Domů
Elektřina
Technologie spojující slunce, sůl a sklo jako budoucnost energetiky

Technologie spojující slunce, sůl a sklo jako budoucnost energetiky

Crescent Dunes je název solární elektrárny s instalovaným výkonem 110 MW, která vyrostla v Nevadské poušti severo-západně od Las Vegas a do komerčního užití vstoupila v roce 2015. Pilotní projekt společnosti SolarReserve slibuje poskytování energie ve dne i v noci díky akumulačním technologiím využívajícím roztavenou sůl.

Elektrárna je tvořena deseti tisíci skleněnými tabulemi, každá o velikosti 115 metrů čtverečních, které odráží sluneční paprsky do centrální věže. Zrcadla pokrývají oblast širokou 2,4 km a dle CEO SolarReserve Kevina Smitha přestavuje projekt budoucnost solární energetiky s potenciálem představovat alternativu fosilních i jaderných zdrojů energie.

Crescent Dunes se nachází několik stovek kilometrů severo-západně od Las Vegas, uporstřed Nevadské pouště. Zdroj: flickr

Smith věří, že technologie využívající roztavenou sůl pro ukládání energie je v současnosti nejvyspělejší technologií svého typu na světe. Centrální oblast elektrárny obsahuje rezervoár tvořený draslíkem a dusičnanem sodným, který je rozehříván na 288 °C. Při této teplotě se sloučenina nachází v tekutém skupenství a je cirkulována v trubicích vedoucích do centrální věže. Tam při kontaktu s odraženou sluneční energií vzrůstá teplota sloučeniny na 560 °C a je poté zachycována v dalším rezervoáru.

Roztavená sůl toto teplo účinně udržuje, díky čemuž může být elektřina vyráběna v parní turbíně v jakoukoli denní dobu. Crescent Dunes takto může poskytovat energii 75 tisíci nevadským domácnostem. Smith věří, že technologie CSP (concentrated solar power) je natolik slibná, že bude moci soupeřit i s nejpoužívanějšími fosilními a jadernými zdroji.

Centrální věž zachytávající energii odražených slunečních paprsků. Zdroj: SolarReserve

Výhodou oproti klasickým fotovoltaikám je to, že technologie umožňuje přísun elektřiny i v noci a elektrárna je údajně schopna vyprodukovat dvakrát více čistého ročního výkonu než klasická fotovoltaika obdobné velikosti. SolarReserve provádí výzkum směřující k vývoji levnějšího zařízení o vyšší kapacitě a má plány expandovat na čínský trh, do Afriky a Chile. Nevadský stát se zavázal vykupovat energii vyrobenou v Crescent Dunes po dobu 25 let.

Technologie je samozřejmě použitelná pouze v oblastech s intenzivním a nepřerušovaným slunečním zářením a vyvolává obavy ohledně bezpečí ptactva a dalších živočichů. Na druhou stranu se ale Crescent Dunes může chlubit nulovými emisemi a odpadem a také pouze malou spotřebou vody. Za předpokladu že se technologie prokáže být opravdu udržitelnou a bude moct být využívána globálně, čeká solární energetiku světlá budoucnost.

Zdroj úvodního obrázku: SolarReserve

Komentáře

(1)

Mikeš

16. srpen 2016, 17:10

"Na druhou stranu se ale Crescent Dunes může chlubit nulovými emisemi a odpadem a také pouze malou spotřebou vody"

Více na: http://oenergetice.cz/elektrina/technologie-spojujici-slunce-sul-sklo-jako-budoucnost-energetiky/

Tepelná elektrárna s malou spotřebou vody? Tedy má suché chlazení, no tam je těch výhod docela pramálo, hlavně v takové poušti kde bude před den horko a suchý vzduch.

"Suché chlazení: Tento systém využívá pro chlazení vody z kondenzátoru tepelné výměníky, ve kterých je voda vedena soustavou uzavřených potrubí a kanálků, které jsou ochlazovány pouze proudícím vzduchem. Vzhledem k nízké tepelné kapacitě vzduchu 1 kJ.kg-1.K-1 je spotřeba vzduchu na chlazení mnohem vetší než u mokrých systémů, proto je nutné zajistit jeho dostatečné množství, a tak je ve většině instalací tohoto systému využíván nucený tah pomocí ventilátorů. Pro stejný výkon zabere suché vzduchové chlazení vždy větší plochu v porovnání se soustavou mokrého chlazení. Suché chlazení je také investičně náročnější. V energetice se proto používá suché vzduchové chlazení v případech, kdy je v místě výroby elektřiny nedostatečná dodávka vody pro mokrý způsob chlazení."

Více na: http://oenergetice.cz/technologie/elektroenergetika/chladici-soustavy-tepelnych-elektraren/

Takže to není nějaká výhoda ale spíše nutnost vzhledem k lokalitě elektrárny.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.