Domů
Akumulace energie
Český soběstačný dům - díl 1.
První dům z projektu český soběstačný dům
Zdroj: Instagram: @ceskysobestacnydum / https://www.instagram.com/p/CQStGjuLaN2/ Pavel Podruh

Český soběstačný dům - díl 1.

Otázka udržitelnosti se řeší čím dál tím více, zajímavou inspirací, jak posunout soběstačnost bydlení na vyšší úroveň, je projekt českého soběstačného domu. Ten si klade za cíl ukázat veřejnosti, jak dosáhnout maximální energetické nezávislosti a zároveň jim pomoci při stavbě vlastního takového domu. Autoři projektu se totiž chystají zdarma zpřístupnit veškerou dokumentaci svého off-grid domu. 

Má to smysl?

Na první pohled by se mohlo zdát, že plně soběstačný dům je v českých podmínkách zbytečný a zbytečně drahý. Je však potřeba připustit možnost, že ne vždy jsou k dispozici na stavebním pozemku inženýrské sítě. Vybudování elektrické přípojky a dalších inženýrských sítí se může stát velice nákladnou záležitostí. Navíc díky nedostatku stavebních parcel a vysoké poptávce se nezasíťované pozemky stávají zajímavou alternativou i přes vyšší cenu soběstačného stavení oproti klasickému domu.

Pořizovací investice do technologií zajišťující soběstačnost domu jsou sice velké, ale s využitím dotačních programů se lze dostat na relativně krátkou dobu návratnosti investic. V dotačním programu nová zelená úsporám lze najít programy pro různá opatření zvyšující energetickou účinnost domu. Jedná se například o fotovoltaické elektrárny s akumulací elektrické energie, vytápění pomocí tepelného čerpadla nebo zateplení domu.

Co český soběstačný dům umí

Soběstačný dům umí následující věci:

  • Vyrobit a akumulovat elektrickou energii pro svou spotřebu i nabíjení elektromobilu
  • Vyrobit, zachytit a rekuperovat dostatek tepla pro celý dům a zajistit tak teplotní komfort obyvatel díky pokročilému tepelnému hospodářství a kvalitní izolaci
  • Zachytávat, čistit a využívat dešťovou vodu na splachování, zalévání a sprchování
  • Využívat pouze vrtanou studnu, dešťovku a ČOV pro veškeré vodní hospodářství

Hlavními výhodami takového domu potom jsou:

  • Nezávislost na dodávkách tepelné energie
  • Nezávislost na dodávkách elektrické energie, většinu roku fotovoltaická elektrárna s přehledem pokryje spotřebu. V zimě pak, v případě že dostatečně nesvítí, pomůže elektrický generátor se Stirlingovým motorem  o výkonu 0,9 kW
  • Nezávislost na dodávkách vody. Dešťová voda nahrazuje cennou pitnou vodu v mnoha užitích, jako je splachování, sprchování, zalévání a podobně
  • Snížení emisí skleníkových plynů. Dům totiž neodebírá žádné fosilní produkty. Nelze však opomenout prvotní emise (při výrobě technologického vybavení domu), ty jsou však jednorázové a po dobu životnosti se nezvyšují na rozdíl od klasického domu, který odebírá energii z externích zdrojů
  • Schopnost ušetřit finanční prostředky díky osvobození od platby za paušální a jiné poplatky distributorům za odebrané energie a služby. Úspora nastává okamžitě a kompenzuje cenu pokročilého technologického vybavení

Projekt se teprve rozbíhá

Český soběstačný dům již nějakou dobu funguje a začíná poskytovat cenná data.

V následujících dílech se podíváme na konkrétní technologie, které byly použity a zkušenosti, které autoři nabrali při stavbě i používání tohoto unikátního domu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Josef
3. září 2021, 14:07

Je hezké vědět že projekt se teprve rozbíhá ,ale autoři už vědí že vše bude mít velmi krátkou návratnost. Kdybych dnes stavěl dům asi bych šel do tepelného čerpadla země/voda a podlahového topení topný faktor okolo 5 ti spotřeba 2MWh na vytápění domu ročně. Snaha o úplnou nezávislost nebude ekonomická.

energetik
3. září 2021, 20:07

Kdybych já dnes stavěl dům, tak bych žádný vytápěcí systém nedělal, nemá ekonomickou návratnost. Stačí kvalitní zateplení a řízená klimatizace/rekuperace.

Josef
4. září 2021, 00:05

teplovzdušné topení je také vytápěcí systém. Jeho nevýhodou je proudění vzduchu v místnostech, absence sálavého tepla, nutnost topení na vyšší teploty než u podlahového topení, vyšší spotřeba energie a nulová akumulace otopné soustavy. Celkově nižší vlhkost v domě v zimním období, ale máte pravdu ušetříte.

Patrik Darda
3. září 2021, 21:03

Ty portály.. ten výhled musí být parádní.. jen ty úniky tepla v zimě, to bude taky pecka. No, ale když bude celá zima slunečná jako v Italských Alpách, tak to něco ohřeje.

V létě už to s tím teplem uvnitř domu bude lepší, mnohem lepší ..třeba bez přesahu střechy, co stíní "zadarmo".. ale co, máme žaluzie a stín kdy budeme chtít.

Ale ne na všech oknech.. tak nějaké teplo vyvětrá rekuperace v nejhorším pomůže klimatizace.

Plná střecha fotovoltaiky.. a když nesvítí? a nesvítí nejenom v zimě! viz. třeba letošní "jaro", kdy pršelo a pršelo, tak to jako utáhne ten Stirling 0,9kW?

Asi budeme mít hodně baterií..

A ohřev teplé vody?

A teplo v zimě.. z tepelného čerpadla? Anebo přitopíme v kamínkách či snad krbu?

Tři metry dřeva budou stačit? Nebudou? Za domem je les.

A patří tepelné čerpadlo do soběstačného domu? Při nízkých tepelných ztrátách není potřeba.

Jaký vlastně je, když je soběstačný? Nízkoenergetický, pasivní, nulový či snad plusový?

Já jen, že počínaje rokem 2020 lze povolovat stavby min. v pasivním standardu.

To sprchování dešťovou vodou? Upravit vodu na sprchování lze, ale vyplatí se to?

Není přeměna dešťové na sprchovací vodu až příliš technologicky, energeticky a finančně náročná?

Pro mise na Mars každá kapka dobrá.

Vrtaná studna je fajn, ale bude v ní voda i za pár let?

Ano, letos mají všichni plné sudy dešťovky a neví co s ní, ale ještě nedávno tady bylo extrémní sucho a vodu ve studni aby člověk pohledal.

Chcete se opravdu spoléhat jen na déšť a slunce v těchto extrémech počasí?

Jako stavebník domu svépomocí se těším na cenu a podrobnou dokumentaci tohoto off-grid domu.

Zkušební "laboratoř", to možná ano, jinak je zde "soběstačnost za každou cenu" až příliš drahá pro běžného člověka s hypotékou a průměrným platem.

Jirka94535
4. září 2021, 15:05

Odpovím pouze na "úprava dešťové vody na sprchovací atd.".

Mám tento systém několik let, žádná úprava mimo odkalení a filtrace není třeba. Dešťovku používáme na vše mimo pití a vaření. Vařit v ní např. brambory by určitě taky šlo.

Proti tomu je ale třeba postavit investice a údržbu. Pokud chcete skutečně čistou vodu, tak odkalovací nádrž 4-6m3, hlavní nádrž libovolná co největší, mám sériovou 12m3, stačí. Znám stavebníka, který si vybetonoval 50m3. Prvý filtr (hrubý) na svodu z okapu, druhý filtr (jemný) pod okapem, do odkalovací nádrže se nedostane nic viditelného, třetí filtr (super jemný) za čerpadlem. Údržba "každodenní", hlavně okapové filtry, superjemný filtr stačí vyměnit 1-2x za rok. Celkové investice včetně dvou rozvodů vody +-200T před 7lety. Celková sběrná plocha 200m2, letos jsem dva svody pustil do sudů a do země, nechal jen 70m2 s nejjednodušším přístupem k údržbě.

