Domů
Elektrárny ve světě
Japonsko: Vyřazení dalších tří jaderných bloků potrvá 30 let

Japonsko: Vyřazení dalších tří jaderných bloků potrvá 30 let

V japonské prefektuře Fukuji dojde během následujících tří dekád k odstavení trojice bloků jaderných elektráren. Žádost o vyřazení z provozu pro elektrárny Tsuruga 1 a Mihama 1 a 2 zaslali provozovatelé těchto elektráren japonskému jadernému dozoru na začátku února. Jde přitom o tři z pětice jaderných bloků, které byly oficiálně odstaveny mimo provoz v dubnu minulého roku.

Japonské elektrárenské společnosti Kansai Electric Power Company a Japan Atomic Power Company (JAPC) zveřejnily 12. února 2016 plány na vyřazení tří bloků jaderných elektráren, ve kterých byl již 27. dubna 2015 ukončen provoz. Plány obsahující seznamy zařízení, nástrojů a také časový harmonogram, společnosti předaly japonskému jadernému dozoru ke schválení.

Desítky let vyřazování

Společnost JAPC sdělila, že podle plánu potrvá vyřazení elektrárny Tsuruga 1 celkem 24 let. V této elektrárně pracoval varný reaktor s elektrickým výkonem 341 MW, který zahájil provoz v roce 1970 a byl jedním z nejstarších jaderných reaktorů v Japonsku.

Vyřazení z provozu bude rozděleno do tří částí. V první části, devítileté, proběhne příprava pro odstranění reaktoru, spojená i s vyjmutím veškerého použitého paliva. Druhá část by dle plánu měla trvat rovněž devět let a v jejím průběhu má být odstraněna jaderná část elektrárny. V poslední části, šestileté, by pak měla být odstraněna samotná budova reaktoru.

Společnost Kansai u dvojice bloků elektrárny Mihama 1 a 2 očekává, že vyřazování potrvá 30 let. Jedná se o tlakovodní reaktory s elektrickými výkony 340 MW a 500 MW, které byly v provozu od 70. let minulého století.

Pohled na JE Mihama. Zdroj: KEPCO

Tisíce tun odpadu

Během vyřazení elektrárny Tsuruga 1 společnost JAPC očekává, že bude vytvořeno okolo 20 600 tun pevných odpadů, ze kterých má 40 tun tvořit vysoceaktivní odpad, 1990 tun středně aktivní odpad a 10 760 nízkoaktivní odpad. Zbylá část bude odpad nejaderného charakteru.

Obě společnosti se rozhodly pro ukončení provozu a vyřazení elektráren již na konci března roku 2015. Elektrárny byly mimo provoz od roku 2011, kdy se po jaderné havárii v elektrárně Fukušima Japonsko rozhodlo odstavit všechny své jaderné elektrárny. Některé z nich se již postupně opět dostávají do provozu, ovšem u jiných bylo rozhodnuto o konečném vyřazení.

Zdroj úvodního obrázku: JAPC

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.