Domů
Energetika v zahraničí
Ukrajina: Provozovatel jaderných elektráren nedokáže financovat nákup paliva

Ukrajina: Provozovatel jaderných elektráren nedokáže financovat nákup paliva

Ceny elektřiny na Ukrajině jsou příliš nízké a neumožňují provozovateli jaderných elektráren v zemi pokrýt náklady na své palivo. S touto informací přišel generální ředitel společnosti Energoatom během výroční schůze. Problémem je údajně nová metodika národního regulátora, která určuje výpočet cen na nákup jaderného paliva. Ukrajina tak dle společnosti může mít s provozem svých jaderných elektráren problémy.

Jurij Nedaškovskij, generální ředitel společnosti Energoatom, uvedl dne 16. března na výroční schůzi společnosti, že v letošním roce dosáhne finanční deficit na palivové výdaje výše 55,06 mil. USD  (1,13 mld Kč). Tohoto deficitu firma dosáhne i přes navýšení regulovaného poplatku za dodávanou elektřinu. Zdražení regulované ceny elektřiny na 54,3 kopijek/kWh, které je platné od 1.ledna, tak podle vyjádření Energoatomu není dostatečné a stále nepokryje ani minimální potřeby společnosti.

„Něco takového se ještě nikdy předtím nestalo.“ 

Jurij Nedaškovskij, CEO společnosti Energoatom

Cena za elektřinu je nízká, zní z firmy

Národní regulátor pro energetiku a veřejné služby (NEURC) v loňském roce změnil způsob, jakým může společnost Energoatom účtovat poplatky za elektřinu. Elektřinu z jaderných elektráren prodává na Ukrajině státní  společnost Energorynok, která je i operátorem tamního trhu. Společnost Energoatom může stanovit ceny elektřiny na základě připravovaných smluv o dovozu jaderného paliva, ale dle současného nastavení podmínek nemůže využívat příjmy z elektřiny na financování smluv stávajících.

Vedení společnosti vyzvalo regulátora státního energetického sektoru, aby společnosti umožnil zvýšit ceny elektřiny. Dostatečné navýšení by dle Nedaškovského rovněž umožnilo firmě provádět nezbytné investice do bezpečnostních opatření. Nová metodika regulátora, zavedená v loňském roce, vedla k současnému deficitu, prohlásil ředitel Energoatom a dodal, že současná politika tlačí společnost „na pokraj přežití“. Dluh společnosti již překračuje 12,66 mld. UAH (9,9 mld Kč).

Nárůst cen o 15 % nepomohl

Společnost Energoatom nyní získává za vyprodukovanou kWh 0,54 UAH (zhruba 421 Kč/MWh). To představuje meziroční nárůst o 15,9 %. Takový nárůst ovšem dle společnosti není dostačující k pokrytí potřebných nákladů. V současnosti tak firma údajně není schopna financovat své plánované údržbářské práce na jaderných elektrárnách, ani financovat palivo.

Společnost Energoatom dnes nakupuje část svého jaderného paliva od americko-japonské společnosti Westinghouse a část od ruské společnosti TVEL. Hodnota dovozu jaderného paliva v loňském roce činila 533 mil. USD (10,95 mld Kč). Společnost Energoatom provozuje všechny čtyři ukrajinské jaderné elektrárny – Zaporoží, Rovno, Jihoukrajinská a Chmelnická. Všechny dohromady mají 15 jaderných bloků.

Komentáře

(8)

energetik

27. březen 2018, 13:32

Tak hlavně že jsou "soběstační". Tak kdyby do toho reaktoru vypálili díru na popelník a rouru do stávajícího komína, tak tam můžou topit alespoň uhlím nebo dřevem a byli by více soběstační.

energetik

27. březen 2018, 13:37

"Vedení společnosti vyzvalo regulátora státního energetického sektoru, aby společnosti umožnil zvýšit ceny elektřiny."

Oni tam nemají tržní ceny elektřiny?

Ještě že tu máme burzu a atomterotisté nás tu zatím nemohou ještě i takto okrádat.

Doufám že už mají našetřeno na likvidaci, protože už asi nenašetří.

Petr Závodský

27. březen 2018, 15:17

Chce to umět alespoň číst a popř. i trošku tu matematiku ... 421 Kč/MWh tj. cca 16,5 €/MWh. To je opravdu brutálně drahá elektřina. A tu cenu určuje regulátor...

