Britská výroba elektřiny z uhlí má za sebou další rekord, jelikož na počátku května více než týden nedodaly uhelné elektrány do sítě ani jednu MWh elektřiny. Celého dne bez výroby z uhlí přitom Velká Británie dosáhla teprve před dvěma lety. Výroba elektřiny z uhlí v Británii klesá posledních 6 let, a to zejména na úkor výroby z obnovitelných zdrojů energie. Kompletně se jí chce země zbavit do roku 2025.

Britské uhelné elektrárny nevyrobily žádnou elektřinu v období od odpoledne 1. května do odpoledne 9. května a prodloužily tak předchozí bezuhelný rekord na více než jeden týden. První celý den bez výroby z uhlí zaznamenala Velká Británie přitom teprve v roce 2017, během loňska období prodloužila na více než dva dny.

{„country“:“GB“,“type“:“AREA“,“from“:“2019-05-01″,“to“:“2019-05-09″,“caption“:“Výroba elektřiny ve Velké Británii.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-05-01″,“end_date“:“2019-05-09″}

V roce 2017 se britská výroba obešla bez uhlí v celkem 624 hodinách a loni toto číslo téměř ztrojnásobila na 1856 hodin. Během letošního roku pak počet bezuhelných hodin dosáhl hodnoty 1204 a má tak nakročeno k překonání roku loňského.

„Dekarbonizace našeho energetického systému je klíčovou součástí našeho závazku ukončit náš podíl na globálním oteplování. Letos jsme již dosáhli významného milníku 1000 hodin bez využití uhlí k výrobě elektřiny pro naše domácnosti a průmysl,“ uvedlo britské ministerstvo pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii.

Bez uhlí kompletně do 2025

Ještě před šesti lety měly britské uhelné elektrárny podíl na výrobě elektřiny 40 %, za posledních 12 měsíců jejich podíl činí jen 3,5 %. Uhelné zdroje pak chce Velká Británie kompletně odstavit do roku 2025.

Rostoucí výroba z obnovitelných a nízkoemisních zdrojů ovšem stále nestačí pokrýt britskou spotřebu, a proto si tak důležitý podíl stále drží zdroje spalující plyn. I bez těch by se ale dle plánu National Grid do roku 2025 Británie mohla obejít.

„Provoz elektrizační soustavy s nulovými emisemi uhlíku do roku 2025 znamená zásadní změnu v tom, jak byla naše soustava navržena, aby fungovala. Změna tkví v integraci nových technologií napříč celým systémem – od velkých větrných parků na volném moři, přes solární panely pro domácnost, po zvýšenou účast strany spotřeby při využití nových inteligentních digitálních systémů pro správu a řízení systému v reálném čase,“ uvedl Fintan Slye z National Grid.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *