru.

Vývoj malých modulárních reaktorů je často spojován s dodávkami tepla pro vytápění, odsolováním mořské vody, či dodávkami procesního tepla. Teplo z jaderných reaktorů by v budoucnu mohlo být dodáváno zejména do energeticky náročných průmyslových odvětví. Mezi ty patří metalurgický průmysl, nebo i chemický průmysl.

"Čistá a bezemisní energetika může být významnou součástí strategie dosažení ambiciózních klimatických cílů a důležitého dlouhodobého zvyšování kompetencí společnosti Ciech," sdělil Dawid Jakubowicz, předseda představenstva.

V květnu společnost vyzdvihla možnost využití jaderných technologií při dekarbonizaci několika sektorů. Ty byly jasně specifikovány ve zprávě, která mimo jiné předpokládá konec využívání uhlí v roce 2033 a uhlíkovou neutralitu v roce 2040.

Pohled do zařízení Janikowo Pohled do zařízení Janikowo. Zdroj: Ciech

Ciech tedy zvažuje jaderné technologie, pomocí kterých by vyměnil využívání uhlí ve svých chemických závodech, které produkují uhličitan sodný. Ten se využívá jak při výrobě skla a cihel, tak také v potravinovém průmyslu. Společnost je druhým největším producentem uhličitanu sodného v EU a využívá velká zařízení s vysokou spotřebou elektřiny poblíž měst Inowrocław a Janikowo. Nyní pro provoz zařízení využívají uhelnou energetiku, která kromě elektřiny produkuje i teplo na výrobu páry.

Společnost Ciech zvažuje využití malých a mikro modulárních reaktorů ve svých podnicích. Na jejich vývoji hodlá spolupracovat se společností Synthos Green Energy, dceřinou společností Synthos chemical group. Obě společnosti se již dohody se společnostmi GE-Hitachi, která by měla dodat a upravit projekt reaktoru BWRX-300, a Ultra Safe Nuclear Corporation, která nabídne svůj mikro modulární reaktor. Oba koncepty slibují produkci tepla o parametrech 100-200 °C a 630 °C.

Společnosti Ciech a Synthos nyní analyzují možnost výstavby malých a mikro modulárních jaderných reaktorů v závodech Ciech. Podle vzájemně prospěšných dohod společně zhodnotí možnosti nového modelu dodávek energie.

"První reaktory IV. generace budou v Kanadě spuštěny v roce 2025. Jiné bloky pokročilých jaderných technologií by měly být stavěny ve Spojených státech. Pokud bude proces licencování jaderných reaktorů v Polsku v pořádku, nebude nic bránit vývoji a spouštění reaktorů IV generace v závodech Ciech do konce desetiletí," sdělil Rafał Kasprów, předseda Synthos Green Energy.

Synthos je velká polská skupina, zaujímající vedoucí pozici ve snaze o zavedení jaderné energetiky v zemi, zejména pak v průmyslovém sektoru. Na začátku září skupina podepsala dohodu o průzkumu výstavby šesti bloků reaktoru BWRX-300 v uhelné elektrárně Pątnów. V červnu společnost Synthos začala spolupracovat s petrochemickou firmou PKN Orlen na vývoji malého modulárního reaktoru (SMR). Se společností GE-Hitachi spolupracuje již od října 2020 a s Ultra Safe Nuclear od listopadu 2020.

Vývojem malých modulárních reaktorů se zabývá například i Rusko, které již jeden komerčně využívá. Jedná se o plovoucí jadernou elektrárnu Akademik Lomonosov, která je zároveň nejseverněji položenou jadernou elektrárnou. Ta již od května 2020 dodává energii do odlehlé sítě poblíž města Pevek na Čukotce. Mezi další vývojáře SMR reaktorů patří Spojené státy, konkrétně společnost NuScale Power s reaktorem NuScale. NuScale Power společně s laboratořemi plánují spustit první výrobní blok do roku 2026.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Omega
22. září 2021, 14:37

No teď budem na poláky jen koukat. Za 10 let budou mít ve firmách jaderné zdroje, hromadu větrníků na souši a FVE na každé střeše.

Karásek
22. září 2021, 14:48

Na jaderné energii nic čistého není. Cenově se to samozřejmě taky nevyplatí a plány jsou jen v teoretické rovině. Spíš jde o to, získat nějakou dotaci na předpřípravu takovéhoto zdroje.

