Spojené státy oficiálně znovu přistoupily k Pařížské dohodě

DomůŽivotní prostředíSpojené státy oficiálně znovu přistoupily k Pařížské dohodě
Zdroj obrázku: Wikimedia Commons https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e5/Joe_Biden_%2848554137807%29.jpg

Spojené státy pod vedením nového prezidenta znovu přistoupily k Pařížské dohodě o změně klimatu z roku 2015. Stalo se tak minulý pátek, přičemž nový kabinet zároveň zopakoval své ambiciózní plány na snížení emisí pro nadcházející tři desetiletí.

USA pod vedením předchozího prezidenta Donalda Trumpa oficiálně od Pařížské dohody odstoupily v listopadu 2020. Zprávu o znovupřipojení pak v tomto týdnu přinesl zpravodajský portál Reuters. Prezident Biden tak splnil svůj předvolební slib, ve kterém avizoval, že ke klimatické dohodě znovu přistoupí v prvních několika týdnech své vlády.

Přistoupení k dohodě trvalo podstatně kratší dobu než její předchozí vypovězení. Na virtuální konferenci konané minulý pátek za USA vystoupil vyslanec pro klimatickou politiku John Kerry a přislíbil, že nový kabinet udělá vše pro to, aby vynahradil svou nečinnost v oblasti mezinárodní klimatické politiky za doby prezidenta Trumpa.

Bidenova klimatická politika se bude snažit Spojené státy nasměrovat k uhlíkové neutralitě v roce 2050. Nový prezident za své (prozatím) krátké volební období stihl podepsat již téměř dvacet prezidentských nařízení zaměřených na opatření proti změně klimatu. Kerry pak oznámil, že na klimatické konferenci v Glasgow, která se bude konat v listopadu tohoto roku, Spojené státy představí agresivní národní závazky, které mají značně přispět k plnění cílů Pařížské dohody. Bývalý ministr zahraničí také slíbil, že přivede ke společnému jednacímu stolu Čínu, která má být pro USA strategickým partnerem v oblasti klimatu.

I přes nadšení z návratu USA k Pařížské dohodě, mezinárodní ambasadoři pro oblast klimatu tvrdí, že cesta vpřed nebude snadná.

Cíle Bidenova kabinetu v oblasti klimatu budou na domácím poli čelit značným politickým výzvám a také odporu společností, které využívají fosilní paliva. Zahraniční zástupci jsou tak poměrně skeptičtí k ambiciózním plánům nového prezidenta.

Spojené státy byly jediným státem, který doposud od Pařížské dohody odstoupil. Od roku 2015, kdy bylo v Paříži schváleno její konečné znění, ji ratifikovalo téměř 200 států celého světa a dohoda se stala jednou z nejrychleji přijatých mezinárodních smluv v historii. Dle prezidenta Trumpa ale účast Spojených států nebyla pro ně samotné výhodná, a proto od ní odstoupily.

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují