TenneT a Sonnen chtějí využívat domovní bateriové systémy pro udržení stability sítě
Provozovatel německé přenosové soustavy společnost TenneT a německý výrobce inteligentních bateriových systémů společnost Sonnen spojí své síly. Společně zahájí pilotní projekt, ve kterém budou využity domovní bateriové systémy společnosti Sonnen pro minimalizaci energetické nerovnováhy v německé přenosové soustavě.
Německá přenosová soustava v současné době nemá dostatečnou přenosovou kapacitu, aby dokázala přenést veškerou elektrickou energii vyrobenou obnovitelnými zdroji. Společnosti TenneT a Sonnen ve společném projektu vidí příležitost, jak využít výkon domovních solárních systémů a tím snížit plýtvání elektrickou energií.
Tento systém je nezbytný v době, kdy elektrická energie z větrných elektráren je vyráběna v severním Německu a nemůže být přenesena do průmyslových center na jihu země.
Systém je založen na využití akumulační kapacity domovních bateriových systému pro fotovoltaiku. V době, kdy bude přebytek elektrické energie z větrných elektráren a nebude k dispozici dostatečná přenosová kapacita v síti, budou bateriové systémy využity pro uložení této elektrické energie.
Zpočátku má být využito zhruba 6 000 úložišť
Pro zajištění tohoto systému budou společnosti používat software Blockchain společnosti IBM. Software umožní flexibilně zjišťovat dostupnou volnou kapacitu všech zapojených bateriových systémů. Tímto způsobem lze efektivně integrovat a podporovat obnovitelné zdroje a dosáhnout lepšího využití těchto zdrojů v německém systému dodávek elektrické energie.
Celý projekt má potenciál propojit malé „energetické“ zákazníky a učinit je nezávislými na centralizovaných poskytovatelích elektrické energie.
Obě společnosti mají za cíl zpočátku spojit bateriové systémy o celkovém elektrickém výkonu 24 MW (tedy přibližně 6 000 domácích bateriových systémů) pro potřeby TenneT, který tento výkon bude využívat jako zásobník pro variabilní výrobu větrných elektráren.
„Chceme zjistit, jak můžeme omezit plýtvání vyrobenou energií z větrných elektráren tím, že ji uložíme do baterií společnosti Sonnen, ke kterým budeme mít přístup na severu, a zároveň uvolníme energii ze sluneční energie uložené v bateriích Sonnen v jižním Německu,“ řekl Urban Keussen, předseda představenstva německé části společnosti TenneT.
Německo má aktuálně zhruba 15 milionů rodinných domků a 1,7 milionů fotovoltaických jednotek, ale pouze 50 000 domovních bateriových systémů.
Pokud by minimálně 10 % všech domácností využívalo fotovoltaické jednotky a skladování během následujících deseti let, mohlo by to vytvořit dostupný výkon asi 6 GW.
Zdroj úvodní fotografie: TenneT
Mohlo by vás zajímat:
Jak už jsem psal, u nás máme zhruba stejný počet rodinných domků na milion obyvatel, jako Němci, když využijete fotovoltaiku na střechách během 10-20 let podobně jako Němci ji mají už teď, a po těch 20 letech už 2X10% domácností bude mít FV a akumulaci (to už akumulace bude cenově dostupná i pro nás),
tak si můžeme vytvořit dostupný výkon (z přebytků OZE) na úrovni 6GWx2/8=1,5 GW. To jsou typické Dukovany (kde obvykle 1 blok stojí), takže se nemusí stavět nové JE.
To by ale loby ČEZu a ostatních velkovýrobců nesměla blokovat FV na střechách (a povolovat jen prodej svých předražených FV instalací na střechách s dotací, která stejně celá připadne jim).
Jo časy se mění, OZE toho dokáží mnohem více, než si klasičtí odborníci představovali před 5 či 10 lety.
Baterie možná budou. Střídače jsou už dnes. Jejich charakteristika není nikde definovaná. Když chci něco nahradit tak to musí být se vším všudy.
Němci to odzkouší, když to bude dobře fungovat tak proč to u nás nevyužít. Ale vše u nás jen bez dotací.
Proč nepodpořit rozvoj solárního byznysu na střechách smysluplnou dotací? Podívejte se jak fungují ty kotlíkové. Dotací pobídnete domácností k investicím do samozásobení energií a hlavně se rozvinou dodavatelé. Podraz je ovšem ve využití těchto dotovaných zdrojů k regulaci. Na jedné straně budou platit za kapacitu v chemických bateriích a na druhé budou zavírat již postavené fyzikální (přečerpávání elektrárny), které se na takovém "trhu" neudrží.
