Návštěvnost přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně loni opět vzrostla
Návštěvnost podzemních útrob přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku loni vzrostla. Do elektrárny zavítalo 30.047 lidí, meziročně o 7000 více. Počet návštěvníků ale přesto stále nedosáhl úrovně před epidemií koronaviru, kdy si přečerpávací vodní elektrárnu každoročně prohlédlo v průměru 35.000 lidí. ČTK to dnes sdělil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
Celkový počet turistů, kteří na Dlouhé stráně loni zavítali, se naopak meziročně snížil zhruba o 10.000 na 85.334 lidí. Tato statistika však může být podle Sobola zkreslená. „Celkovou návštěvnost počítáme jako součet návštěvníků exkurzí a turistů, kteří vyjedou k horní nádrži lanovkou. Loni si ale pracovníci elektrárny všímali, že výrazně rostl počet lidí, kteří lanovku vynechali a k horní nádrži došli pěšky nebo přijeli na stále populárnějších elektrokolech. Z množství turistů, kteří se kolem vodní nádrže pohybovali hlavně v letních měsících, usuzujeme, že se celková návštěvnost opět vyšplhala až téměř ke 100.000,“ uvedl Sobol.
Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Energetické zařízení přitahuje turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý. Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. „Stále větší význam elektrárny však spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie,“ dodal Sobol.
Mohlo by vás zajímat:
Užitečná baterie, jen mne nepřestává udivovat že se tomu zařízení říká elektrárna a ne nějak jinak aby bylo jasné že to víc el. energie spotřebuje než vyrobí (a to na exkurzi rozhodně neuslyšíte, pokud se nezměnilo). Je to jako když Rakušané přečerpají elektřinou z Temelína a pak z toho "vyrobí zelenou energii".
Je to neuvěřitelné zařízení. Před dvěmi lety jsem tam byl s manželkou jen tak „náhodou“ na dovolené a náhodou jsem měl i registrovanou prohlídku celého komplexu. Myslím si, že tohle je jedno ze skvělých řešení jak uložit elektřinu z OZE. Navíc to podle mého nijak extrémně nepoškodilo krajinu a zespoda ani nevíte, že tam kdy jaký kopec byl.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se