Domů
Uhlí
Nemilý rekord pro britské uhelné elektrárny: Po celý týden nevyrobily ani MWh elektřiny
Uhelná elektrárna Eggborough

Nemilý rekord pro britské uhelné elektrárny: Po celý týden nevyrobily ani MWh elektřiny

Uhlí
13 komentářů
14. květen 2019, 10:47
Jiří Salavec

Britská výroba elektřiny z uhlí má za sebou další rekord, jelikož na počátku května více než týden nedodaly uhelné elektrány do sítě ani jednu MWh elektřiny. Celého dne bez výroby z uhlí přitom Velká Británie dosáhla teprve před dvěma lety. Výroba elektřiny z uhlí v Británii klesá posledních 6 let, a to zejména na úkor výroby z obnovitelných zdrojů energie. Kompletně se jí chce země zbavit do roku 2025.

Britské uhelné elektrárny nevyrobily žádnou elektřinu v období od odpoledne 1. května do odpoledne 9. května a prodloužily tak předchozí bezuhelný rekord na více než jeden týden. První celý den bez výroby z uhlí zaznamenala Velká Británie přitom teprve v roce 2017, během loňska období prodloužila na více než dva dny.

V roce 2017 se britská výroba obešla bez uhlí v celkem 624 hodinách a loni toto číslo téměř ztrojnásobila na 1856 hodin. Během letošního roku pak počet bezuhelných hodin dosáhl hodnoty 1204 a má tak nakročeno k překonání roku loňského.

„Dekarbonizace našeho energetického systému je klíčovou součástí našeho závazku ukončit náš podíl na globálním oteplování. Letos jsme již dosáhli významného milníku 1000 hodin bez využití uhlí k výrobě elektřiny pro naše domácnosti a průmysl,“ uvedlo britské ministerstvo pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii.

Bez uhlí kompletně do 2025

Ještě před šesti lety měly britské uhelné elektrárny podíl na výrobě elektřiny 40 %, za posledních 12 měsíců jejich podíl činí jen 3,5 %. Uhelné zdroje pak chce Velká Británie kompletně odstavit do roku 2025.

Rostoucí výroba z obnovitelných a nízkoemisních zdrojů ovšem stále nestačí pokrýt britskou spotřebu, a proto si tak důležitý podíl stále drží zdroje spalující plyn. I bez těch by se ale dle plánu National Grid do roku 2025 Británie mohla obejít.

„Provoz elektrizační soustavy s nulovými emisemi uhlíku do roku 2025 znamená zásadní změnu v tom, jak byla naše soustava navržena, aby fungovala. Změna tkví v integraci nových technologií napříč celým systémem – od velkých větrných parků na volném moři, přes solární panely pro domácnost, po zvýšenou účast strany spotřeby při využití nových inteligentních digitálních systémů pro správu a řízení systému v reálném čase,“ uvedl Fintan Slye z National Grid.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Dalibor Fišer
14. květen 2019, 12:05

„Dekarbonizace našeho energetického systému je klíčovou součástí .... odborníci v Británii patrně považují spalování zemního plynu za bezuhlíkovou technologii.

Petr Závodský
14. květen 2019, 14:40

Přesně tak. Dnešní doba lží a polopravd. Nevíce vyráběly plynové elektrárny. Když k CO2 při spalování plynu při výrobě připočteme úniky plynu při přepravě a metanu při těžbě, tak je dopad na klima dost podobný jako by běžely uhelky. Ale plynová lobby je zřejmě nejsilnější, navíc schovaná za tzv. OZE ... aneb OZE a Plyn jsou největší kamarádi. Jde o peníze, nikoliv o ochranu klimatu.

Carlos
14. květen 2019, 21:34

A bylo to někdy jiné?

Jinak objem uniknuvšího plynu bude záviste samozřejmě na množství plynu spotřebovaného, takže pokud půjde podíl OZE konstantně nahoru, mohl by, a pokud půjde nahoru akumulační kapacita (proč by nemohla?), úniky plynu by mohly být buď srovnatelné se statusem quo, nebo dokonce nižší.

Jan Veselý
14. květen 2019, 21:34

Dalibor Fišer si v textu nevšiml, že Britové rozvíjejí obnovitelné zdroje (Slunce, voda, vítr, biomasa) a nízkouhlíkové zdroje (jaderné elektrárny), ale protože tyhle zdroje pořád ještě nevyrobí dost, doplňují je zatím převážně elektrárnami za zemní plyn. Každopádně výroba elektřiny z fosilních zdrojů klesla v GB za posledních 7 let o třetinu. A bude klesat dál.

