Domů
Elektrárny v ČR
Před 15 lety skončil zkušební provoz Jaderné elektrárny Temelín

Před 15 lety skončil zkušební provoz Jaderné elektrárny Temelín

Dva a čtvrt roku poté, co Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolil zkušební provoz prvního z dvou bloků temelínské jaderné elektrárny, a čtyři roky po startu štěpné reakce začal Temelín 11. října 2004 pracovat v plném režimu. Povolení k tomu získala elektrárna pro oba bloky, druhý zkušebně fungoval od dubna 2003. Příští rok čeká první blok nová žádost o licenci, jejíž platnost se odvozuje od zahájení štěpné reakce, v roce 2022 přijde na řadu druhý.

O výstavbě druhé české jaderné elektrárny v Temelíně, který leží asi 30 kilometrů severně od Českých Budějovic, rozhodla vláda tehdejšího socialistického Československa v roce 1980. Podle původních plánů měla mít elektrárna čtyři bloky o celkovém výkonu 4000 MW. Stavební povolení bylo vydáno v listopadu 1986 a už v únoru následujícího roku byla zahájena výstavba provozních objektů. V březnu 1993 rozhodla česká vláda o dostavbě elektrárny v rozsahu pouze dvou bloků.

Ilustrační foto

Elektrárna byla vybudována na základě sovětského technického projektu, vylepšeného československými odborníky. Generálním dodavatelem technologické části elektrárny byla Škoda Praha. Systém kontroly a řízení pochází od americké společnosti Westinghouse, která zpočátku také dodávala palivo. Od roku 2010 používá temelínská elektrárna články od ruského výrobce TVEL, letos na jaře ale Temelín začal zkoušet v malém množství i palivo od firmy Westinghouse Electric Sweden.

Jaderná elektrárna Temelín, s jejíž výstavbou i provozem nesouhlasilo Rakousko nebo ekologičtí aktivisté, je největším výrobcem elektřiny v ČR. Kryje přibližně pětinu domácí spotřeby, loni elektrárny vyrobila 15,66 terawatthodiny elektřiny. Podle Státní energetické koncepce z května 2015 se v Temelíně výhledově počítá s výstavbou nového bloku nebo dvou, prioritu ale má v současnosti rozšíření starší české jaderné elektrárny v Dukovanech na Třebíčsku.

Komentáře

(1)

petr

13. říjen 2019, 21:35

a již 15 let dodává Temelín bezemisní elektřinu v objemu více jak 15 mld kWh ročně....

hosana hosana

jako že nemám moc rád ČEZ tak toto dělají opravdu dobře... pro nás všechny

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.