Domů
Akumulace energie
Vědci vyvinuli palivový článek využívající k výrobě elektřiny moč

Vědci vyvinuli palivový článek využívající k výrobě elektřiny moč

Výzkumní pracovníci britské University of Bath vyvinuli nový palivový článek, jenž umožňuje vyrábět elektrickou energii z moči. Inovativní článek by mohl své využití nalézt zejména v regionech trpících chudobou či odlehlých oblastech bez přístupu k elektrizačním sítím.

Mikrobiální palivový článek je zařízení, které využívá biologických procesů bakterií k přeměně organických látek, například i moči, na elektrickou energii. Hlavní výhodou tohoto typu článků je jejich relativně levný a ekologický provoz.

„Mikrobiální palivové články mohou sehrát významnou roli při hledání řešení, která podpoří dostupné a bezpečné dodávky elektrické energie, které budou šetrné k životnímu prostředí, známé jako energetické trilema,“ říká spoluautorka projektu Dr. Mirella Di Lorenzo

Současná verze palivového článku má rozměry přibližně 2,5 na 2,5 cm a na katodě využívá organický katalyzátor, který je výrazně levnější alternativou k platině, jež bývá běžně využívána v ostatních mikrobiálních článcích.

Podle hlavního autora projektu, Jona Choulera, by mikrobiální palivové články mohly být skvělým zdrojem energie v rozvojových zemích, a to zejména v chudobných a zemědělských oblastech.

„Vytvoření technologie, která může potenciálně změnit životy chudých, kteří nemají přístup k elektřině nebo si ji nemohou dovolit, přináší strhující možnosti. Doufám, že výsledky našeho výzkumu umožní strádajícím lidem těšit se z vyšší kvality života,“ tvrdí Jon Chouler.

Autoři článku se nyní zaměřují na možnosti navýšení jeho výkonu, který je zatím jeho největším nedostatkem. V současné době dosahuje energetická hustota 2 W na metr krychlový prostoru komory článku, což je výrazně méně, než nabízí běžné vodíkové články. Naopak významnou výhodou této technologie jsou nízké výrobní náklady a využití odpadního materiálu.

Autor úvodní fotografie: Tim Gander

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.