Před 15 lety skončil zkušební provoz Jaderné elektrárny Temelín

10. říjen 2019, 07:56
DomůElektrárny v ČRPřed 15 lety skončil zkušební provoz Jaderné elektrárny Temelín

Dva a čtvrt roku poté, co Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolil zkušební provoz prvního z dvou bloků temelínské jaderné elektrárny, a čtyři roky po startu štěpné reakce začal Temelín 11. října 2004 pracovat v plném režimu. Povolení k tomu získala elektrárna pro oba bloky, druhý zkušebně fungoval od dubna 2003. Příští rok čeká první blok nová žádost o licenci, jejíž platnost se odvozuje od zahájení štěpné reakce, v roce 2022 přijde na řadu druhý.

O výstavbě druhé české jaderné elektrárny v Temelíně, který leží asi 30 kilometrů severně od Českých Budějovic, rozhodla vláda tehdejšího socialistického Československa v roce 1980. Podle původních plánů měla mít elektrárna čtyři bloky o celkovém výkonu 4000 MW. Stavební povolení bylo vydáno v listopadu 1986 a už v únoru následujícího roku byla zahájena výstavba provozních objektů. V březnu 1993 rozhodla česká vláda o dostavbě elektrárny v rozsahu pouze dvou bloků.

Ilustrační foto

Elektrárna byla vybudována na základě sovětského technického projektu, vylepšeného československými odborníky. Generálním dodavatelem technologické části elektrárny byla Škoda Praha. Systém kontroly a řízení pochází od americké společnosti Westinghouse, která zpočátku také dodávala palivo. Od roku 2010 používá temelínská elektrárna články od ruského výrobce TVEL, letos na jaře ale Temelín začal zkoušet v malém množství i palivo od firmy Westinghouse Electric Sweden.

Jaderná elektrárna Temelín, s jejíž výstavbou i provozem nesouhlasilo Rakousko nebo ekologičtí aktivisté, je největším výrobcem elektřiny v ČR. Kryje přibližně pětinu domácí spotřeby, loni elektrárny vyrobila 15,66 terawatthodiny elektřiny. Podle Státní energetické koncepce z května 2015 se v Temelíně výhledově počítá s výstavbou nového bloku nebo dvou, prioritu ale má v současnosti rozšíření starší české jaderné elektrárny v Dukovanech na Třebíčsku.