Domů
Elektrárny v ČR
Pardubice projednají stanovisko k výjimce pro elektrárnu Chvaletice
Chvaletice

Pardubice projednají stanovisko k výjimce pro elektrárnu Chvaletice

Pardubické zastupitele ve čtvrtek čeká debata o chvaletické elektrárně, která žádá o výjimku, aby mohla po roce 2021 překračovat budoucí limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Rozhodnou, zda se k správnímu řízení vyjádří, nebo nechají vše jen na odbornících ze státní správy. Městská rada tento týden zvolila druhou variantu.

„Dáme ale zastupitelům možnost hlasovat,“ řekla ČTK náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

Městská rada rozhodla, že k žádosti elektrárny nedá žádné stanovisko. Nyní je na zastupitelích, zda její krok potvrdí, nebo tak neučiní. Podle náměstka primátora Jana Mazucha (ODS) to rozhodne není signál, že by radním byla situace lhostejná.

„Nejsem proti udělení výjimky, nejsem pro udělení výjimky, nechť to posoudí odborníci,“ řekl ČTK Mazuch.

Mezi politiky se názory různí. Znečišťování ovzduší si nikdo nepřeje. Nicméně pardubická ODS chápe zákonný nárok vlastníků, uvedli dnes například představitelé občanských demokratů.

„Město se nemusí účastnit všech řízení. Je to odborná záležitost. Myslíme si, že by to měla rozhodnout státní správa, úřad, který to má na starosti. Lze očekávat, že v prvním kolem to neskončí,“ řekl zastupitel Dušan Stránský (ODS).

Ilustrační foto

Některé obce v okolí elektrárny se do řízení o udělení výjimky nepřihlásily vůbec, Pardubice tak učinily, aby získaly víc informací. Nakonec radní většinově dospěli k tomu, že vyjadřovat se k ní nebudou, řekla ČTK náměstkyně primátora Dvořáčková.

„Věc by měl posoudit odborný orgán, tedy Pardubický kraj,“ uvedla.

Naopak ČSSD, která je v městské koalici, si udělení výjimky nepřeje. Zbytkové znečištění pocházející z produkovaných emisí společnosti Sev.en EC zasahuje krajské město již v současnosti, uvedl v tiskovém prohlášení náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

„Velké energetické společnosti by měly respektovat zpřísňování pravidel a investovat do inovací v zájmu zdravého životního prostředí nejen v Pardubicích, ale například i chráněné krajinné oblasti Železné hory,“ dodal Rychtecký.

Proti jsou i Piráti. Elektrárna měla být podle nich v souladu se Státní energetickou koncepcí a strategií ČEZ uzavřena v roce 2016 jako jedna z nejzastaralejších v Česku. Nový vlastník s cílem prodloužit provoz elektrárny zahájil dílčí rekonstrukci, uvedl zastupitel Pirátů Ondřej Karas.

„Již v této době měl ovšem informace o tom, že se připravuje přísnější regulace. Na části elektrárny však ve snaze ušetřit provedl modernizaci nedostatečnou a spolehl se na to, že legislativa nebude přijata nebo získá výjimku,“ dodal Karas.

Společnost Sev.en EC potřebuje výjimku pro emise oxidů dusíku a zbytkové rtuti, protože ani po modernizaci dvou ze čtyř výrobních bloků by nesplňovala parametry průmyslových emisí platné od poloviny roku 2020 a většinu požadavků nové směrnice BREF/BAT platné od roku 2021.

Elektrárna již dříve uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů oxidů dusíku by byla nutná další investice ve výši 1,4 miliardy korun. Podíl elektrárny na celkových imisích oxidů dusíku by se přitom snížil o pouhých 0,05 procenta pro okolí elektrárny a maximálně o 0,02 procenta pro město Pardubice.

Elektrárna v letech 2016 a 2017 za zhruba tři miliardy korun zmodernizovala dva ze čtyř bloků. Díky tomu značně klesly například emise oxidu siřičitého a tuhých znečišťujících látek. Podle Greenpeace však použila méně účinnou technologii odstraňování dusíku a stejnou chce využít i na posledním bloku.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
energetik
20. únor 2019, 16:38

Mohou se přihlásit jen obce? Občané snad nemusí dýchat? Zastupitelům je to jedno, ti mají své úplatky a vilky tam kde odpady z elektrárny nepadají. V první řadě by se k tomu měli vyjádřit přímí poškození.

Josef Novák
21. únor 2019, 09:13

Zajimave...ja jsem si dosud myslel, ze zastupitele bydli tam, kde zastupiteluji. Dokonce to i pozaduje zakon. Z ceho prosim vychazi Vas treskute pozoruhodny oponentni nazor? Tedy pokud jste jen necitil potrebu placnout nejakou pitomost, jak je zvlaste na ceskem internetu zvykem.

JVr
21. únor 2019, 12:17

Podstatou zastupitelské demokracie je to, že rozhodují zvolení zástupci (jak vy říkáte zkorumpovaní politici).

Reálně má tento model své mouchy, ale pokud bychom šli do formy přímé demokracie, tak by to znamenalo buď značné zpomalení rozhodovacího procesu, nebo to, že byste musel věnovat poměrně hodně času studování informací k tomu o čem máte rozhodovat. Také by rozhodování značně ovlivňovala média...

Tedy ano, rozhodují o tom politici, protože máme zastupitelskou demokracii. Vy máte, jako občan právo, toto ovlivnit ve svobodných volbách.

Martin Hajek
21. únor 2019, 13:36

Píšete docela obstojně, ale zkuste zapracovat i na čtení a nebude se zbytečně ztrapňovat. Myslím, že zastupitelé Pardubic mají určitě palčivější problémy k řešení, než 30 km vzdálenou elektrárnu, která ovzduší v Pardubicích ovlivňuje zcela neměřitelným způsobem: "Podíl elektrárny na celkových imisích oxidů dusíku by se přitom snížil o pouhých 0,05 procenta pro okolí elektrárny a maximálně o 0,02 procenta pro město Pardubice."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se