Domů
Elektrárny v Evropě
Francouzská jaderná elektrárna Bugey 5 je po dvou letech opět v provozu

Francouzská jaderná elektrárna Bugey 5 je po dvou letech opět v provozu

Pátý blok francouzské jaderné elektrárny Bugey obnovil svůj provoz. Stalo se tak téměř po dvou letech od odstavení. Během této doby byl kontejnment elektrárny podroben sérii testů a prošel řadou oprav.

Jaderná elektrárna Bugey společnosti EDF leží na východě Francie v metropolitním region Auvergne-Rhône-Alpes. Pátý tlakovodní reaktor této elektrárny byl uveden do komerčního provozu v roce 1980.

První problémy na tomto bloku byly identifikovány během třetí podrobné desetileté kontroly v roce 2011. Testy v té době odhalily poměrně zásadní úniky z vnitřní vložky kontejnmentu. Hermetičnost prostoru byla narušena vlivem koroze. V roce 2014 nařídil francouzský Úřad pro jadernou bezpečnost (Autorité de Sûreté Nucléaire), aby při následující plánované odstávce byl blok podroben další sérii testů.

Stalo se tak v srpnu 2015. Od té doby byl pátý blok jaderné elektrárny Bugey odstaven. Provedené testy potvrdily narušení hermetičnosti způsobené korozí kovového opláštění vnitřní vložky kontejnmentu. Dále byla přesně identifikována místa postižená touto kvalitativní vadou.

EDF bude provádět pravidelná detailní měření

V dubnu roku 2016 EDF informovalo Autorité de Sûreté Nucléaire o výsledcích svého šetření a o navrhovaných konstrukčních řešeních vzniklého problému. Na opravu spodní části kontejnmentu bylo navrženo použití opláštění ze speciálních kompozitních materiálů. Až v březnu letošního roku došlo k oficiálnímu schválení navrhovaných úprav. Ty byly realizovány v rozmezí března a května letošního roku.

Následně byla provedena série nových testů, které ověřily správnost technického řešení. Na jejich základě povolilo Autorité de Sûreté Nucléaire opětovné spuštění elektrárny 18. července. Restart elektrárny proběhl až o několik dní později – 24. července.

EDF se dále zavázalo provádět pravidelná detailní měření kritických míst kontejnmentu a o výsledcích informovat Úřad pro jadernou bezpečnost.

Zdroj úvodní fotografie: SeeSchloss

Komentáře

(3)

Zapletal

26. listopad 2020, 20:11

Frantíkům se v jederné energetice nevede zdaleka tak dobře, jak je u nás prezentováno. Jadrená energie se jim prodražuje a tak můžou jen závidět těm zemím, které žádnou jadrenou elektrárnu nemají.

Ondra

26. listopad 2020, 20:42

Já myslim že ostatním nejvíc záviděj násobně vyšší příjmy z prodeje emisních povolenek (hlavně když se to veme poměrově podle velikosti zemí). Protože si blbci pomocí jadernejch elektráren snížili emise tak teď nemůžou vybírat takový odpustky jak ostatní.

Emil

26. listopad 2020, 20:58

Dobrá myšlenka, ještě bych ji rozvedl v tom smyslu, že zrovna tak asi závidí ostatním zemím daleko vyšší emise v roce 1990, takže budou mít velký problém plnit závazky na snižování emisí, obzvlášť tím stylem jako když letos zavřeli jadernou elektrárnu Fessenheim a částečně ji nahradili novou paroplynovou elektrárnou Landivisiau.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.