Vezměte se za ruce s pány V+V a běžte jim poradit solár (pláně jsou velké) a vítr... to už se dnes na 100% doplňuje a svítí a fouká zadarmo.

Milan Vaněček

27. březen 2018, 16:36

Pan Závodský je kouzelník a měl by ukrajincům poradit. Dnes mi zde na bloku tvrdil že provozní náklady Temelína jsou 1-2 miliardy Kč za rok. Při cca 15 TWh co Temelín v roce 2017 vyrobil. To jest na 1 TWh jen 100 milionů, 1 MWh tedy za 100 Kč. To je 4 míň než ukrajinci, přičemž lidi v Temelíně jsou určitě líp placeni než na Ukrajině.

Tak jestli pan Závodský presentuje taková čísla i na vládní komisi, tak to může být označeno za........

Nebo pan Závodský lže jen nám zde na webu a na komisi presentuje něco věrohodnějšího?? Čekám na odpověď.

Petr Závodský

27. březen 2018, 17:21

Pane Vaněčku, opravdu naposled ... už opravdu na Vás reagovat nebudu a pište si bláboly jaké chcete...

1) V ceně elektřiny 16,5€/MWh z UK JE se platí jen provozní náklady??? Co investice??? Já vím jste zvyklý na jiná schémata - dotací....

2) Alespoň si nastudujte elementární pojmy provozní náklady, investiční náklady, investiční náklady během provozu (na Ukrajině dost za stress testy), poplatky na vyřazení, atd. atd...

Mimochodem Vy mi odpovíte za kolik by dnes byla cena ze solárů a větru na Ukrajině. Já vím, za 10, 15, 20 let to bude zadarmo, ale dnes?

A už máte na střeše FV panel, nebo Váš článek o střechách ladem byla jen propaganda a sám do toho nejdete?

Milan Vaněček

27. březen 2018, 19:43

Pane Závodský už raději mlčte, už jste se do toho úplně zamotal. Tady na webu čtu, že ukrajincům nestačí přes 400 Kč na MWh na jaderné palivo na výrobu v JE, vám v Temelíně stačí 100 Kč na MWh nejen na palivo ale i na mzdy pro více než tisíc pracovníků pracujících v Temelíně. Když si vezmu průměrný měsíční plat v energetice krát 12 krát 1,36 dostanu víc než miliardu. Kdo Vám dává to jaderné palivo za hubičku??? Když Vaše provozní náklady jsou 1-2 miliardy??

Z čeho platíte externisty??

Už raději nepište, jste naprosto nedůvěryhodný, jestli se na základě Vašich informací vláda rozhodne financovat nové JE, tak to špatně dopadne (a my zaplatíme další tunel), doufám že to tentokrát zodpovědným osobám neprojde. Tož tak, končím.

Petr

27. březen 2018, 21:11

Vy jste ale expert.

Tak jasně, že nebudou psát, že jim ty peníze nestačí na splátky dluhu nebo navýšení platů, napíší že jim nezbývá na to zápaďácké palivo, a pokud se skutečně šíleně nízká cena elektřiny brzy nezvedne, tak že to vypnou až zůstane světlo už jen v očích nejnaivnějšího a nejblbějšího Ukrajince zametajícího Majdanské náměstí.

C

29. březen 2018, 13:40

Ale kuš, budou se tvářit že to dávají a rozvalí Dněprostroj, ale ten vydrží jen pár dní, a při tom všem vyplaví všechno až po černé moře. A pak to svedou na Rusko.

Dost by mne zajímalo co a jak a proč mají tu cenu tak nízkou, to nebude jenom tak. Něco mi tu smrdí. Umělé dotace? No je to ale postsovětský stát a bůh ví jak to tam chodí. Problém je v tom že skrz to postsovětské myšlení se z toho nebudou schopní moc vyhrabat protože proti sobě jde tvrdá realita tržního světa a snaha o to aby státní služby byly co nejlevnější, to dopadne zle. Musí nějak začít postupně zvedat cena ale i mzdy. 16€ je málo, 30€ bývá slušné minimum za silovku, ale je otázka jestli to zvládnou utáhnout.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.