Domů
Elektrárny v Evropě
Biomasa namísto uhlí. Francouzská uhelná elektrárna Cordemais by mohla projít konverzí
UUhelná elektrárna Cordemais
Uhelná elektrárna Cordemais. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Centrale_de_Cordemais.jpg

Biomasa namísto uhlí. Francouzská uhelná elektrárna Cordemais by mohla projít konverzí

Francouzská vláda společně s energetickou společností EDF (Électricité de France) provedou studii o možné konverzi uhelné elektrárny Cordemais na elektrárnu užívající jako zdroj energie biomasu. V úterý plán oficiálně oznámilo francouzské ministerstvo pro energetiku.

Elektrárna Cordemais s instalovaným výkonem 1,2 GW patřící francouzské EDF je důležitým zdrojem energie pro oblast západní Francie. V souladu s plány francouzské vlády na snížení závislosti na jaderné energii do roku 2035 a uzavření uhelných elektráren do roku 2022 (kvůli kterým pracovníci elektrárny na začátku tohoto roku stávkovali) se vláda rozhodla k prozkoumání možnosti přestavby zařízení na biomasu.

Francouzský provozovatel přenosové soustavy RTE v návaznosti na ambiciózní plány Macronovy vlády varuje, že s uzavřením důležitých zdrojů by se Francie, která je v převážné většině čistým vývozcem elektřiny v Evropě, mohla stát příliš závislou na svých sousedech, zejména v období špičky poptávky a v zimě. Tato situace Francii postihla v lednu, kdy tuhé mrazy a mimo jiné i stávky na elektrárně způsobili, že země musela velké množství energie dovážet ze sousedního Německa, Británie či Belgie. Zajistit další přežití významných zdrojů, jako je Cordemais, by tak pro vládu dle RTE mělo být prioritou.

Vláda v úterním prohlášení uvedla, že projekt přestavby elektrárny bude proveden pouze pokud bude vyhodnoceno, že zachování Cordemais je skutečně nutné k zabezpečení dodávek elektřiny po roce 2022. Studie se bude zabývat dopadem na životní prostředí a ekonomickou životaschopnost. RTE se poté zaměří na vyhodnocení oblasti zajištění dodávek v západní Francii.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Milan Vaněček
28. leden 2019, 14:37

To je rozumný přístup, ta konverze. Ale po A je třeba říci B. Ty elektrárny by měli fungovat jen menší část roku, v době kdy obvykle málo fouká či za dlouhých deštivých období. A ne jako je to v dotované současnosti kdy jedou neustále, aby co nejvíc vydělaly. A využít též odpadní teplo.

Dušan Král
28. leden 2019, 15:32

Opět se ukázalo, jak jste odtržený od reality a představujete si to jak Hurvínek válku. To jako budou zaměstnanci elektrárny většinu času doma a do práce přijdou jen když bude špatná předpověď pro vítr a slunce!? A už vidím, jak se podaří najet na plný výkon ze studeného stavu v nějakém rozumném čase, to je taky utopie... (biomasa není plyn!!!) Poslední bod je vámi neustále omílané odpadní teplo. Můžete nám vysvětlit, kde to nízkopotenciálové teplo, které se odvádí do atmosféry/řeky/moře využijeme zvláště pokud ta elektrárna bude většinu času stát. Kogenerace bývá úzce provázána s odběrateli a nemá smysl ji budovat, když není pro toto teplo odbyt. Nemluvě o tom že pálení biomasy v elektrárenských blocích je prasárna největšího kalibru zvlášť pokud se dováží přes oceán, viz Velká Británie nebo Dánsko. To raději ať pálí dál uhlí...

Milan Vaněček
28. leden 2019, 17:45

Vy jste si vytvořil nějakou svoji realitu s dovozem biomasy z druhého konce světa. Jinak kogenerace je nejlepší pro velké podniky, které potřebují elektřinu i teplou vodu či vytápění. Ano někde ji nemá smysl budovat, jinde ano. Kde to nemá smysl, tam ji nikdo budovat nebude.