Patrik Darda
4. září 2021, 20:54

Máme jímku na dešťovou vodu na 12m3 betonovou.

Vybudovaná svépomocí, náklady cca 50.000Kč. Dvojí rozvody vody v domě na splachování a praní. Filtry jsou tři, nejhrubší před jímkou, další za čerpadlem a jemný u pračky. Ušetřené náklady na 4 osoby max! cca 2.000Kč/rok. Takže ta návratnost je dlouhá, ale bral

jsem to jako investici, která se možná vrátí s narůstající cenou za vodu.

Josef
5. září 2021, 22:26

200 k je ale vyšší náklad než na vrtanou studnu kde máte vodu bez ohledu na počasí a dešťovku můžete vsakovat....

hlpb
4. září 2021, 16:22

Všechny technické detaily najdete níže, včetně vytápění a ohřevu vody v zimě pomocí pelet

https://www.csdum.cz/cesky-sobestacny-dum-jak-stavime-dum-bez-siti-a-jake-technologie-pouzivame.html

Ivan Novák
4. září 2021, 18:52

Kdyby byl kotel s tímto Stirlingovským motorgenerátorem dostupný běžně a za přijatelnou cenu, chtěl (a už měl) by ho každý domkář, a jistě by k tomu vznikl i zelený dotační titul. Uvidí se.

Britové něco podobného pro plynové kotle zkoušeli zavést před 20 lety, nepochybně to napadlo i německé inženýry, a masový úspěch zatím příliš vidět není. Když má nějaký jednotlivec hodně peněz, může si i do vesmíru zaletět, že. Ale pokud nejde o pohádku pro hýly, držím palce, kdo nic nedělá, nic nezkazí.

Carlos
4. září 2021, 19:29

Zapomínáte na to že výrobu elektřiny a napojení na síť Vám musí někdo dovolit a ten někdo má peníze právě z toho že si tu elektřinu od něj kupujete. Další překážkou je už to že musíte o něco takového žádat. Je to stresor, možná nákladný, a lidi se tomu budou pokoušet vyhnout. Další věc je že v požadavcích na připojení takového zařízení jsou blbosti které jdou vyložit různě. Jo kdyby se dala koupit krabička, třeba za 50-100 tisíc kterou napojíte někde mezi elektroměr a pojistky a ona zajistí celý energy management, tak o taková řešení bude zájem. Můžeme mít sebelepší technologie, ale pokud je s nimi spojená legislativní pakárna, tak je nikdo nebude chtít moc používat, pokud nemusí.

Ivan Novák
6. září 2021, 12:00

Myslel jsem na ty Němce, tam je výroba do sítě v malém politicky účinně podporována, "FV panel na každou střechu".

P. Provod je zajímavým typem inteligentního nadšeného realisty: https://www.youtube.com/watch?v=_rDrCgNBhX0&t=45s

Jsou tam i náklady a věta, že je to 2 měsíce hotové (video ze srpna) a nikdo tam nebydlí trvale, a když bude v zimě nejhůř, přijde na řadu připravená elektrocentrála. Všichni, co na tom dělali, se snažili při projektování té věci přemýšlet a při realizaci pořizovat kvalitní komponenty a odvádět kvalitní práci, což je, podle mé čerstvé zkušenosti, u běžných stavebních firem bohužel naprosto vyloučeno. Letmo zmíněna jakási dotace. I po odečtení vlivu FOAK, jak poctivě uvedeno ve videu, to je velmi exklusivní výlet ne pro každého.

Ivan Novák
6. září 2021, 12:03

Myslel jsem na ty Němce, tam je výroba do sítě v malém politicky účinně podporována, "FV panel na každou střechu".

P. Provod je zajímavým typem inteligentního nadšeného realisty. V YT videu ElectroDad jsou i náklady a věta, že je to 2 měsíce hotové (zveřejněno v srpnu) a nikdo tam nebydlí trvale, a když bude v zimě nejhůř, přijde na řadu připravená elektrocentrála. Všichni, co na tom dělali, se snažili při projektování té věci přemýšlet a při realizaci pořizovat kvalitní komponenty a odvádět kvalitní práci, což je, podle mé čerstvé zkušenosti, u běžných stavebních firem bohužel naprosto vyloučeno. Letmo zmíněna jakási dotace. I po odečtení vlivu FOAK, jak poctivě uvedeno ve videu, to je velmi exklusivní výlet ne pro každého.

hellokitty
4. září 2021, 19:41

jak to myslite s tym letosnim jarem? mozno prsalo viac nez obvykle, ale prsi aj v noci, ked prsi cez den tak sa panely aspon ochladia a maju vyssiu ucinnost, ja som teda moc rozdiel vo vyrobe nepoznal

Patrik Darda
3. září 2021, 21:06

Ty portály.. ten výhled musí být parádní.. jen ty úniky tepla v zimě, to bude taky pecka. No, ale když bude celá zima slunečná jako v Italských Alpách, tak to něco ohřeje.

V létě už to s tím teplem uvnitř domu bude lepší, mnohem lepší ..třeba bez přesahu střechy, co stíní "zadarmo".. ale co, máme žaluzie a stín kdy budeme chtít.

Ale ne na všech oknech.. tak nějaké teplo vyvětrá rekuperace v nejhorším pomůže klimatizace.

Plná střecha fotovoltaiky.. a když nesvítí? a nesvítí nejenom v zimě! viz. třeba letošní "jaro", kdy pršelo a pršelo, tak to jako utáhne ten Stirling 0,9kW?

Asi budeme mít hodně baterií..

A ohřev teplé vody?

A teplo v zimě.. z tepelného čerpadla? Anebo přitopíme v kamínkách či snad krbu?

Tři metry dřeva budou stačit? Nebudou? Za domem je les.

A patří tepelné čerpadlo do soběstačného domu? Při nízkých tepelných ztrátách není potřeba.

Jaký vlastně je, když je soběstačný? Nízkoenergetický, pasivní, nulový či snad plusový?

To sprchování dešťovou vodou? Upravit vodu na sprchování lze, ale vyplatí se to?

Není přeměna dešťové na sprchovací vodu až příliš technologicky, energeticky a finančně náročná?

Vrtaná studna je fajn, ale bude v ní voda i za pár let?

Ano, letos mají všichni plné sudy dešťovky a neví co s ní, ale ještě nedávno tady bylo extrémní sucho a vodu ve studni aby člověk pohledal.

Chcete se opravdu spoléhat jen na déšť a slunce v těchto extrémech počasí?

Jako stavebník domu svépomocí se těším na cenu a podrobnou dokumentaci tohoto off-grid domu.

Zkušební "laboratoř", to možná ano, jinak je zde "soběstačnost za každou cenu" až příliš drahá pro běžného člověka s hypotékou a průměrným platem.

Kamil Kubů
4. září 2021, 11:07

Soběstačný? Možná. Ale kde je ta udrzitelnost? Ten dům je tak prospikovany technologiemi s naprosto nezdrzitelnou výrobou, ze to smazava podstatnou část očekávaného přínosu. Příklad, na střeše mají cca 100m2 FVE, tedy nějakých 20kWp. Ale když nesvítí, tak ten dům ma utáhnout 0,9 kW generátor? Buď tam mají zbytečné panely nebo v zimě budou drkotat zuby sedice potmě kolem toho Stirlingu.

Milan Vaněček
4. září 2021, 20:21

Pan Kubů neumí počítat nebo nic neví o FV panelech nebo si nepřečetl nic o tom co diskutuje. Jinak by nepsal takové nesmysly jako 20 kWp výkonu střešních panelů na střeše tohoto domu.

Kamil Kubů
5. září 2021, 08:02

Podle fotografie maji na střeše 48 panelů. Dnes je běžný výkon jednoho standardního panelu okolo 400Wp. Můj odhad 20kWp rozhodně nebyl mimo mísu.

Máte pravdu pane Vaněčku, kdybych hledal ještě nějakou dobu na jejich webu, tak bych asi ten článek s detailnimi parametry našel. A tam bych přečetl, že instalovaný výkon má být 10kWp, podle obrázku 11 kWp. Je to polovina toho co jsem odhadl já, ale pořád je to více jak desetinásobek výkonu náhradního zdroje.

xyz
5. září 2021, 17:11

Dobrý den, nebyl jste tak daleko od pravdy. Je tam instalováno 15kWp. Viz videa pana Electro Dad na YouTube.. má tam o tomto domku s majitelem komentáře. Hezkou neděli.

hellokitty
4. září 2021, 21:48

20kwp vam da aj za velmi hnusneho sedeho dna 3-4kwh, ale take dni su tak 2-3 v roku podla lokality, ak k tomu je baterka alebo akumulacka tak mate zasobu este z predosleho dna

xoor
5. září 2021, 08:54

2-3 dni v roku? No to nevím kde žijete. Poslední 2 roky je tu hnusné počasí celkem často. V zimě, na jižní moravě, máme dlouhé inverze.

Patrik Darda
5. září 2021, 10:13

Tak "akademici" stojící před domem na samotě u lesa, prezentuji zájemcům svůj "soběstačný" dům, to nám to dneska hezky svítí, fotovoltaika nám parádně funguje dokonce nabíjí elektromobil a zatím se zadním vchodem nosí do technické místnosti pytle plné pelet. Máme peletový kotel a tepelnou ztrátu domu 6,5Kw! Rekuperaci nemáme, protože "bydlíme u lesa" a draze vyrobené teplo vyvětráme okny. A pro ty pelety jezdíme tím elektromobilem s tažným a vozíkem, ale jen když je sucho, protože nemáme pořádnou příjezdovou cestu a bydlíme na horách.

"Ale je tady krásně"

Jak tvrdíte na svých webových stránkách, stavíte bez dotací, to je Vám ke cti. Váš experiment, Vaše peníze. Dovolím si jednu malou radu, ten peletový kotel (pokud tedy není kombinovaný) vyměnit za kotel na dřevo, zakoupit řetězovou pilu (doporučuji motorovou, ta elektrická se musí často nabíjet) a pořádnou sekeru, rukavice. Nařezat a naštípat aspoň 10m3 dřeva/rok. Výhody? Topení máte skoro zadarmo, přitom si zlepšíte fyzickou kondici a hlavně si vyčistíte hlavu. Osobně odzkoušeno, praktikuji každý rok.

Jirka94535
5. září 2021, 18:45

Předpokládám zplynovací kotel. Připojuji se. Jen těch 10m3 se mi zdá hodně. Nemám zrovna malý baráček, 4-6m3 stačí, s dovozem max 3600Kč/rok + práce na fyzičce. V případě samovýroby v lese by to bylo pod 2T. Ale dokupuji každý rok paletu dřevěných briket, mají své výhody, takže dohromady 7-8T podle aktuální ceny briket.

Patrik Darda
6. září 2021, 09:08

Ono z těch 10m3 čerstvého, máte po 2 letech sušení 7-8m3? Něco na grilování na otevřeném ohni. A kdo je připraven, tak není překvapen, což ukázala poslední topná sezóna. Topit jsme začali loni v záři a konec letos v květnu. Oblast Beskyd. Lepší mít pár metrů navíc. Pokud dojde, čerstvé špatně hoří a sušené palivové dřevo kupovat v zimě, tak ty ceny nikdo nechce platit. A dnes ráno hlásí teploměr celých 5 stupňů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se