Domů
Elektrárny v Evropě
Provozovatel největší evropské uhelné elektrárny čelí obvinění z podhodnocování emisí rtuti
Elektrárna Belchatów s přilehlým dolem uhlí
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:KWB_Be%C5%82chat%C3%B3w3a.JPG

Provozovatel největší evropské uhelné elektrárny čelí obvinění z podhodnocování emisí rtuti

Polská uhelná elektrárna Bełchatów, která se nachází v Lodžském vojvodství v samém centru Polska, je zařízením produkujícím nejvyšší množství emisí v celé Evropské unii. Elektrárna je dlouhodobě kritizována za téměř nulovou snahu o snižování emisí. Vedení elektrárny, společnost PGE, nyní navíc čelí nařknutí ze záměrného podhodnocování při vykazování emisí obsahujících nebezpečnou rtuť.

Bełchatów je druhou největší hnědouhelnou elektrárnou na světě, v roce 2017 vyprodukovala 37,6 Mt CO2 (na druhém místě následovaly německé Neurath a Niederaussem s 29,9 a 27,2 Mt), což představuje 8% nárůst oproti roku 2016. Elektrárna je mimo emise CO2 zodpovědná i za vysoké emise látek způsobujících lokální znečištění, což má neblahý vliv na lidské zdraví nejen v přilehlých oblastech.

Server META nyní informoval, že emise rtuti, které byly dle oficiálních výkazů v roce 2016 osmnáctkrát vyšší v porovnání s rokem 2015, ve skutečnosti nejspíše vzrostly ještě více. Celkové množství emisí obsahujících rtuť bylo údajně značně podhodnoceno, kdy místo vykázaných 2,82 t bylo celkové číslo o téměř 1,5 t vyšší. Bełchatów tak údajně produkuje víc rtuti než například celý španělský průmysl dohromady.

{„country“:“PL“,“type“:“PIE“,“from“:“2017-01-01″,“to“:“2017-12-31″,“caption“:“Polsko vyrábí z černého a hnědého uhlí většinu své elektrické energie.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_electricity_shares.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-01-01″,“end_date“:“2017-12-31″}

Podhodnocování množství rtuti zhoršuje reputaci PGE

Rtuť je nebezpečnou látkou přenášející se na velké vzdálenosti. Nebezpečné je vdechování jejích par a konzumace potravin, které rtuť obsahují. Rtuť má bioakumulační účinky, v organizmech se tedy hromadí a zůstává v nich po velmi dlouhou dobu. Poté, co se informace o skutečném množství vypuštěných emisí rtuti dostaly do polských medií, společnost PGE vysvětlila, že velký výkyv v množství emisí v jednotlivých letech nastal kvůli novým pravidlům ohledně výpočtů a vykazování emisí ze zařízení.

Množství emisí některých látek byla v minulosti odhadována, nyní ale musí data vycházet ze skutečně prováděných měření. Server META ovšem uvedl, že i po zavedení nových pravidel pro reportování nebezpečných emisí, je možné, že čísla stále nejsou v souladu se skutečným stavem. Provozovatelé zařízení sice musí provádět měření pravidelně, ale následně vykazují průměr za celý rok. Je tedy možné, že vyšší hodnoty naměřené v průběhu roku byly pro účely výpočtu průměru vyřazeny.

PGE nyní usiluje o otevření nového hnědouhelného dolu, který má dále zásobovat elektrárnu Bełchatów. Dle plánu těžby by se kvůli rozšíření dolu muselo z oblasti vystěhovat na tři tisíce lidí. S pochybnostmi ohledně skutečného množství nebezpečných emisí je tak další rozšiřování těžby a prodlužování životnosti elektrárny v ohrožení.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Martin Hájek
1. srpen 2018, 01:31

Ekoložka Vrbová nás zase obšťastnila článkem ze zeleného desinformačního webu. Protože má zřejmě potíže s dělením, tak si zapomněla vydělit ony 2 tuny množstvím spáleného uhlí, případně spalin, aby pochopila, že se baví o koncentraci ppm, a tam je přesnost jakéhokoliv průmyslového měření prostě velmi nízká, pokud vůbec takové měření existuje. Takže to není až tak o zlovolném znečišťovateli, ale o limitech možností vůbec tyto emise stopového prvku objektivně stanovit. Ale jako klacek se to určitě velmi dobře hodí. Zejména proto, že čím lépe je elektrárna odsířena, tím větší emise rtuti produkuje. (Rtuť se totiž jinak dobře váže se sírou a končí v popílku).

loudil
1. srpen 2018, 11:03

Je opravdu smutné poslouchat v naší televizi, jak Čína svými uhelnými elektrárnami ničí životní prostředí ,když fakta jsou taková , že Poláci vyrábí z uhlí asi 85 % !! elektřiny a Čína asi 68 %. "Vyspělý" ?? stát NATO a EU 28 nám hulí jako lokomotiva přímo na hranici ,ovšem my povinně kydáme hnůj na Čínu. Kdyby Poláci dostavěli atomovku Zarnowiec o 1600 MW mohli na tom být lépe. Poláci jsou jako kominíci špinaví od uhlí od hlavy až k patě, voda je nezachrání, tu nemají, atom nestaví , .... ruský plyn odmítají. Takže Trumpe, mni si ruce !! US LNG potáhne na lodích přes Atlantik 10 000 Km aby zachránil polskou energetiku. A dolárky se budou pěkně rychle kutálet do americké pokladničky. Pokud vím, zkapalněný plyn je pořád o 20 % dražší, jak ten ruský z plynovodů. Ale Poláci si tuhle "přirážku" z ideologických důvodů rádi zaplatí. S Němci, kteří jim 1939-45 zavraždili 6 milionů obyvatel , jsou přitom největší kamarádi.

Petr
1. srpen 2018, 16:41

To je pouze Polská mediální ideologie nezávislosti, ve skutečnosti tahají z bývalého Sovětského svazu nejvíce uhlí, železa, plynu, ropy a lidí ze všech států EU.

Martin Hájek
1. srpen 2018, 17:59

Není to žádná mediální ideologie, je to skutečný plán a Polsko zdaleka nespoléhá jen na USA. Poměrně intenzivně se připravuje plynovod z Norska přes Dánsko, který na rozdíl od plynového terminálu může skutečně zajistit nezávislost Polska na ruském plynu. A nekrmte zbytečně toho trolla.

loudil
2. srpen 2018, 08:17

Tuším , že o tomto plynovodu se dosud nerozhodlo. Pak se bude stavět minimálně 4 roky. Norsko nemá takové zásoby plynu jako Gazprom , takže pokud bude plynovod vůbec postaven, tak je to stejně jen krátkodobé řešení. Polsko vyhodí z okna asi 2 miliardy Euro jen z ideologických důvodů , aby nemuselo brát plyn od Gazpromu. Toho ruského je totiž vždy k dispozici dostatek v jakémkoli množství. Trubky už jsou využívány a další se staví.

loudil
2. srpen 2018, 08:41

Je připomenu těžbu zemního plynu na území EU.

2008 = přes 300 mld. metrů

2017 = 254

2030 = 140 / výpočet odborníků/

https://oenergetice.cz/evropska-unie/ewi-tezba-plynu-evrope-klesne-polovinu-objevi-se-nova-uzka-mista/

Erich von dem Bach-Zelewski
2. srpen 2018, 12:20

"S pochybnostmi ohledně skutečného množství nebezpečných emisí je tak další rozšiřování těžby a prodlužování životnosti elektrárny v ohrožení." - tato věta reflektuje spíš Vaše představy/přání, než že by odpovídala reálným náladám v Polsku, ne?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se