Drobné dotazy:
Komu patří ty domovní bateriové systém?
K jakému účelu je pořídil (ať už nákupem, nebo pronájmem)?
Kdo se realizací tohoto plánu fakticky stane provozovatelem a uživatelem?
Jak se to projeví v ekonomice vlastníka/nájemce?
Jsou s tím vlastníci/nájemci srozuměni?
Systémy patří majitelům domů. Pořídili si je k různým účelům, hlavní asi bude maximalizace samospotřeby FV elektřiny, jako záložní zdroj elektřiny, apod. Podepsání smlouvy se Sonnen přenechá částečnou kontrolu nad interakcí svého systému se sítí na nich, kromě ojedinělých situací na ostatních funkcích nic nepozná, ale vydělá slušný balík peněz. Podobnou akci loni rozjela v USA Green Mountain Energy s Powerwally od Tesly. Ti, jako utilita, nabízejí zákazíkům na Powerwall 50% slevu, když se upíšou do podobného programu.
na současných číslech těch zatím instalovaných bateriových systému je vidět, že jsou pořád strašně drahé a to i přes dotace do nich plynoucí.... je vidět, že německý zákazník umí počítat........
Zatím je situace následujíci: pro instalaci na střeše je cena rozumné akumulace přibližne stejná nebo o trochu nižši než cena fotovoltaiky. Podle learning curve cena fotovoltaiky do roku 2025 klesne na polovinu, cena baterií klesne mnohem více (cca 5 krát), hromadná výroba teprve začíná a dvojnásobky produkce se dostavují rychleji. Takže okolo roku 2025 bude akumulace ( z poledne na večer a noc) dělat pod 40% ceny fotovoltaiky a bude se to stále snižovat.
Jestli naše platy porostou aspoň nad třetinu Německých a jestli distributoři elektřiny nepoleví ve své snaze zdražování cen (za jistič, ....) tak už před rokem 2025 bude pro čechy výhodné si pořídit fotovoltaiku na střeše i s akumulací. V současnosti je většina majitelů rodinných domků ještě příliš chudá.....
k " grafovým předpovědím" všeho druhu jsem, po letech praxe, velmi velmi skeptický a spíš dávám na praktické výsledky typu, čekali jsme už před rokem 100,000 domácností a zatím to nemá ani 50,000 . Prostě telenovela se nějak nekonala :)
Současné pokrytí německých, jistě ne chudých domácností naznačuje, že existuje nějaký problém v poptávce , dodávky to nejsou, takže to musí být cena nebo nějaký regulační háček.
No a ohledně poklesu ceny jsem též velmi skeptický, vy znáte nějaký poptávaný a výhodný produkt pro domácnosti, u kterého razantně klesá cena a na kterou se nakonec nevrhne s daní stát ?
Myslím, že si na pokles cen baterií hódně počkáme....
Ano znám. LCD monitory a televise. Technologie je podobná jako u tenkovrstvých slunečních článků. Já nemluvím o předpovědích, mluvím o zkušenosti ( learning curve je závislost založená pouze na zkušenosti, vidíte to z anglickěho názvu, ještě se tomu říká experience curve)
Já vždycky doporučuji při těchto příležitostech sáhnout do kapsy nebo kabelky. Lidi tam mají smartphone, který se dnes dá pořídit slušný za 2-3 tisíce Kč, tj. je levnější než mobilní telefon před 10 lety, levnější než GPS navigace před 10 lety, levnější než digitální fotoaparát před 10 lety, levnější než libovolné pocket PC/organizér před 10 lety, levnější než GameBoy před 10 lety, ... Vše v jednom.
Samotný mobilní telefon byl před 30 lety výrobek pro burziány a tajné služby, dneska ho mají a používají i "negři v buši". Přitom je to mnohem složitější výrobek než nějaký FV panel nebo baterie.
Já vždycky v podobných případech doporučuji zamyslet se nad hodnotou aktiv celkem, která jsou předmětem úvah a velikostí trhu. Nový mobil si může pořídit leckdo zítra, pokud bude mít důvod. V energetice je to o něco složitější. Tím neříkám, že žádná změna není možná, jen tempo, které je obvyklé v IT se v energetice zpravidla nekoná.
Ad "Současné pokrytí německých, jistě ne chudých domácností naznačuje, že ..."
Ono to bude chtít asi důkladnější stratifikaci DE domácností viz třeba:
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se