11. březen 2016
Nemilý rekord pro britské uhelné elektrárny: Po celý týden nevyrobily ani MWh elektřiny

Britská výroba elektřiny z uhlí má za sebou další rekord, jelikož na počátku května více než týden nedodaly uhelné elektrány do sítě ani jednu MWh elektřiny. Celého dne bez výroby z uhlí přitom Velká Británie dosáhla teprve před dvěma lety. Výroba elektřiny z uhlí v Británii klesá posledních 6 let, a to zejména na úkor výroby z obnovitelných zdrojů energie. Kompletně se jí chce země zbavit do roku 2025.
Britské uhelné elektrárny nevyrobily žádnou elektřinu v období od odpoledne 1. května do odpoledne 9. května a prodloužily tak předchozí bezuhelný rekord na více než jeden týden. První celý den bez výroby z uhlí zaznamenala Velká Británie přitom teprve v roce 2017, během loňska období prodloužila na více než dva dny.
V roce 2017 se britská výroba obešla bez uhlí v celkem 624 hodinách a loni toto číslo téměř ztrojnásobila na 1856 hodin. Během letošního roku pak počet bezuhelných hodin dosáhl hodnoty 1204 a má tak nakročeno k překonání roku loňského.
„Dekarbonizace našeho energetického systému je klíčovou součástí našeho závazku ukončit náš podíl na globálním oteplování. Letos jsme již dosáhli významného milníku 1000 hodin bez využití uhlí k výrobě elektřiny pro naše domácnosti a průmysl,“ uvedlo britské ministerstvo pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii.
Bez uhlí kompletně do 2025
Ještě před šesti lety měly britské uhelné elektrárny podíl na výrobě elektřiny 40 %, za posledních 12 měsíců jejich podíl činí jen 3,5 %. Uhelné zdroje pak chce Velká Británie kompletně odstavit do roku 2025.
Rostoucí výroba z obnovitelných a nízkoemisních zdrojů ovšem stále nestačí pokrýt britskou spotřebu, a proto si tak důležitý podíl stále drží zdroje spalující plyn. I bez těch by se ale dle plánu National Grid do roku 2025 Británie mohla obejít.
„Provoz elektrizační soustavy s nulovými emisemi uhlíku do roku 2025 znamená zásadní změnu v tom, jak byla naše soustava navržena, aby fungovala. Změna tkví v integraci nových technologií napříč celým systémem – od velkých větrných parků na volném moři, přes solární panely pro domácnost, po zvýšenou účast strany spotřeby při využití nových inteligentních digitálních systémů pro správu a řízení systému v reálném čase,“ uvedl Fintan Slye z National Grid.
Mohlo by vás zajímat
31. srpen 2023
8. říjen 2024
13. prosinec 2024
7. únor 2025
25. listopad 2025
26. listopad 2025
28. listopad 2025
Komentáře (13)
„Dekarbonizace našeho energetického systému je klíčovou součástí .... odborníci v Británii patrně považují spalování zemního plynu za bezuhlíkovou technologii.
Přesně tak. Dnešní doba lží a polopravd. Nevíce vyráběly plynové elektrárny. Když k CO2 při spalování plynu při výrobě připočteme úniky plynu při přepravě a metanu při těžbě, tak je dopad na klima dost podobný jako by běžely uhelky. Ale plynová lobby je zřejmě nejsilnější, navíc schovaná za tzv. OZE ... aneb OZE a Plyn jsou největší kamarádi. Jde o peníze, nikoliv o ochranu klimatu.
A bylo to někdy jiné?
Jinak objem uniknuvšího plynu bude záviste samozřejmě na množství plynu spotřebovaného, takže pokud půjde podíl OZE konstantně nahoru, mohl by, a pokud půjde nahoru akumulační kapacita (proč by nemohla?), úniky plynu by mohly být buď srovnatelné se statusem quo, nebo dokonce nižší.
Dalibor Fišer si v textu nevšiml, že Britové rozvíjejí obnovitelné zdroje (Slunce, voda, vítr, biomasa) a nízkouhlíkové zdroje (jaderné elektrárny), ale protože tyhle zdroje pořád ještě nevyrobí dost, doplňují je zatím převážně elektrárnami za zemní plyn. Každopádně výroba elektřiny z fosilních zdrojů klesla v GB za posledních 7 let o třetinu. A bude klesat dál.
