Domů
Elektřina
Britské uhelné elektrárny by mohly zůstat v provozu déle, než se plánovalo
Uhelná elektrárna Alcúdia
Zdroj: Antonio De Lorenzo / Creative Commons / CC-BY-2.5 (licence)

Britské uhelné elektrárny by mohly zůstat v provozu déle, než se plánovalo

Přestože vláda Spojené království v dlouhodobém horizontu plánuje odklon od uhelné energetiky, v krátkodobém měřítku bude plán zřejmě poněkud upraven. S ohledem na dění na evropském trhu s plynem v posledních měsících a výhled na příští zimu země plánuje dočasně udržet v záloze uhelné zdroje, které měly letos ukončit provoz.

Spojené království v posledních letech sice postupně navyšuje výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, přičemž během zimního období hrají v této oblasti přední roli především offshore větrné elektrárny následované biomasou a onshore elektrárnami, zásadní podíl na výrobě elektřiny v zemi mají plynové elektrárny. Ty v zemi zajišťují v průběhu roku zhruba polovinu veškeré výroby elektřiny.

Narušení dodávek plynu z Ruska by nemělo žádný zásadní přímý dopad na dodávky plynu do Spojeného království vzhledem k velmi nízkému podílu ruského plynu na tamním mixu. Problém by však mohl nastat při případném nárůstu cen, což by pro zemi znamenalo komplikovanější dovoz plynu z jiných zemí.

Podle agentury Reuters by tak země mohla ponechat pro nadcházející zimu v záloze několik uhelných elektráren, které měly být letos vyraženy z provozu. Tyto zdroje by tak mohly částečně ulevit poptávce po zemním plynu pro výrobu elektřiny, pokud to bude nutné. Podobné plány má například i sousední Německo.
"Ačkoliv zde není nedostatek výroby, možná budeme muset udržet zbývající uhelné elektrárny připraveny k provozu, aby mohly dodat další záložní elektřinu v průběhu této zimy, pokud to bude potřeba," uvedl mluvčí vlády Spojeného království.

Vláda podle mluvčího plánuje opatření pro řadu různých scénářů, přičemž k ohrožení energetické bezpečnosti Spojeného království by dojít nemělo.

"Neočekáváme žádné výpadky v dodávkách během příští zimy, stejně tak neočekáváme dodávky energií na příděl vzhledem k tomu, že máme přístup k vlastním zásobám plynu v Severním moři a jiným spolehlivým partnerům, od kterých energie importujeme," dodal mluvčí.

Britská vláda podle agentury oslovila tamního provozovatele přenosové soustavy National Grid ESO s požadavkem na vytvoření rámce, který by podpořili provozovatele, aby udrželi své zdroje v provozuschopném stavu. Provozovatelé uhelných elektráren, jako společnosti Drax nebo EDF, totiž do svých zdrojů, které čeká uzavření, již neinvestovali žádné zásadní finanční prostředky, stejně tak v rámci příprav na uzavření spotřebovávali své zásoby uhlí.

"Abychom mohli být v postavení dodávat na základě tohoto požadavku vlády, budeme muset urgentně dosáhnout dohody s provozovatelem přenosové soustavy, abychom zajistili nezbytnou údržbu a nové dodávky uhlí," sdělil agentuře Reuters mluvčí společnosti EDF.

Vláda Spojeného království nicméně zůstává odhodlána dodržet dlouhodobý závazek uzavřít poslední uhelné elektrárny do října 2024, což má zemi pomoci při plnění jejích klimatických cílů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
Peter Zachara
1. červen 2022, 09:43

chrochtam blahom nad inteligenciou nasich vodcov.

PetrD
1. červen 2022, 10:47

Porušení pravidel diskuse...

Peter Zachara
1. červen 2022, 10:53

to je neco, vyjadrovat pozitivni nazor v nasi lidovedemokraticke zemi.

PetrD
1. červen 2022, 11:47

Kkonkrétně porušení bodů 1,2,3,5,6

Peter Zachara
1. červen 2022, 13:54

bod 2 pravidiel odporuje ceskej ustave si chcel napisat?

Pavel
1. červen 2022, 14:42

moje babicka rikavala: "Jména hloupých na všech sloupích"

zde by se to mohlo parafrazovat asi takto" Jména hloupých pod každým článkem.

nebot evidentne zde plati prima umera, cim hloupejsi pisatel tim vice prispevku.

Peter Zachara
2. červen 2022, 23:13

som hrdy na tvoju babicku

Michal K.
1. červen 2022, 14:05

Mne ta poznamka prisla trefna a k teme

PetrD
1. červen 2022, 20:28

Tak se dá komentovat cokoliv, pokud máte jiný názor. Takže ne, nebyla k věci.

