Domů
Elektrárny v ČR
ČEZ letos do oprav přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně investuje 48 mil.Kč
Nároèná oprava horní nádrže nejvìtší èeské pøeèerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stránì pøed dokonèením . Na snímku :
Pohled na horní nádrž pøeèerpávací elektrárny Dlouhé Stránì
v nadmoøské výšce 1.360 metrù, kde od 15.6.-19.8. probíhá
rozsáhlá oprava  - nová tìsnící vrstva hornínádrže vydrží minimálnì pøíštích dvacet let provozu . Text: viz slovní zpravodajství.

ČEZ letos do oprav přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně investuje 48 mil.Kč

Elektrárny v ČR
16 komentářů
20. červenec 2023, 11:30
ČTK

Energetická společnost ČEZ letos investuje do oprav přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku 48 milionů korun. Většina prací byla naplánována na červnovou a červencovou odstávku, při které energetici postupně vypnuli obě soustrojí. „Cílem letošních oprav je zajistit bezpečný a spolehlivý chod elektrárny. V příštích letech se chystáme na rozsáhlejší modernizaci,“ sdělil dnes ČTK ředitel přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně Ludvík Štrobl.

Technici letos v elektrárně Dlouhé stráně například opravili kulové uzávěry nebo rozváděcí lopaty na turbíně. „Zvládli jsme natřít první asi stometrový úsek přivaděče prvního turbogenerátoru a dokončili jsme část rekonstrukce elektronické požární signalizace pro zvýšení ochrany a bezpečnosti,“ uvedl Štrobl. Kromě oprav v podzemí se energetici zaměřili i na práce v dalších objektech elektrárny. Budují například novou přehrážku proti naplaveninám na Česnekovém potoku nad dolní nádrží a zajišťují kameny na svazích kolem silnice vedoucí k horní nádrži. „Pro turisty i cyklisty je cesta přístupná, ale doporučujeme zvýšenou opatrnost,“ dodal Štrobl.

Loni společnost ČEZ do modernizace přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně investovala přes 60 milionů korun. Investice směřovaly hlavně do zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti provozu elektrárny, která kromě dodávek elektřiny zajišťuje také stabilitu české přenosové soustavy.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Energetické zařízení přitahuje turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý. Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Elektrárna hraje stále důležitější roli při vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Miloslav Černý
20. červenec 2023, 12:11

Rozhodně by stálo ne jenom k zamyšlení využití této aspoň horní vodní plochy pro již vyzkoušenou plovoucí fotovoltaiku a spojení v těcto horních partiích na víc ve využití energie větru. Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.

Ivan Novák
20. červenec 2023, 12:20

ČEZ tam na Mravenečníku kdysi tři větrníky provozoval. Správa CHKO nesouhlasila s jejich nutnou rekonstrukcí, tak tam není nic.

Miloslav Černý
20. červenec 2023, 14:16

Asi je jim příjemější změna klimatu s negativní změnou naší přírody. On to někdo vyřeší za nás. Vrtule tu mít nebudeme za žádnou cenu ani jiné způsoby využití větru. Kůrovec patří do přírody a zvýšené negativní nebezpečí související se změnou klimatu je také přirozenou zaležitostíí.

Ivan Novák
20. červenec 2023, 21:21

Asi nutno upřesnit větu: ty staré a dnes už relativně velmi malé větrníky tam zřejmě ještě stojí, jen jsou mimo provoz. Kdosi tam chtěl stavět něco nového, jak dopadl, nevím.

miro novak
20. červenec 2023, 13:01

su ludia, ktori musia zvazovat pozitiva a negativa. A su ludia, ktori to maju na haku a schovavaju sa za lacne hesla.

Miloslav Černý
20. červenec 2023, 13:53

Ono je to také o té erudovanosti a hlavně odvaze něco smysluplně přnosného dokázat prosadit a né si to odsedět s dobrým alibismem.

miro novak
20. červenec 2023, 18:12

to si citoval niekoho z ciernych baronov?

Jiří Švarc
20. červenec 2023, 19:49

Kde na světě je prosím vyzkoušena plovoucí fotovoltaika na hladině pravidelně kolísající o více než 20 metrů a na místě, kde nejsou žádná servisní plavidla?

A zamyslel jste se vy nad řešením co dělat při odstávkách/modernizaci, když je nádrž zcela vypuštěná? Nad technologií pro servis panelů? Nad kanibalizací PVE, kdy se napouští ze sítě v noci zrovna když by nejvíc potřebovala EE od FVE?

Jistě jste již našel způsob, jak to vyřešit a máte i vyčíslené náklady. Můžete se s vaší detailní analýzou pochlubit?

Miloslav Černý
20. červenec 2023, 21:18

Na to by Vám nejlépe odpověděl sám ČEZ, takovou fotovoltaiku již provozuje u nás na jiné přečerpávačce, škoda že nevíte na jaký. Moc na výběru není.

Emil
20. červenec 2023, 21:29

Takovou fotovoltaiku ČEZ neprovozuje na jiné přečerpávačce, protože ve Štěchovicích kolísá hladina maximálně jen o 9 metrů a ne o 20. Tuto podmínku máte uvedenu hned v první větě příspěvku, na který reagujete.

Miloslav Černý
20. červenec 2023, 21:58

Principialně je kolísání hladiny vyřešena, takže bych v tom takovou neřešitelnost neviděl. Navrhovatele těchto řešení bych proto z tohoto důvodu nepodceňoval.

Emil
20. červenec 2023, 22:17

O "neřešitelnosti" jsem nic nepsal, já pouze vyvracím vaše nepravdivé tvrzení, že "ČEZ takovou fotovoltaiku již provozuje u nás na jiné přečerpávačce".

Vladimír Šťastný
20. červenec 2023, 19:59

Fotovoltaika v horní nádrži na Mravenečníku by to rozhodně nevytrhla. Bývá zde velmi často mlha, další úskalí vám popsal pan Švarc níže v diskusi.

miro novak
20. červenec 2023, 21:25

dalsim problemom je ochrana albanskeho asfaltu, to je ale pre jednoduchsich brnkacka. Pokrok hluposti nezastavis.

Miloslav Černý
20. červenec 2023, 21:27

Mlhy jsou hojnější i v jiných lokalitách a staví se tam. A s tím větrem zároveň by to až tak zanedbatelný nebylo.

energetik
22. červenec 2023, 13:27

Velká škoda že zde stále není dovoleno konkurenci podnikat za stejných podmínek jaké mají PVE. Mohli jsme už letos ušetřit 48 milionů korun a v novém akvaparku Dlouhé Stráně daleko více vydělávat na nejdelším tobogánu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se