Možná jsem si nevšiml v textu čehosi, zato jsem si však všiml, že došlo k záměně uhlí za plyn, Výroba 20 tis. v plynu z celkové výroby 35tis. MW... asi tak.
Tak Dalibore, roční bilance. V roce 2010 vyrobily fosilní zdroje v GB 291 TWh elektřiny (176 TWh zemní plyn, 108 TWh uhlí, 7 TWh ostatní), v roce 2014 vyrobily fosilní zdroje 207 TWh elektřiny (100 TWh zemní plyn, 100 TWh uhlí, 6 TWh ostatní), v roce 2018 vyrobily fosilní zdroje 156 TWh elektřiny (132 TWh zemní plyn, 17 TWh uhlí, 7 TWh ostatní).
Omlouvám se, spletl jsem se. Za posledních 7 let to nebylo o třetinu, bylo to o 40%. Mezi lety 2010-2018 ve Velké Británii zmizela výroba fosilních elektráren, která odpovídá výrobě 20 temelínských jaderných bloků. Hádejte do čeho se teď začne zahryzávat nová produkce z dokončovaných větrných a FV elektráren.
No zní to skvěle, než se podíváte na to, jak dopadl Britský průmysl a jak obyvatelstvo mimo velká města úspěšně chudne, což byla také příčina Brexitu.
Sorry, ale tohle není v GB záležitost posledních 10 let, to (nekonkurenceschopnost průmyslu, čest výjimkám) je problém Británie posledních 50 let.
Poslední roky se dělo to, že už, v kontextu EU, Británie dostatečně zchudla, že začala být zajímavá pro zahraniční investice, Brexit to opravdu dost zkomplikoval.
také se nesmí zapomenout, že běžel ten moloch na dřevo :) který za rok spotřebuje víc pelet, než by vůbec bylo možné v UK vyprodukovat, cudně schováno v položce biomasa :( s tím, že se většinově spaluje "biomasa" ze Severní i Jižní Ameriky, z Pobaltí a z Asie, celé lesy na stojato přepravené přes moře.
Tak nějak takhle si to globalisté malovali v průměru k dnešku pro celou EU. Proto se taky podařilo od spekulantů a hlavně plynařů získat tolik peněz na úplatky pro tak dlouhou kampaň globálního oteplování a obchovaných cetrifikátů na CO2. Ale díky obětování hlavně německých domácností a nenarozených dětí dalších převážně bílých rodin, se nakonec podařilo to silně zdržet, a hlavně velkou část plynové fáze přeskočit.
Vidím to dost podobně , že za tím vším stojí jednoznačně plynová lobby. Celá tato mašinerie pravděpodobně nemilosrdně zlikviduje CZT. Němci jej nemají tak masivně rozvinutou jako my a tak jim je to jedno.
Z podkladu p. Veselého také čtu, že výroba elektřiny na obyvatele v UK klesá od r. 2005 rychlým tempem, loni dosáhla úrovně roku 1984, a důvody tohoto rozdělení vazby mezi spotřebou energie a růstem HDP nejsou "fully understood". Domnívám se, že mezi ně patří drahá elektřiny a s tím spojený odchod materiálního průmyslu do zemí s nižšími náklady, a růst bankovního sektoru s obrovskou přidanou hodnotou, v němž je Londýn unikátním globálním střediskem. Tahle přirozená transformace už končí. Umělé řízení spotřeby chtějí hlavně ty banky a jim podobní organizátoři finančních toků (nechat si platit za poradenství a za "pilotní" aplikace, většinou z veřejných financí), nikoli spotřebitelé. Británie tedy pro ČR není model. Nová produkce z OZE se tam nikam zahryzávat nebude, dosáhne nanejvýš ekvivalentu kapacity skladování plynu, jinak by mlela naprázdno. Pro srovnání, spotřeba elektřiny kWh/pca dle EIA v r. 2015: Německo 7015, ČR 6384, UK 5082.








Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.