To že nějaké zařízení bude pracovat třeba jen v zimě, na to si musíte zvyknout. Žijeme na 50 rovnoběžce, ne v tropech.

Emil
28. leden 2019, 19:12

Bohužel v téhle realitě pana Krále zřejmě žijeme všichni kromě Vás.

Jenom britská elektrárna Drax spotřebovala v roce 2017 6,8 milionu tun dřevěných pelet. 59% pochází z USA, 24% z Kanady. Viz oficiální stránky elektrárny.

Milan Vaněček
28. leden 2019, 19:32

Jsou elektrárny na světě které nedováží žádné palivo. Ani desítky kilometrů, ani tisíce kilometrů. Hádejte které.

Jsou to například fotovoltaické, větrné a vodní elektrárny. Ty já podporuji, a co Vy???

Emil
28. leden 2019, 20:06

Tak přejděte od slov k činům a spotřebovávejte elektřinu jen když dostatečně fouká vítr nebo svítí slunce. Ideálně včetně psaní příspěvků do této diskuse.

Milan Vaněček
28. leden 2019, 20:12

Vy nevíte co je to akumulace? Nepíšete na notebooku nebo iPadu a nemáte chytrý nebo hloupý telefon?

Vy nemáte zaveden plyn ve vašem rodinném domku?

Emil
28. leden 2019, 20:49

To samozřejmě vím, ale na týden v kuse mi akumulace nestačí. Plynem si elektřinu nevyrobím, a i kdyby, zase jsme u toho paliva.

Antonín Mikeš
28. leden 2019, 20:54

Jak jsme se od pálení štěpky v 1,2 GWe elektrárně (to bude nějakých 3GWt) dostali zase k slunci a vodě?

Pane Vaněčku jakou akumulaci navrhujete pro uložení třeba denní produkce tepla ze zdroje o výkonu řekněme 1,5 GWt? Další otázka co s tím teplem pak budeme dělat?

Obecně vzato kogenerace je přísně závislá na potřebě tepla. Ve chvíli kdy není třeba žádné (!) teplo nebude vyrobena žádná kogenerační elektřina. Tedy Teplárna není schopna nijak výrazně podřizovat svůj výkon elektrické síti, protože ho podřizuje tepelné síti. Asi proto u nás teď zavádějí baterie nejprve do tepláren.

Jsem pro aby pan Vaněček přešel k činům a konečně instaloval FV na střechu svého domu.

Když jsem začal s tou akumulací, napadlo někoho že ani to praní nebo pouštění myčky by se nemuselo časovat na souběh s výrobou lokálního zdroje? Většina energie tam jde stejně na ohřev vody, stačí tedy o spotřebu pračky předimenzovat akumulaci teplé vody a asi těch 20% elektřiny na provoz motoru vzít ze sítě.

Milan Vaněček
28. leden 2019, 21:05

Pane Mikeš, Vy si opravdu myslíte že 74 letý důchodce si bude dávat teď fotovoltaiku na střechu svého 14 m vysokého velkého rodinného domu? Tu si dávají moji mladí na své menší domky, u mě doma to čeká na to, až vnoučata dorostou. Ty to budou mít už za hubičku.

Já naposled investoval do bazénu, ten si užívám i s vnoučaty, minulé léto bylo super, pět a půl měsíce koupání. Ohřev stačí přes skleníkový efekt.

Karel
28. leden 2019, 21:42

Pane Vaněčku - jeden principiálně šťouravý dotaz - Vaše děti mají ty FVE v ostrovním režimu? Tzn. jsou zcela odstřižení od NN distributora? Pokud žijí v Evropě, pak si s vysokou mírou pravděpodobnosti troufám říci, že nikoliv. A to je přesně ten problém - jsem frajer a vyrábím si když to jde. Ale když to nejde - natáhnu ruku (drát) a distributore starej se. Že s tím máš problém? To mě nezajímá-dodej! Že si za tuhle flexibilitu chceš nechat zaplatit? Vydřiduchu hnusný! A ještě bych se mohl stejně šťouravě ptát - brali dotaci? Ano? Ejhle, tož pak to jaksi furt není levnější než distributor...A co nadvýroba? Komunikují s distributorem ve vzájemné shodě nabídky a poptávky, nebo jsou VIP a distributor musí bez diskuze vykoupit vše? Hmmm...Hezký večer.

