Polsko a americký Westinghouse podepsaly smlouvu o výstavbě jaderné elektrárny
Zástupci Polska a amerického koncernu Westinghouse podepsali smlouvu o výstavbě první jaderné elektrárny v zemi. Učinili tak při návštěvě amerického prezidenta Joea Bidena ve Varšavě, napsala dnes agentura PAP. Dohoda mezi státním podnikem Polské jaderné elektrárny (PEJ) a Westinghousem má Američanům umožnit zahájit předběžné plánovací práce, než se podepíše realizační smlouva.
Polská národně-konzervativní vláda v čele se stranou Právo a spravedlnost (PiS) se chce pustit do atomové energie ve velkém. Plánuje výstavbu šesti jaderných elektráren do roku 2043. Očekává se, že první zařízení vznikne ve vesnici Slajszewo na polském pobřeží Baltského moře severozápadně od Gdaňsku. S výstavbou prvního reaktoru se má začít nejpozději v roce 2026, do rozvodové sítě by pak měl být zapojen v roce 2033.
Westinghouse získal zakázku na projekt v listopadu. Základem je dohoda mezi Washingtonem a Varšavou o civilním využití jaderné energie z roku 2020. Stavební náklady by se měly pohybovat mezi 19 a 21 miliardami dolarů (423 až 468 miliard Kč).
Jaderné elektrárny mají Polsku pomoci při odklonu od uhlí. V současnosti země získává téměř 80 procent své energie z černého a hnědého uhlí. Problémem nejsou jen vysoké hodnoty emisí. Podle prognóz státního Geologického institutu vystačí zásoby černého uhlí vhodné pro těžbu ještě 50 let, hnědé uhlí by mohlo dojít už za 20 let.
S válkou na Ukrajině a energetickou krizí se nálada v polské společnosti obrátila. Ještě v červnu 2021 bylo 45 procent Poláků proti jaderné energii a 39 procent pro. V aktuálním průzkumu činí podíl podporovatelů 75 procent.
Mohlo by vás zajímat:
Nelze srovnávat, jak by někdo mohl, proč v Polsku to jde a u nás je to kontraverzní. U nás je již velké jádro i v případě jeho prodloužení v dostatečné kapacitě na dlouhou dobu zajištěno při podstatně menším počtu obyvatelstva.
Blok v Dukovanech, na který je vypsaný tendr, se připravuje právě za účelem udržení té údajně "dostatečné kapacity".
Poláci mají odvahu a snad se jim podaří dokázat všem škarohlídům, že sázka na Westinghouse byla ta správná a od roku 2034 si budou užívat ekologickou jadernou energii.
WEC není oddlužen, ten nic stavět nebude, jen dodá projekt, nebude ani za nic nest co se týká stavby odpovědnost. Polsko si bude muset najmout někoho kdo to postaví.Není schopen dostavět ty dva bloky v USA.Jedinou zemí schopnou postavit ACP 1000 je Čína, a ta je také zakázána. Čína si koupila projekt, upravila ho, a vybudovala kapacity . Polsko si bude muset zajišťovat výrobu komponent v Japonsku MHI a Jižní Koreji. WEC je díra na peníze.
tiez sa divim, ze si vybrali zrovna WEC, ktory neni schopny dokoncit bloky za mlakou. A ze ich uz stavia pekny kopku rokov.
Zavana to polityckym rozhodnutim, ktore prevysilo rozhodnutia racionalne
Rozhodnuti o vystavbe temelina a vyber dodavatele bylo ciste politicke rozhodnuti, muj osobni odhad je, ze 99 procent jadernych elektraren ve svete bylo postaveno, stavi se ci planuje ciste na zaklade politckeho rozhodnuti.
ze by si Cinani ci Rusi stavali atomky len cisto z politickych dovodov ?
Nevíte co je v té ceně?
"Stavební náklady by se měly pohybovat mezi 19 a 21 miliardami dolarů (423 až 468 miliard Kč)."
Hledal jsem to ale nenašel, předpokládám že když má jít o 6 reaktorů a "první zařízení" má být v Slajszewo jedná se o první elektrárnu se dvěma bloky?
Našel jsem teda informaci, že tam mají být tři bloky, je to opravdu cena za tři bloky?
"If three reactors, with a total installed capacity of no more than 3.75 GW, end up being built here, as well as the planned offshore wind farms and largest photovoltaic farm in Central and Eastern Europe, this tiny municipality, with a population of 5,500, would generate 12% of Poland’s electricity needs, its mayor, Wiesław Gębka, tells Notes from Poland."
https://notesfrompoland . com/2022/10/05/as-poland-pushes-ahead-with-first-nuclear-plant-locals-voice-concern/
Nevíte co je v té ceně? "Stavební náklady by se měly pohybovat mezi 19 a 21 miliardami dolarů (423 až 468 miliard Kč)." Cena má být za první elektrárnu, našel jsem informaci že má mít tři bloky, je to tedy cena za tři bloky? Je to ta overnight cost, tedy bez financování?
"If three reactors, with a total installed capacity of no more than 3.75 GW, end up being built here, as well as the planned offshore wind farms and largest photovoltaic farm in Central and Eastern Europe, this tiny municipality, with a population of 5,500, would generate 12% of Poland’s electricity needs, its mayor, Wiesław Gębka, tells Notes from Poland."
Ano, mají být postaveny dvě elektrárny po třech blocích, první z nich, kterou bude stavět konsorcium s Westinghousem, by měla stát 20 miliard dolarů, jsou to overnight costs. Ostatně o způsobu financování ještě Polsko nerozhodlo, takže ani náklady financování nemohou být známé.
Emile, těch 20 mld. dolarů nebude ani za jeden blok. Výstavba jednoho bloku JE Vogtle stála za jeden blok přes 15 mld. USA. Od té doby byla inflace.
Karásku, nechte si svoje amatérské věštby, navíc srovnáváte hrušky a jablka, 15 miliard ve Vogtle nejsou ovenight-costs.
Víc, než 15 mld. UDS za jeden blok AP 1000 ve Vogtle je Emile skutečnost. Tak dost demagogie.
To jste napsal hezky, Karásku: "dost demagogie", takže přestaňte vydávat celkové finanční náklady na Vogtle za overnight costs.
To bude pro Polsko ekonomický propadák(viz. Vogtle).
Ekonomický propadák vypadá úplně jinak, třeba jako ten bilion euro utopený v Energiewende bez jakéhokoliv efektu.
Prosím Emile prokázat.
idnes. cz/zpravy/zahranicni/bloomberg-nemecko-bude-potrebovat-pres-bilion-usd-na-zajisteni-dostatku-energie. A230225_094644_zahranicni_vank
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se