Japonsko pravděpodobně obnoví provoz největší jaderné elektrárny
Japonsko pravděpodobně v tomto roce uvede zpátky do provozu největší jadernou elektrárnu na světě, z pohledu instalovaného výkonu. Jedná se o jaderný komplex Kashiwazaki-Kariwa s instalovaným výkonem 8212MW, který je zároveň čtvrtým největším výrobním zařízením pro produkci elektřiny na světě.
Elektrárnu provozuje společnost TEPCO a je schopná zásobovat až 16 mil. domácností. Tato elektrárna již byla v minulosti uzavřena po úderu zemětřesení v roce 2007, kdy ke znovuobnovení provozu došlo až v roce 2009. Po havárii ve Fukušimě v roce 2011 došlo o rok později k dalšímu odstavení elektrárny.
Nicméně jaderná energetika v Japonsku zažívá renesanci a ke konci roku 2023 došlo ke znovuobnovení provozu 13 japonských reaktorů. Kashiwazaki-Kariwa je tak další na řadě v rámci obnovení japonského jaderného programu.
Tokyo Electric Power Co. plánuje v říjnu obnovit provoz bloku č. 7 elektrárny Kashiwazaki-Kariwa. Bude to poprvé, kdy TEPCO bude provozovat jaderný reaktor podle bezpečnostních pravidel zavedených po haváriích v zařízení Fukušima Daiči v roce 2011.
Plán vznikl za účelem snížení ceny elektřiny, kdy je očekáván pokles o 11 % v roce 2024 oproti roku 2023. Dále snížení závislosti na dovozu LNG, v souvislosti s tím Institut pro energetickou ekonomiku, Japonska (IEEJ) předpověděl, že dovoz LNG do Japonska klesne na 58,5 milionu tun ve fiskálním roce 2024/25 z odhadovaných 64 milionů tun v roce 2023. A v neposlední řadě se jedná o snahu snížení skleníkových emisí.
Plány mohou narazit na odpor místních
Restart však zůstává nadále nejistý, protože závisí na souhlasu místní prefektury, bez kterého bloky nelze spustit. Nedaleko elektrárny se v lednu odehrálo zemětřesení, které znovu vyvolalo obavy o bezpečnost elektrárny. Guvernér této prefektury Hideyo Hanazumi dosud neoznámil, zda bude souhlasit s restartem bloku č. 7. S odvoláním na rozsáhlé poškození silnic způsobené zemětřesením Hanazumi vznesl otázky ohledně současných evakuačních plánů v komunitách poblíž elektrárny a vyzval k rozsáhlé debatě o bezpečnostních opatřeních.
Navzdory vládní snaze o restart jaderné energetiky, tak po zkušenostech z roku 2011 zůstávají místní prefektury obezřetné a mohou tyto vládní plány do značné míry zkomplikovat.
Mohlo by vás zajímat:
obnovit provoz, z čeho jiného by se také v Japonsku dala vyrábět energie, že?
Když už ji mají, je blbost ji neprovozovat a místo toho například dovážet plyn.
Ve využití větru mají navíc jako ostrov nepřeberné možnosti, ve fotovoltaice na tom taky nemusí být špatně, ve využívání energoe s podzemí rovněž, takže těmi jaderkamí můžou získat čas na tu potřebnou transformaci a toho jsou si moc dobře vědomi. Inspirativní vzor pro nás, i když ty možnost nejsou srovnatelné, ale rozhodně ne zanedbatelné. Nikde není psané, že musíme být za každých okolností přebytková země, což by si jaderná lobby i za výkupní cenu garantovanou státem chtěla udržet, to je ten další obravský finanční tunel, kterýmu ještě můžeme dokázat čelit, abychom pak nemuseli být svědky provozu za každou cenu těch nových jaderných mamutů už při tak napjatém státním rozpočtu, který může být podstatně horší.
Japonci mají síť na 100 voltů, takže normální řešení typu nakoupit pro dům střídač z Číny na 220V tam nefunguje.
@Petr prochaska 22. květen 2024, 12:22
Že to byla ironie, že jo, že jooooo?
Jinak teda nevím, jak je možné, že ty kluci japonský jsou světově na 3. místě ve výrobě EE ze solárů:-)
Zvláštností není jen ta 100Voltová síť, ale také: Elektrická síť v Japonsku je izolovaná, bez mezinárodního spojení a skládá se ze čtyř velkoplošných synchronních sítí. Východní a západní sítě neobvykle běží na různých frekvencích (50 a 60 Hz) a jsou propojeny HVDC přípojkami. To značně omezuje množství elektřiny, které lze přenášet mezi severem a jihem země.
Kampak by ty větráky stavěli? Japonsko má velmi husté zalidnění, zemětřesení několikrát do roka a okolo hluboké moře. Tam VTE pšenka příliš nepokvete.
Na plovoucí mají nepřeberné množství plochy, proti zemětřesení nachází ochranu i při stavbě výšších budov a teplo s podzemí je dostupnější jak u nás. Ve fotovoltaice za světem rozhodně nezaostavají jako u nás. A ty pozemní nelze vidět jenom ve velkých vrtulích jak máme u nás v utkvělých představách.
@Vladimír Šťastný 22. květen 2024, 12:56
Mají ve VTE instalováno cca 5,2GW, takže nějaká místečka tam našli:-)
U pobřeží Kjúšú, JV Honšú, na západním pobřeží Honšú od Tokia na sever a okolo Hókkaidó je mělkého moře celkem dost. Mají ho o dost více než Německo.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se