Domů
Elektřina
Summit G7 se shodl na globálním konci fosilních paliv
Klimatické cíle

Summit G7 se shodl na globálním konci fosilních paliv

Až překvapivě významný výsledek měl summit zemí G7, který proběhl v jihoněmeckém městě Kruen. Státy dosáhly dohody nad využíváním fosilních paliv, snižování množství emisí CO2 a rozvojem obnovitelných zdrojů v rozvojových zemích.

Státy G7 se včera dohodly na tom, že ukončí éru fosilních paliv ještě v tomto století, což je poměrně překvapivé, protože ještě nedávno se v tomto ohledu objevovaly pouze odvážné „výkřiky“. Mnohem větší pozornost je však stále přikládána konferenci v Paříži, která má nastolit nová pravidla pro ovlivňování klimatu.

Dalším bodem summitu G7 v oblasti klimatu bylo snížení objemu emisí vypouštěných do atmosféry. Státy se shodly na tom, že pro úspěšné udržení oteplení o maximálně 2 °C vzhledem k období před průmyslovou revolucí je nutné do roku 2050 snížit emise CO2 o 40-70 % oproti roku 1990. To má sloužit jako výchozí hodnota nové dohody, která má vzejít z pařížské konference. Snížení se má dotýkat také vytápění a elektromobility.

Kromě toho je dalším klíčovým cílem podpora rozvoje obnovitelných zdrojů v rozvojových státech světa, jako je například Indie.

Země států G7 se tedy shodly na třech důležitých bodech dekarbonizace ekonomiky:

  • Konec éry fosilních paliv v 21. století
  • Snížení emisí o 40 – 70 % do roku 2050
  • Podpora rozvoje obnovitelných zdrojů v rozvojových státech
G7 summit v Německu
Summit G7 v německém Kruenu

Nejvyšší představitelé států G7 zároveň ukázali, jak chtějí vytyčených cílů dosáhnout. Od roku 2020 budou každoročně zvyšovat finance na boj s klimatickými změnami o 100 mld. dolarů.

Německo jako vůdčí stát v oblasti klimatických změn

Na summitu z řady výrazně vystoupila německá kancléřka Angela Merkelová, která s podporou USA a dalších evropských států prosadila výše uvedené klimatické záměry na úkor opozice. Zejména na úkor Japonska a Kanady, které byly v průběhu jednání ke klimatickým cílům zdrženlivější.

Přesto musí Angela Merklová s ochranou klimatu začít především „u sebe doma“:

„Pro Angelu Merklovou je zátěžovou zkouškou příštích několik dní, ve kterých se bude rozhodovat o budoucnosti výroby elektřiny z německých uhelných elektráren. Pouze v případě, že Německo omezí výrobu z uhelných elektráren pomocí uhelné daně, je možné dodržet své závazky k roku 2020.“
Christoph Bals, ředitel politické sekce GermanWatch

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jiří Malík
21. červen 2015, 17:22

Skvěle.

Jiří Malík
21. červen 2015, 17:25

Ještě aby USA a další země přestaly frakovat břidlice - je to nejmasovější emise metanu z lidské činnosti, patrně hned po zemědělství.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se