Carlos
22. září 2021, 17:59

Pokud jim to dává ekonomický smysl za normálních podmínek bez nějakých obezliček a pomocí od státu, proč ne? Rozhodně je to sympatičtější řešení než český energoetatismus který dusí jakýkoliv soukromý rozvoj energetiky a inovace.

Je to zajímavý rozdíl mezi zeměmi kdy v ČR se průmyslem a zajištěním energie pro něj argumentuje jako jedním z důvodů pro stavbu bloků za peníze které budou chybět na něco jiného, například posílení kapacity drah mezi Ostravou a Přerovem, Přerovem a Brnem nebo bypass Labského údolí, a Polskem kde se průmysl, když mu hrozí nedostatek energie dle jeho představ, se rozhodne nesedět a začít to řešit sám vlastní iniciativou.

Něco mi tu nehraje v případě ČR. Buď je to tu průmyslu jedno reálně a pak to tu někdo používá jenom jako zástěrku pro jiné zájmy. Nebo je opravdu tak neschopný že se pár fabrikantů není s to domluvit a tu JE si i s vedením postavit. Přitom domluvit se na tom že si pár měst či fabrik postaví dohromady elektrárnu bývalo v průmyslu celkem běžné.

PetrV
22. září 2021, 18:33

Jen projidame budoucnost.

Jan Veselý
22. září 2021, 19:35

Nebo by se toho mohl chytit nějaký mazaný obchodník a prodávat podíly. Já si takhle před pár lety koupil kousek větrné farmy.

Carlos
22. září 2021, 20:45

To by mohl, ale já to nebudu, nemám konexe na to. Ale už tak deset let, vlastně od doby kdy jsem se trochu zajímal o projekty vojenské jaderné energetiky USA, si říkám že postavit malou JE někde ve vojenském újezdu by nebylo úplně blbé řešení. (Tedy do momentu než se někdo luften s dělem ;) ) Jak jsem psal před lety panu Závodskému "Sežeňte si na to peníze na burze, akcií za pár desítek tisíc si klidně koupím"

Prostě nevidím důvod proč by se měla energetika nechávat jenom MegaEvil korporacím a státům, pravý opak je třeba. Celkem zajímavé by bylo, ale to ti asi pošlu zabezpečenou cestou. Možná to už je, nebo by to bylo zajímavé na rozjetí.

Myslím že je třeba zapomenout dost velký kus 20. století, to byla poněkud chyba a zkusit navázat na dobu před 1. světovou válkou, jinak budeme opakovaně vbíhat v mnoha odvětvích do problémů které jsme před tím neznali a které jsou důsledkem uspořádání po dvou devastujících válkách a totalitních režimech. Pokud jsme jeli velmi dlouho energetiku fakticky pro válečný stav, (ale i mnoho oblastí ekonomiky), tak musíme navazovat hodně dozadu do doby než se to zvrhlo.

Vem si že ke konci 19. století v Británii vyrobili děla pro Itálii, celý export control byl že si admiralita vyžádala výkres. Dneska chceš vyvézt tatru s dofukováním kol a je to problém (nebo tak si to pamatuju ze školení) Do jisté míry jsme zmagořili.

P.S.

Mohl by jsi mi poslat (víš kam) kde jsi to kupoval?

energetik II
22. září 2021, 22:59

Poláci vyrábí 81 % elektřiny z uhlí a najednou si myslí, že budou mít malé jaderné reaktory do 10 let v každé fabrice ? Je to jenom blábol. I malý reaktor je pořád reaktor, ať má 1000 MW nebo 40 MW, pořád v něm běží řetězová reakce a produkuje radioaktivní odpad. Westinghouse měl přeci Polákům postavit 9000 MW výkonu ve svých AP-1000. To bude najednou Polsko přímo - "přesycené jádrem !! Každá velká fabrika bude provozovat svoje vlastní SMR a zároveň tam bude také někde "vrnět" ještě 8 reaktorů velikosti těch Temelínských ?? No z toho budou sousední nejaderní Němci jistě nadšení !

P.S. Během několika týdnů připojí Čína na síť první reaktor IV. generace na světě ve Shidao Bay , dva reaktory tam budou pohánět jednu turbínu o 200 MW. Jde o modulární vysokoteplotní héliem chlazený reaktor s kuličkovým palivem. První řetězová reakce tam proběhla už před pár dny. Takže blahopřání do Pekingu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se