Antonín Mikeš
29. leden 2019, 23:48

Tak když použiju stejnou úroveň odpovědi: "Já zase pěstuji sinice na Lipně, stačí mi na to globální oteplování a horké léto bez deště."

Můj děda si instaloval nový automatický kotel v devadesáti letech, a to byl velmi čilý a přikládání mu nedělalo problémy. Ale byl to moderní člověk a chtěl moderní technologie. Škoda že ho užíval jen jednu sezonu.

Investoval jste do bazénu, paráda, a máte zelené certifikáty na energii použitou při výrobě bazénu?

Takže jste stejný uživatel jako naprostá většina ostatních, kašlat na ekologii a upřednostnit vlastní luxus a pohodlí?

Kážete OZE ale užíváte fosil.

Navíc 14m vysoký je skvělá zpráva, hrozí menší riziko zastínění a nebojte panely Vám nainstaluje firma stačí si ťuknout na google a vybrat si, dělají to snad i "na počkání".

Dušan Král
28. leden 2019, 23:15

Jenže ten článek je o 1,2 GW zdroji, vůbec se tu nebavíme např. o malých kotelnách na vesnicích, proti těm nic nemám, jen mi vadí že na všechno nacpete svůj "energetický světonázor" aniž by to odpovídalo realitě. Opět se ukázalo, že když vás někdo konfrontuje s realitou, tak utečete od hlavního tématu k něčemu o čem není vůbec řeč. To se pak těžko diskutuje...

Petr
29. leden 2019, 11:11

Tak zrovna zimní provoz spalování uhlí či dřeva je v Evropě docela kompatibilní s pracovníky minimálně v zemědělství, stavebnictví a letním turismu.

Carlos
28. leden 2019, 22:33

Emile, přijde mi že trochu naschvál děláte že ten přechod musí být stylem hop na krávu a je tele. Přechod musí být postupný a ve fázích, kdy prvně tedy bude kombinace OZE, akumulace a částečně plynu, která pak bude, doufejme, nahrazena E-fuels. Ale tam je problém v momentě kdy dosáhne cena E-fuels jisté úrovně, díky ceně elektřiny, tak se bude X let na ní držet protože se bude přetahovat s ropou o stále velký trh paliv, takže elektrárny budou muset nejspíš hodně dlouho pálit zemní plyn.

Emil
29. leden 2019, 07:12

Carlosi, zatím je to tele všude jen na kapačkách. Bez toho nepřežije. Takže první fáze je: počkat až někdo tele odpojí a to se samo nažere na louce. Stavět energetiku na tom, že se to snad někomu v budoucnu podaří, je v našich přírodních podmínkách nesmysl. O syntetických palivech to platí dvojnásob. Vždyť to ekonomicky nedává smysl ani v místech, kde jsou přírodní podmínky ideální.

Milan Vaněček
29. leden 2019, 09:51

Když se už bavíte o těch syntetických palivech, mohl by někdo okomentovat starší variantu téhož, dlouhodobě fungující v Československu i v ČR - kombinát Vřesová? Nejlépe někdo kdo tu výrobu energoplynu a chemických surovin z uhlí skutečně zná, včetně ekonomiky provozu i jejích výhledů?

Předem děkuji.

Emil
29. leden 2019, 10:32

K Vřesové mám jen vzpomínku z mládí (80. léta), přiznávám asi trochu mimo téma, a tou je intenzivní zápach, který byl občas dost nepříjemně cítit i v Karlových Varech, a který si dobře pamatuji dodnes.

P.S.: Žádné pachové záznamy nemám, ani mě nenapadlo si na to tehdy zpracovat odbornou studii.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se