Mirek
1. červen 2022, 12:12

V souvislosti s Británií je zajímavé, že snad stále ještě platí, že Číňané budou stavět JE v Bradwellu. Ale asi to z politických důvodů dopadne stejně jako s Rosatomem ve Finsku. Problém je v tom, že za Rosatom ani za CGN/CNNC není adekvátní náhrada nyní ani v dohledné budoucnosti - to platí i pro nás.

Emil
1. červen 2022, 13:22

Británie tu náhradu vidí jednak v domácích Rolls-Royce SMR, v lokalitě Wylfa vyjednávají stavbu reaktorů AP1000, v Sizewellu by měla stavět EDF kopii Hinkley Point C, finální rozhodnutí by mělo padnout v létě.

Mirek
1. červen 2022, 17:22

Tyto informace jsou známé.

Ale podle mého názoru uvedené firmy nemohou nabídnout vhodné časové, technické a ekonomicky efektivní řešení nyní ani v dohledné budoucnosti. Ale mohu se mýlit.

Michal K.
1. červen 2022, 14:05

klimaticke ciele a zachrana planety uz neni tema ?

Ci uhlie je novy obnovitelny zdroj ?

Pavel
1. červen 2022, 14:45

klimaticke cile jsou dlouhodobe cile, opatreni na nekolik nasledujich let nehraje v klimatickych cilech s horizontem poloviny stoleti zadnou roli, to by mohl pochopit i mene chapavy ctenar

Michal K.
1. červen 2022, 16:08

tak ja o klimatickych cieloch pocuvam 20 rokov.

A ked uz konecne, akoze malo nieco prist, tak pocujem o uhli.

Jan Veselý
1. červen 2022, 18:57

To jste moc neposlouchal. Jinak byste třeba věděl, že země EU snížily za posledních 20 let (2001-2021) výrobu elektřiny z uhlí o polovinu. A ne, nebylo to kvůli náhradě té výroby plynem.

Michal
2. červen 2022, 08:12

Co udělá snížení spotřeby uhlí v EU s klimatem?

Světová spotřeba uhlí se za 20 let zvýšila o cca 60 %.

Světová spotřeba ropy se za 20 let zvýšila o cca jen 15 %.

Světová spotřeba zemního plynu se za 20 let zvýšila o cca 50 %.

Nic.

Jan Veselý
2. červen 2022, 09:50

To je úplně jednoduché. Stalo se to, že součástí toho snižování emisí CO2 v Evropě byly investice do nových technologií. To zaplatilo (podle ekonomických zákonitostí) pokles jejich ceny a nárůst jejich kvality. Tyhle technologie si teď už pro sebe urvaly >90% trhu s výstavbou elektráren (tj. trhu, kde se spotřebuje 80% všeho uhlí). A evropské firmy, které mají oproti jiným částem světa náskok, kasírují obrovské prachy, kupuje od nich celý svět. To je taky důvod proč historicky nejvyšší spotřeba uhlí byla v roce 2013.

"Co udělá snížení spotřeby uhlí v EU s klimatem?"

Stará ekonomická poučka praví, že z krize se musíte proinvestovat. Evropské investice ukázaly celému světu směr a dodaly řešení za více než výhodné ceny. Proto se k těmhle investicím už připojil prakticky celý svět.

Ladislav Novák
7. červen 2022, 04:36

Re: Jan Veselý 2. červen 2022, 09:50

Další ZJEVENÉ PRAVDY Jana Veselého? :-D

Josef
1. červen 2022, 20:07

Tak je nepočůvajtě a zkuste také zjistit nějaké informace. Ještě před deseti lety vyráběly uhelné elektrárny 40 % veškeré britské produkce elektřiny. V roce 2020 to bylo už jen 1,8 %

rosta kosta
2. červen 2022, 13:14

Akorat vymenili uhli za tzv. biomasu t.j. drevo a maji razitko, ze je to ekologicke. Potemkinove vesnice nestaveji jenom v Rusku.

Peter Zachara
2. červen 2022, 23:16

niekto dokazal povysit dialekticky materializmus este na vyssiu uroven.

minduton
2. červen 2022, 07:55

Křetínský si mne ruce....

Josef
2. červen 2022, 16:55

to rosta kosta: vy toho asi mnoho o energetickém mixu v UK nevíte, ale jen tak plkáte...co zdroj by nebyl......

Ladislav Novák
7. červen 2022, 04:40

Něco nám o něm napište. Třeba o tom, kde bere Británie obrovské množství (zjevně neobnovitelné biomasy z kácení lesů) dřeva a dováží je z dalekých zemí po moři? Je to ZELENÁ energie nebo není? Stačí správně přejmenovat ... a problém je vyřešen. :-P

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se