Dalibor Fišer
14. květen 2019, 22:20

Možná jsem si nevšiml v textu čehosi, zato jsem si však všiml, že došlo k záměně uhlí za plyn, Výroba 20 tis. v plynu z celkové výroby 35tis. MW... asi tak.

Jan Veselý
14. květen 2019, 23:23

Tak Dalibore, roční bilance. V roce 2010 vyrobily fosilní zdroje v GB 291 TWh elektřiny (176 TWh zemní plyn, 108 TWh uhlí, 7 TWh ostatní), v roce 2014 vyrobily fosilní zdroje 207 TWh elektřiny (100 TWh zemní plyn, 100 TWh uhlí, 6 TWh ostatní), v roce 2018 vyrobily fosilní zdroje 156 TWh elektřiny (132 TWh zemní plyn, 17 TWh uhlí, 7 TWh ostatní).

Omlouvám se, spletl jsem se. Za posledních 7 let to nebylo o třetinu, bylo to o 40%. Mezi lety 2010-2018 ve Velké Británii zmizela výroba fosilních elektráren, která odpovídá výrobě 20 temelínských jaderných bloků. Hádejte do čeho se teď začne zahryzávat nová produkce z dokončovaných větrných a FV elektráren.

můj zdroj

Milan Vaněček
15. květen 2019, 07:39

????

Martin Hajek
15. květen 2019, 11:38

No zní to skvěle, než se podíváte na to, jak dopadl Britský průmysl a jak obyvatelstvo mimo velká města úspěšně chudne, což byla také příčina Brexitu.

Jan Veselý
15. květen 2019, 13:34

Sorry, ale tohle není v GB záležitost posledních 10 let, to (nekonkurenceschopnost průmyslu, čest výjimkám) je problém Británie posledních 50 let.

Poslední roky se dělo to, že už, v kontextu EU, Británie dostatečně zchudla, že začala být zajímavá pro zahraniční investice, Brexit to opravdu dost zkomplikoval.

frank
14. květen 2019, 16:30

také se nesmí zapomenout, že běžel ten moloch na dřevo :) který za rok spotřebuje víc pelet, než by vůbec bylo možné v UK vyprodukovat, cudně schováno v položce biomasa :( s tím, že se většinově spaluje "biomasa" ze Severní i Jižní Ameriky, z Pobaltí a z Asie, celé lesy na stojato přepravené přes moře.

Petr
14. květen 2019, 20:38

Tak nějak takhle si to globalisté malovali v průměru k dnešku pro celou EU. Proto se taky podařilo od spekulantů a hlavně plynařů získat tolik peněz na úplatky pro tak dlouhou kampaň globálního oteplování a obchovaných cetrifikátů na CO2. Ale díky obětování hlavně německých domácností a nenarozených dětí dalších převážně bílých rodin, se nakonec podařilo to silně zdržet, a hlavně velkou část plynové fáze přeskočit.

Dalibor Fišer
15. květen 2019, 17:55

Vidím to dost podobně , že za tím vším stojí jednoznačně plynová lobby. Celá tato mašinerie pravděpodobně nemilosrdně zlikviduje CZT. Němci jej nemají tak masivně rozvinutou jako my a tak jim je to jedno.

Ivan Novák
15. květen 2019, 10:41

Z podkladu p. Veselého také čtu, že výroba elektřiny na obyvatele v UK klesá od r. 2005 rychlým tempem, loni dosáhla úrovně roku 1984, a důvody tohoto rozdělení vazby mezi spotřebou energie a růstem HDP nejsou "fully understood". Domnívám se, že mezi ně patří drahá elektřiny a s tím spojený odchod materiálního průmyslu do zemí s nižšími náklady, a růst bankovního sektoru s obrovskou přidanou hodnotou, v němž je Londýn unikátním globálním střediskem. Tahle přirozená transformace už končí. Umělé řízení spotřeby chtějí hlavně ty banky a jim podobní organizátoři finančních toků (nechat si platit za poradenství a za "pilotní" aplikace, většinou z veřejných financí), nikoli spotřebitelé. Británie tedy pro ČR není model. Nová produkce z OZE se tam nikam zahryzávat nebude, dosáhne nanejvýš ekvivalentu kapacity skladování plynu, jinak by mlela naprázdno. Pro srovnání, spotřeba elektřiny kWh/pca dle EIA v r. 2015: Německo 7015, ČR 6384, UK 5082.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se