Německo do roku 2021 vypíše aukce na odstavení 5,5 GW černouhelných elektráren. Známa je i výše maximální kompenzace

DomůNěmeckoNěmecko do roku 2021 vypíše aukce na odstavení 5,5 GW černouhelných elektráren. Známa je i výše maximální kompenzace

Německo letos a v příštím roce spustí dvě aukce na uzavření černouhelných elektráren o instalovaném výkonu 5,5 GW. Provozovatelé budou soutěžit o výši kompenzace za uzavření svých zdrojů, přičemž vládou ve středu schválený text zákona stanovuje maximální možnou kompenzaci první aukce na 165 000 EUR/MW. Výše maximální kompenzace bude postupně klesat až na hodnotu 49 000 EUR/MW pro aukci v roce 2026. Od roku 2027 pak budou elektrárny nuceně odstavovány bez finanční náhrady.

Již v letošním roce budou mít provozovatelé černouhelných elektráren v Německu možnost podat nabídku na požadovanou výši kompenzace za uzavření zdrojů o celkovém instalovaném výkonu 4 GW při maximální možné kompenzaci 165 000 EUR/MW (4,2 mil. CZK/MW).

V roce 2021 proběhne druhá aukce pro elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 1,5 GW se stanovenou maximální možnou kompenzací na 155 000 EUR/MW (3,9 mil. CZK/MW).

V aukcích úspěšné zdroje budou muset opustit trh jeden měsíc po oznámení výsledků letošní aukce, v případě aukce v roce 2021 pak bude tato lhůta stanovena na 10 měsíců.

Zákon rovněž plánuje další aukce, pokud instalovaný výkon černouhelných elektráren bude ke konci roku 2022 vyšší než 15 GW. Maximální možná kompenzace pro tyto dodatečné aukce bude stanovena na 155 000 EUR/MW.

Cílem Německa je, jak již v lednu loňského roku navrhla uhelná komise, ukončit veškerou výrobu energie z uhlí nejpozději do konce roku 2038, aby bylo dosaženo cílů země v oblasti klimatu.

Dodatečný výkon v aukcích kvůli zprovoznění Datteln 4?

Černouhelná elektrárna Datteln. Zdroj: Uniper

Pro roky 2023-2025 bude objem aukcí opět určován rozdílem zbývajícího instalovaného výkonu a cílových hodnot na konci roku, navýšen však bude v každé z těchto tří aukcí paušálně o 1 GW. Maximální možné kompenzace budou nadále klesat na 116 000 EUR/MW (2,9 mil. CZK/MW), 87 000 EUR/MW (2,2 mil. CZK/MW) a 65 000 EUR/MW (1,6 mil. CZK/MW).

Předchozí návrhy zmiňovaly navýšení objemu aukcí, aby se kompenzovalo spuštění nového 1,1GW černouhelného bloku Datteln 4 letos v létě, které by podle údajů německé vlády mělo zapříčinit dodatečných 10 milionů tun emisí CO2. Konečný návrh však nepřináší žádné přímé spojení mezi dodatečnými objemy aukcí a Datteln 4.

Poslední aukce proběhne v roce 2026 s maximální možnou kompenzací ve výši 49 000 EUR/MW (1,2 mil. CZK/MW). Po této aukci bude uzavírání černouhelných elektráren probíhat nuceně na základě jejich stáří bez nároku na kompenzaci. K nucenému odstavování elektráren může v případě nenaplnění objemu vypisovaných aukcí docházet již od roku 2024.

Naopak v případě, že cílové hodnoty instalovaného výkonu v daném roce bude dosaženo ještě před zahájením dané aukce, může regulátor naplánované aukce zrušit.

Do konce roku 2030 by měl instalovaný výkon černouhelných elektráren klesnout na 8 GW.

Obavy o zajištění bezpečnosti dodávek na jihu Německa

Černouhelné elektrárny nacházející se v jižním Německu budou v aukcích aktivně znevýhodněny, aby byly udrženy déle v provozu. Důvodem jsou obavy o zajištění bezpečnosti dodávek na jihu Německa, centru německého průmyslu, které bude po odstavení posledních jaderných elektráren do konce roku 2022 s největší pravděpodobností výrazně výkonově deficitní.

Obavy jsou namístě, jelikož výstavba páteřních linek přenosové soustavy propojujících jih Německa se severem, který disponuje výraznými výrobními kapacitami zejména v podobě větrných elektráren, nebude dokončena před rokem 2025 a i to je podle mnohých ambiciózní harmonogram.

Ve světle obav o zabezpečení dodávek elektřiny bojovala bavorská vláda za nejdelší možný provoz jaderné elektrárny Isar 2, i přesto, že v době po fukušimské havárii chtěla její co nejrychlejší odstavení.

Odstavování hnědouhelných elektráren

Mezitím bude v souvislosti s hnědouhelnými elektrárnami následován harmonogram uzavírání dohodnutý v lednu. Instalovaný výkon hnědouhelných elektráren poklesne ze současných 18,1 GW v na přibližně 15 GW na konci roku 2022 a 8,8 GW do konce roku 2030.

Poslední elektrárny budou stejně jako v případě černouhelných zdrojů uzavřeny v roce 2038, i když by proces přezkumu mohl zkrátit jejich provoz o další tři roky na konec rok 2035.

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují