Nová studie zdůrazňuje hodnotu jaderné energetiky pro zaměstnanost v EU

DomůEkonomické analýzyNová studie zdůrazňuje hodnotu jaderné energetiky pro zaměstnanost v EU

Evropský jaderný průmysl v Evropské unii zaměstnává více než 1,1 milionů osob. Podle nové studie společnosti Deloitte tento sektor vytváří více než půl bilionu eur (12 850 miliard korun) na HDP

Podle nové studie od společnosti Deloitte každý instalovaný gigawatt v jaderné energetice v EU vyvolává roční investice ve výši 9,3 miliard eur (239 miliard korun) v jaderných a subdodavatelských odvětvích. Poskytuje stálou a lokální zaměstnanost pro téměř 10 000 osob.

Každý gigawatt dále tvoří na HDP Evropské unie 4,3 miliardy eur (110,5 miliard korun). To znamená, že každé vynaložené euro v jaderném průmyslu vytváří v HDP 5 eur (129 korun). Na každé přímé pracovní místo vytvořené v jaderném průmyslu je dále navázáno 3,2 pracovních míst v hospodářství EU jako celku.

Pro srovnání, průmysl větrné energetiky (instalovaný výkon 160 GWe) podporuje v Evropě pouze 250 000 pracovních míst a vytváří HDP ve výši 36,1 miliard eur (928 miliard korun). V oblastni solární energetiky je přitom jen něco málo přes 80 000 pracovních míst (instalovaný výkon 100 GWp).

Vliv jaderného průmyslu na zaměstnanost v EU. Zdroj: World Nuclear News

„Jelikož jedním z cílů této studie bylo poskytnout údaje o ekonomickém přínosu evropského jaderného průmyslu do roku 2050, mají nyní k dispozici rozhodující činitelé spolehlivou prognózu přínosů, které by vyplynuly z instalovaného výkonu 150 GWe v celé EU,“ řekl Sorin Elisei, senior manažer společnosti Deloitte Romania.

Vliv jaderného průmyslu na HDP v EU. Zdroj: World Nuclear News

Pokud se do budoucna očekává, že jaderná energie bude v roce 2050 představovat čtvrtinu instalovaného výkonu tj. 150 GWe, studie předpovídá, že průmysl bude podporovat více než tři miliony pracovních míst. To představuje dle studie 576 miliard eur (14 802 miliard korun) ročně v HDP. Zvýší daňové příjmy o 110,2 miliard eur (2 832 miliard korun) a poskytne domácnostem příjmy ve výši 490,9 miliard eur (12 615 miliard korun).

„Pokud bude Evropa vážně uvažovat o dekarbonizaci své ekonomiky do roku 2050, bude muset čtvrtina elektrické energie vyrobené v EU i nadále pocházet z jaderných elektráren. Nejen, že to EU umožní dosáhnout svých cílů v oblasti emisí oxidu uhličitého, ale zároveň zajistí, aby měla přístup k energii. Rovněž významným způsobem přispěje k hospodářskému růstu a k vytváření pracovních míst,“ uvedl Yves Desbazeille, generální ředitel společnosti Foratom.

Zdroj úvodní fotografie: European Commission